Broń Bonnie i Clyde'a sprzedana za 210 tys. dol.

 
Bonnie Parker i Clyde Barrow - legendarna para przestępców
Źródło: Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

Broń legendarnej pary amerykańskich przestępców Bonnie i Clyde’a, której używali do napadania na banki, została sprzedana na aukcji w Kansas City. Za karabin maszynowy i strzelbę z 1897 roku zapłacono w sumie 210 tys. dolarów. O trofea walczyło ponad 100 osób.

Za automatyczny pistolet maszynowy Thompson (kaliber 45) zapłacono 130 tys
Za automatyczny pistolet maszynowy Thompson (kaliber 45) zapłacono 130 tys

Pokazywana dotychczas w muzeum w amerykańskim Springfield broń Bonnie i Clyde'a pochodzi z najazdu policji na kryjówkę legendarnej pary w mieście Joplin. Podczas akcji zginęło dwóch policjantów, wszyscy członkowie gangu uciekli, a policja znalazła w mieszkaniu, w którym się ukrywali, broń, mnóstwo ich zdjęć oraz aparat fotograficzny.

Po obławie Bonnie Parker i Clyde Barrow ukrywali się jeszcze przez rok, a w 1934 roku zginęli, wpadając w zasadzkę policji. Później stali się prawdziwą legendą kina i literatury.

- Niewiele jest broni o wartości historycznej. Ta, to prawdziwa rzadkość, bo jest nie tylko kawałkiem historii, ale ma wartość emocjonalną – mówi Robert Mayo z domu aukcyjnego Mayo w Kansas City, gdzie w sobotę sprzedano broń przestępców, którą używali do napadania na banki w czasach wielkiego kryzysu.

Za Winchestera anonimowy nabywca zapłacił 80 tys
Za Winchestera anonimowy nabywca zapłacił 80 tys

Padły rekordy

Pod młotek trafiły karabin Winchester oraz automatyczny pistolet maszynowy Thompson (kaliber 45), znany jako Tommy Gun (m.in. cieszył się dużą popularnością wśród żołnierzy amerykańskich walczących w trakcie II wojny światowej). Na aukcję wystawili je prawnukowie detektywa Marka Lairmore'a z Tulsy, który dostał je od kolegi biorącego udział w operacji w Joplin.

Warren Beatty i Faye Dunaway jako Bonnie i Clyde w filmie z 1967 w reżyserii Arthura Penna (fot
Warren Beatty i Faye Dunaway jako Bonnie i Clyde w filmie z 1967 w reżyserii Arthura Penna (fot

Pistolet kupił Michael Brown, który w Las Vegas planuje otworzyć muzeum najsławniejszych gangsterów USA. Tak mu zależało, że wielokrotnie przebił cenę wywoławczą – ok. 35 tys. dol. - i zapłacił 130 tys. dol.

O trofea walczyło ponad 100 osób. Kwota początkowa za Winchestera też została przebita – anonimowy nabywca zapłacił za karabin 80 tys. dol.

- Padły rekordy. Ale te sumy mnie nie dziwią – skwitował właściciel domu aukcyjnego.

Źródło: "The Kansas City Star", "Daily Telegraph"

Czytaj także: