Słowem Roku 2024 według "Oxford English Dictionary" zostało "brain rot". W dosłownym tłumaczeniu zwrot ten oznacza "gnicie mózgu". Eksperci zauważają, że choć pierwsze użycie terminu odnotowano już w 1854 roku, niezwykle trafnie oddaje ono obawy związane z coraz większym wpływem strefy wirtualnej na nasze życia. - Nic dziwnego, że tak wielu głosujących wskazało na to właśnie określenie - zauważa Casper Grathwohl, prezes Oxford Languages.
Słowem Roku "Oxford English Dictionary" zostało "brain rot". W dosłownym tłumaczeniu zwrot ten oznacza "gnicie mózgu". Angielski słownik definiuje go jako termin określający "rzekome pogorszenie stanu psychicznego lub intelektualnego osoby", do którego dochodzić ma wskutek nadmiernego pochłaniania niskojakościowych, mało wymagających treści w sieci. Alternatywnie można go używać do opisu tych trywialnych, rozrywkowych materiałów - wskazują leksykografowie wydawnictwa Oxford University Press.
Jak zauważają specjaliści, po raz pierwszy termin "brain rot" został użyty już w 1854 roku. Amerykański pisarz Henry David Thoreau zwrócił wówczas w jednej ze swoich książek uwagę na skłonność społeczeństwa do przedkładania rzeczy prostych nad złożone idee. W kontekście mediów społecznościowych zwrot ten zyskał na znaczeniu i aktualności. Jak wskazuje Oxford University Press, między 2023 a 2024 rokiem popularność jego użycia wzrosła aż o 230 procent.
"Brain rot" Słowem Roku 2024. Jacy zwycięzcy w poprzednich latach?
- Patrząc wstecz na ostatnie dwie dekady oxfordzkiego Słowa Roku, można zaobserwować rosnące zainteresowanie społeczeństwa tym, jak ewoluuje nasze wirtualne życie i w jaki sposób internetowa kultura kształtuje tak wielką część tego, kim jesteśmy i o czym mówimy - ocenia Casper Grathwohl, prezes Oxford Languages. W jego ocenie termin "brain rot" zdaje się stanowić właściwy krok w "kulturowej dyskusji na temat ludzkości i technologii". - Nic dziwnego, że tak wielu głosujących wskazało na to właśnie określenie - dodaje.
Znaczenie "brain rot" doceniło też Wydawnictwo Naukowe PWN, które umieściło je w swojej finałowej liście 20 kandydatów na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Zwycięzca plebiscytu nie został jeszcze wskazany. W plebiscycie "Oxford English Dictionary" zwrot "brain rot" pokonał terminy takie, jak "lore", "demure" (Słowo Roku 2024 według Dictionary.com) czy "slop". Jak podaje słownik, pierwszy z powyższych oznacza zbiór niezbędnych dla zrozumienia jakiegoś tematu faktów i anegdot. Drugi został spopularyzowany przez amerykańską tik-tokerkę Jools Lebron, która w jednym ze swoich wideo użyła go do opisu stonowanych i skromnych ubrań oraz makijażu, jakie nosi do pracy. Słowo "slop" odnosi się z kolei do niskojakościowych bądź nieautentycznych treści tworzonych przy użyciu sztucznej inteligencji, natarczywie bądź chaotycznie dystrybuowanych w sieci - wskazuje Oxford University Press.
Wydawnictwo dodaje, że "brain rot" prześcignął też anglojęzyczny odpowiednik "dynamicznych cen", o których dużo mówiło się w kontekście biletów na popularne wydarzenia muzyczne, oraz odnoszące się do połączenia romansu i fantasy słowo "romantasy".
W ubiegłym roku plebiscyt "Oxford English Dictionary" wygrał "rizz", termin opisujący atrakcyjny styl bycia czy naturalną zdolność do przyciągania uwagi płci przeciwnej. Wcześniej Słowami Roku angielskiego słownika były m.in. "tryb goblina", "kryzys klimatyczny" czy "postprawda".
ZOBACZ TEŻ: "Żadne słowo lepiej nie odzwierciedla atmosfery" roku. Redakcja słownika oksfordzkiego wybrała
Źródło: Oxford University Press, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock