Chiński przywódca z wizytą u prorosyjskich partnerów. "Koń trojański Europy"

Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent Chin Xi Jinping przebywa z wizytą w Serbii. Belgrad jest drugim, po Francji, przystankiem w pierwszej od pięciu lat wizycie chińskiego przywódcy w Europie. Państwo Środka widzi w Serbii "konia trojańskiego", który pomoże im wkroczyć do Europy - ocenił francuski dziennik finansowy "Les Echos". Xi odwiedzi jeszcze Węgry. Zdaniem obserwatorów wybór Belgradu i Budapesztu przez Xi ma na celu zbliżenie tych dwóch krajów, które są prorosyjskie i są dużymi odbiorcami chińskich inwestycji - napisała agencja Reutera.

Serbia jest postrzegana jako najważniejszy partner Państwa Środka na Bałkanach. Xi ma omówić wielomiliardowe inwestycje Chin w tym kraju. W 2023 roku Chiny były drugim co do wielkości partnerem handlowym Serbii po Unii Europejskiej. Łączna wymiana handlowa między krajami wynosi 6,1 mld dolarów amerykańskich, Chiny są jednym z pięciu największych inwestorów w tym kraju.

Xi Jinping w Serbii

Samolot z Xi Jinpingiem na pokładzie wylądował w Belgradzie we wtorek wieczorem. Na lotnisku powitał go m.in. prezydent Serbii Aleksandar Vuczić, przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Ana Brnabić, prezydent Rady Narodowej ds. Współpracy z Rosją i Chinami Tomislav Nikolić oraz minister spraw zagranicznych Marko Dziurić.

W środę nastąpiło uroczyste powitanie chińskiego przywódcy w Pałacu Serbii, po czym zorganizowano spotkanie liderów obu państw. Wcześniej, na wtorkowym posiedzeniu, rząd Serbii przyjął kilka dokumentów, rozszerzających współpracę z Chinami w obszarach infrastruktury, rolnictwa, informacji, telekomunikacji oraz turystyki.

"Chiny wyraźnie postrzegają Serbię jako centrum swoich inwestycji i wpływów na Starym Kontynencie. Belgrad oczekuje z kolei cennego wsparcia finansowego w ramach partnerstwa strategicznego, a także tego, aby Chiny były 'trzecim filarem' serbskiej polityki zagranicznej, opierającej się na Unii Europejskiej i Rosji" - zwrócił uwagę francuski dziennik finansowy "Les Echos".

Sam Xi podkreślił w autorskim tekście dla serbskiego dziennika "Politika", że Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej.

Wizyta Xi zbiega się z 25. rocznicą bombardowania ambasady Chin w Belgradzie przez NATO, podczas którego zginęło trzech chińskich dziennikarzy, a 20 osób zostało rannych.

Obserwatorzy o prorosyjskich krajach

Chiński przywódca odwiedza Serbię bezpośrednio po wizycie w Paryżu, gdzie prezydent Emmanuel Macron i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen naciskali na niego, aby doprowadził do bardziej zrównoważonego handlu z Europą i wykorzystał swój wpływ na Rosję w celu zakończenia wojny w Ukrainie.

Agencja Reutera przypomniała, że Vuczić w zeszłym roku podpisał w Pekinie 18 umów z Xi, w tym umowę o wolnym handlu, która powinna zacząć obowiązywać w lipcu. Obaj przywódcy nalegają na żelazne partnerstwo między krajami.

Wraz z Węgrami, które będą kolejnym przystankiem Xi, Serbia jest najbardziej zdecydowanym zwolennikiem chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku w Europie - dodano. Głównym celem tej inicjatywy ma być rozwój infrastruktury łączącej państwa Azji, Europy i Afryki.

Reuters zauważył, że zdaniem obserwatorów wybór Serbii i Węgier przez Xi ma na celu zbliżenie tych dwóch krajów, które są prorosyjskie i są dużymi odbiorcami chińskich inwestycji. Zachodni partnerzy Serbii postrzegają ten kraj na Bałkanach jako chiński hub przy bramie do UE.

Kolejny przystanek na Węgrzech

Po wizycie we Francji i Serbii przywódca Chin Xi Jinping jeszcze w środę uda się na Węgry, aby podkreślić bliskie relacje z premierem Viktorem Orbanem. - Wysyła tym samym sygnał, że w swojej pierwszej od 2019 roku podróży do Europy odwiedza dwa przyjaźnie nastawione do Pekinu kraje, czyli Serbię i Węgry - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową ekspert ds. Chin z budapeszteńskiego Uniwersytetu Korwina Tamas Matura.

Władze w Budapeszcie postrzegają współpracę z Państwem Środka jako korzystną, zwłaszcza z punktu widzenia krajowej gospodarki, pozbawionej znacznej części funduszy unijnych przez spór o praworządność.

Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto, który pod koniec kwietnia udał się do Chin, zaznaczył, że kraj ten był najważniejszym inwestorem na Węgrzech w ubiegłym roku. Jak podają media, podczas wizyty Xi może zostać ogłoszona kolejna duża inwestycja. Chodzi o fabrykę Great Wall Motors (GWM), ósmego co do wielkości chińskiego producenta samochodów elektrycznych. Miałaby powstać w Bicserd w południowo-wschodnich Węgrzech.

- W ostatnich dwóch latach całkowita wartość chińskich inwestycji na Węgrzech, które zostały ogłoszone, wyniosła 10-12 miliardów dolarów - podał Matura.

Rząd Orbana sprzeciwia się działaniom Unii Europejskiej, które utrudniłyby współpracę gospodarczą między Europą a Chinami. Na tydzień przed wizytą Xi na Węgrzech ambasador Chin w Budapeszcie Gong Tao przekazał, że władze jego państwa liczą na pragmatyczną politykę UE wobec Pekinu w czasie rozpoczynającej się 1 lipca węgierskiej prezydencji w Radzie UE. Chiny chcą, aby Budapeszt zachęcał do takiej postawy również inne kraje Wspólnoty - dodał dyplomata.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości

Zalane mieszkania, budynki gospodarcze czy mienie ruchome to dramatyczne skutki niżu genueńskiego Boris, który od piątku odpowiada za niezwykle intensywne opady deszczu. Sytuacja na południu Polski nadal jest niebezpieczna, jednak już teraz warto dowiedzieć się, co zrobić, by uzyskać odszkodowanie po lokalnej powodzi lub podtopieniu.

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Źródło:
tvn24.pl

Wiele osób po uzyskaniu informacji medialnych próbuje na własne oczy sprawdzić stan zagrożenia powodziowego. Do tragedii naprawdę nie jest daleko, dlatego bardzo proszę, żeby nie ryzykować, a z drugiej strony nie utrudniać funkcjonowania i pracy policji, straży pożarnej i pozostałych służb walczących z żywiołem - zaapelował minister infrastruktury Dariusz Klimczak podczas konferencji prasowej w Nysie.

Minister przestrzega przed "turystyką powodziową". "Do tragedii nie jest daleko"

Minister przestrzega przed "turystyką powodziową". "Do tragedii nie jest daleko"

Źródło:
TVN24

Nieco ponad 45 procent mieszkańców miast wojewódzkich zarabia tyle, by ich pięcioletnie zarobki brutto wystarczyły na zakup 45-metrowego mieszkania - wynika z raportu HREIT. Istnieją jednak miasta, gdzie na zakup własnego lokalu może pozwolić sobie większość Polaków.

Większość Polaków stać na mieszkanie, ale tylko w tych miastach

Większość Polaków stać na mieszkanie, ale tylko w tych miastach

Źródło:
tvn24.pl

"Hojne wydatki socjalne" i wzrost wydatków na zbrojenia to jedna z przyczyn wysokie deficytu w 2025 roku. "W perspektywie krótkoterminowej projekt budżetu zwiększa ryzyko inflacyjne, co może opóźnić obniżki stóp procentowych" - oceniają autorzy raportu Allianz Trade. Zdaniem ekspertów polski wzrost gospodarczy pozostanie natomiast solidny.

Polska zagrożona inflacją. Eksperci oceniają projekt budżetu

Polska zagrożona inflacją. Eksperci oceniają projekt budżetu

Źródło:
PAP

Rosyjski bank centralny ze względu na rosnącą inflację ogłosił podwyżkę stóp procentowych do 19 procent. Jedną z przyczyn nasilającej się presji inflacyjnej są wydatki przeznaczone na ofensywę w Ukrainie - przekazała agencja AFP.

Rosja przegrywa walkę z inflacją. Stopy procentowe znowu w górę

Rosja przegrywa walkę z inflacją. Stopy procentowe znowu w górę

Źródło:
PAP

Zaledwie 2-milionowy Gabon pomaga Rosji omijać sankcje. Rządząca krajem junta pozwala jej tankowcom pływać pod swoją banderą i sprzedaje Rosjanom części do samolotów. Tylko w ubiegłym roku dostarczyła ich Moskwie za 1,5 mld dolarów.

Niewielki afrykański kraj pomaga Rosji omijać sankcje

Niewielki afrykański kraj pomaga Rosji omijać sankcje

Źródło:
PAP

Masło i pozostałe produkty mleczarskie podrożały z powodu wielotygodniowej suszy. Wzrosły bowiem koszty pozyskiwania mleka, spółdzielnie mleczarskie za surowiec muszą płacić więcej - wyjaśnia prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Arkadiusz Pisarek. Choć obecnie w wielu regionach zmagamy się z tragiczną sytuacją powodziową, to ostatnie miesiące okazały się wyjątkowo suche, co mocno odbiło się na przetwórcach.

Czemu ceny masła rosną? Producenci wskazali główne przyczyny

Czemu ceny masła rosną? Producenci wskazali główne przyczyny

Źródło:
PAP

W sierpniu mieszkania z rynku wtórnego najmocniej podrożały w Poznaniu, gdzie cena metra kwadratowego podskoczyła o 3 procent, przekraczając pułap 12 tysięcy złotych - wynika z raportu portalu GetHome.pl Podwyżki odnotowano także w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Wrocławiu i Trójmieście.

W tych miastach ceny mieszkań nadal rosną

W tych miastach ceny mieszkań nadal rosną

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze są lekcje języków obcych i zajęcia sportowe, np. basen. Niektóre dzieci nie mają w ogóle wolnych popołudni. Czy polscy uczniowie mają za dużo zajęć dodatkowych? - Nie ma jednej odpowiedzi - mówi terapeutka Monika Orkan-Łęcka. - Zależy od potrzeb i możliwości dziecka i jego rodziców.

Trzy czwarte rodziców wysyła dzieci na zajęcia dodatkowe. A one marzą o tygodniu wolnego

Trzy czwarte rodziców wysyła dzieci na zajęcia dodatkowe. A one marzą o tygodniu wolnego

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 14 września 2024 roku.

Brak głównej wygranej w Lotto. Kumulacja rośnie

Brak głównej wygranej w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Chiny podniosą stopniowo wiek emerytalny po raz pierwszy od lat 50. ubiegłego wieku, co spowodowane jest starzeniem się społeczeństwa oraz malejącym budżetem emerytalnym. W ciągu następnej dekady w Chinach przybędzie około 300 milionów emerytów.

Pekin podnosi wiek emerytalny. Mają ten sam problem co Polska

Pekin podnosi wiek emerytalny. Mają ten sam problem co Polska

Źródło:
Reuters, BBC

Sędzia Sądu Najwyższego w Brazylii zarządził przelanie ponad 3 milionów dolarów z konta portalu X oraz Starlinka na poczet kar wymierzonych tej platformie społecznościowej. Decyzja wymiaru sprawiedliwości budzi wątpliwości niektórych prawników. Kłopoty serwisu społecznościowego Elona Muska w Brazylii trwają od dawna.

Milionowa kara dla portalu X. Poszło o dezinformację

Milionowa kara dla portalu X. Poszło o dezinformację

Źródło:
PAP

Niemcy zdecydowały się otworzyć drzwi dla 250 tysięcy wykwalifikowanych i częściowo wykwalifikowanych pracowników z Kenii w ramach kontrolowanej i ukierunkowanej umowy o migracji zarobkowej - donosi BBC. Tamtejszy rynek pracy potrzebuje rąk do pracy.

Niemcy przyjmą 250 tysięcy kenijskich specjalistów

Niemcy przyjmą 250 tysięcy kenijskich specjalistów

Źródło:
BBC

Chcemy się skupić na ograniczeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, w szczególności tych najsłabiej zarabiających - powiedział w programie "#BezKitu" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że na ten cel w budżecie zarezerwowane są środki w wysokości czterech miliardów złotych.

Minister finansów Andrzej Domański o obniżeniu składki zdrowotnej

Minister finansów Andrzej Domański o obniżeniu składki zdrowotnej

Źródło:
tvn24.pl

Rozbudowa terminala na Lotnisku Chopina ma ruszyć wiosną 2026 roku - przekazał Andrzej Ilków, prezes Polskich Portów Lotniczych. Jak wyjaśnił, powrót do tej koncepcji okazał się konieczny, gdyż lotnisko centralne powstanie najwcześniej w 2032 roku.

Lotnisko Chopina zostanie rozbudowane. Jest termin

Lotnisko Chopina zostanie rozbudowane. Jest termin

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyraża wątpliwości dotyczące podwyższenia proponowanej na przyszły rok płacy minimalnej względem kwoty, którą ustalono wcześniej w trakcie konsultacji społecznych - przekazał resort w piśmie opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zdaniem ministerstwa ma to "negatywnie oddziaływać na kilka milionów podmiotów".

Resort rozwoju odradza podwyżkę płacy minimalnej. "Negatywny wpływ"

Resort rozwoju odradza podwyżkę płacy minimalnej. "Negatywny wpływ"

Źródło:
PAP

Elon Musk regularnie otrzymuje groźby śmierci, przez co ma ochronę niczym szef państwa - donosi w piątkowym wydaniu dziennik "New York Times". Zakres działań jego ochroniarzy można porównać do małej agencji wywiadowczej.

Pilnują go jak prezydenta. Tak wygląda ochrona Elona Muska

Pilnują go jak prezydenta. Tak wygląda ochrona Elona Muska

Źródło:
PAP

W przyszłym roku zasiłek pogrzebowy nie wzrośnie - powiedział w programie "#BezKitu" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że nastąpi to "raczej od roku 2026".

Kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego? Minister finansów odpowiada

Kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego? Minister finansów odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Bank Polski (NBP) złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz Przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisława Gawlika - napisał bank centralny w komunikacie.

NBP zawiadamia prokuraturę. Chodzi o marszałka Hołownię

NBP zawiadamia prokuraturę. Chodzi o marszałka Hołownię

Źródło:
PAP

Duński koncern logistyczny DSV kupuje od niemieckich kolei DB firmę transportową Schenker. Kwota transakcji to 14,3 miliarda euro - podano w komunikacie. W wyniku fuzji powstanie największa w Europie firma świadcząca usługi przewozowe.

Gigantyczna fuzja. Powstanie największa taka firma w Europie

Gigantyczna fuzja. Powstanie największa taka firma w Europie

Źródło:
PAP