W bioluminescencji, czyli w świeceniu organizmów żywych, bierze udział mefistoina, lucyferyna, demonicynoza czy szatanoza? Na to pytanie odpowiadał pan Mieczysław Caryk. Za poprawną odpowiedź mógł otrzymać 10 tysięcy złotych.
Pan Mieczysław Caryk pochodzi z Ropczyc (województwo podkarpackie), gdzie pracuje w Miejskim Centrum Kultury jako konserwator. Pewnie odpowiedział na pierwsze cztery pytania. Problem pojawił się przy pytaniu za 10 tysięcy złotych. Dotyczyło one bioluminescencji.
W bioluminescencji, czyli w świeceniu organizmów żywych, bierze udział:
A: mefistoina B: lucyferyna C: demonicynoza D: szatanoza
Do tego pytania zawodnik przystępował z kompletem trzech kół ratunkowych. Początkowo typował odpowiedź A, ale zdecydował się na użycie koła ratunkowego pół na pół - odrzucenie dwóch błędnych odpowiedzi. I właśnie taką okazała się wstępnie wybrana przez gracza odpowiedź. Gdy na tablicy pozostały możliwości B i D, gracz wskazał na B i była to słuszna decyzja.
Zawodnik przyznał, że nigdy wcześniej nie słyszał o lucyferynie.
Lucyferyna
Lucyferyna to związek chemiczny obecny w organizmach żywych zdolnych do bioluminescencji, czyli świecenia. Emisja światła w substancji zachodzi w obecności tlenu na skutek reakcji katalitycznego utleniania. Lucyferyna występuje m.in. u robaczków świętojańskich i ryb głębinowych.
Źródło: "Milionerzy" TVN