Arystokrata Jan Żyliński w zamieszczonym w internecie filmie wymienia siedem powodów, dla których Brytyjczycy powinni kochać Polaków. W ten sposób Żyliński odpowiada na nasilającą się w czasie kampanii wyborczej na Wyspach krytykę imigrantów, w tym mieszkających tam Polaków.
Oto powody, które przytacza Żyliński:
1. "Niewielu wie, że dwie główne, wspaniałe firmy Marks&Spencer i Tesco były założone przez polskich emigrantów". 2. "Bez naszych odważnych polskich pilotów RAF Bitwa o Anglię prawdopodobnie okazałaby się klęską". 3. "To polscy matematycy jako pierwsi złamali niemiecką Enigmę. Dali ją potem w prezencie Brytyjczykom, by kontynuowali jej cudowną moc łamania kodów". 4. "Polacy mają wspaniałą etykę pracy, co zawstydza Brytyjczyków. To skutek wieloletniego tutejszego dobrobytu i pomocy socjalnej w Anglii". 5. "Na przestrzeni ostatnich 100 lat tutejsi polscy emigranci bardzo dobrze się zintegrowali. Nie wszczynamy zamieszek, ciężko pracujemy, nie demonstrujemy, a przede wszystkim nie jesteśmy terrorystami. Płacimy podatki, jesteśmy bardziej lojalni w stosunku do Anglii niż wielu znanych mi Brytyjczyków". 6. "Gdyby Polacy i inni emigranci opuścili ten kraj, brytyjska ekonomia łącznie ze służbą zdrowia w ciągu trzech godzin by stanęła". 7. "Jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy żyć i pracować tu w Wielkiej Brytanii. Chcielibyśmy, żeby Brytyjczycy też byli wdzięczni. Proszę, przestańcie nas szkalować. My kochamy ten kraj i chcielibyśmy, aby Brytyjczycy też nas kochali".
Kolejny raz
Jan Żyliński to syn polskiego bohatera wojennego rotmistrza Andrzeja Żylińskiego, kawalerzysty walczącego w kampanii wrześniowej 1939 roku.
W programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Żyliński mówił ostatnio: - To, co mówię teraz mediom, czuję całe życie. Urodziłem się w Anglii i zawsze odczuwałem pewien rasizm. Był niepisany, między wierszami i polegało to na subtelnym dawaniu do zrozumienia, że jesteśmy z zewnątrz.
Początki
Firmę Marks&Spencer utworzyłli w Leeds w Yorkshire w 1884 Michał Marks, a 10 lat później wspólnikiem został Thomas Spencer. Marks urodził się w Słonimie, na ziemiach Rzeczypospolitej pod ówczesnym zaborem rosyjskim, jako młody chłopak wyemigrował do Anglii.
Dziś przedsiębiorstwo działa jako spółka akcyjna z siedzibą w Paddington w Londynie. W Wielkiej Brytanii Marks & Spencer prowadzi ponad 600 sklepów, a w 34 krajach świata działa (głównie na zasadzie franczyzy) dalszych 240 sklepów.
Z kolei Tesco zostało założone przez kupca także żydowskiego pochodzenia, syna imigranta z Polski, Jacka Cohena, który trudnił się sprzedażą żywności na targach w londyńskim East Endzie od roku 1919.
Pierwszy sklep pod firmą Tesco powstał w 1929 roku w dzielnicy Londynu Edgware. Na londyńskiej giełdzie przedsiębiorstwo zaczęło być notowane w 1947 roku (oznaczenie TSCO). W 1995 roku firma weszła na polski rynek.
Autor: km,mn / Źródło: PAP, tvn24bis.pl