Unia Europejska przyjęła 12. pakiet unijnych sankcji na Rosję. Wśród ograniczeń jest między innymi zakaz importu gazu LPG. Obejmuje także zakaz bezpośredniego lub pośredniego importu, zakupu lub transferu diamentów z Rosji.
Rada Unii Europejskiej przyjęła w poniedziałek dwunasty pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych wymierzonych w Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę. - W tym 12. pakiecie przedstawiamy solidny zestaw nowych wykazów i środków gospodarczych, które jeszcze bardziej osłabią rosyjską machinę wojenną. Nasze przesłanie jest jasne (...): pozostajemy niezłomni w naszym zaangażowaniu na rzecz Ukrainy i będziemy nadal wspierać jej walkę o wolność i suwerenność - oświadczył Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.
Austria była ostatnim krajem, który formalnie wyraził zgodę na nowy pakiet sankcji wobec Rosji. Stało się to po usunięciu przez Ukrainę banku Raiffeisen z listy tak zwanych "międzynarodowych sponsorów wojny" - poinformowała agencja Reutera.
Zakaz importu rosyjskich diamentów
Uzgodniony pakiet obejmuje m.in. zakaz bezpośredniego lub pośredniego importu, zakupu lub transferu diamentów z Rosji.
Zakaz ten dotyczy diamentów pochodzących z Rosji, diamentów eksportowanych z Rosji, diamentów przewożonych przez Rosję i rosyjskich diamentów przetwarzanych w krajach trzecich. Komisja Europejska, która z zadowoleniem przyjęła decyzję Rady, wskazała, że sankcje "są częścią zakazu przywozu diamentów koordynowanych w ramach grupy G-7, których celem jest pozbawienie Rosji tego ważnego strumienia dochodów szacowanego na 4 mld euro rocznie".
"Wszyscy członkowie G-7 wprowadzą bezpośredni zakaz przywozu diamentów z Rosji najpóźniej do 1 stycznia 2024 r. Od 1 marca 2024 r. wejdzie w życie zakaz przywozu rosyjskich diamentów polerowanych w państwie trzecim, a od 1 września 2024 r. zakaz ten zostanie rozszerzony o diamenty laboratoryjne, biżuterię i zegarki zawierające diamenty. Aby zwiększyć skuteczność tych środków, w ramach G-7 ustanowiony zostanie solidny mechanizm weryfikacji i certyfikacji surowca diamentowego oparty na identyfikowalności" - czytamy w komunikacie KE.
Zakaz przywozu LPG
Sankcje przewidują nowy zakaz przywozu gazu płynnego (LPG) mający wpływ na import o rocznej wartości ponad 1 mld euro, "z zachowaniem zasady praw nabytych w odniesieniu do istniejących umów na okres maksymalnie 12 miesięcy".
Dodatkowo zdecydowano o zaostrzeniu pułapu cen ropy naftowej wraz z międzynarodową koalicją G7+, "wprowadzając nowe środki mające na celu ściślejsze monitorowanie sprzedaży zbiornikowców do państw trzecich, a także bardziej szczegółowe wymogi dotyczące świadectw".
Według Komisji Europejskiej "pomoże to rozwiązać problem tzw. floty cieni wykorzystywanej przez Rosję do obchodzenia pułapu cenowego". "W związku z tym UE prowadzi ścisły dialog z partnerami z grupy G-7, aby zapewnić dostosowanie naszych środków i przyszłych wytycznych" - dodano.
Kolejne podmioty i osoby
W ramach 12. pakietu sankcji dodano 29 podmiotów rosyjskich i z państw trzecich do wykazu podmiotów powiązanych z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym. Na liście znajdują podmioty zarejestrowane w Uzbekistanie i Singapurze.
Ponadto przewidziano zamrożenie aktywów ponad 140 osób i podmiotów. Obejmuje to przedsiębiorstwa sektora wojskowego i prywatne firmy wojskowe. Zamrożenie dotyczy również podmiotów z sektora IT.
Zamrożenie aktywów obejmuje osoby, które - jak wyjaśniła KE - zorganizowały niedawne nielegalne tzw. "wybory" na terytoriach Ukrainy, które Rosja tymczasowo okupowała, oraz osoby odpowiedzialne za przymusową "reedukację" ukraińskich dzieci, a także podmioty rozpowszechniające dezinformację, propagandę popierającą rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie.
Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl