Ze świata

Dochód obywatelski dla najbiedniejszych. "To największa inwestycja w kapitał ludzki w historii"

Ze świata

Komisja Europejska negatywnie oceniła projekt budżetu Włoch
Komisja Europejska negatywnie oceniła projekt budżetu Włoch

Od 780 euro na jedną osobę do 1330 euro na rodzinę - tyle miesięcznie ma wynosić wprowadzony przez rząd Włoch dochód obywatelski. - To największa inwestycja w kapitał ludzki w historii Włoch - zapewnił minister rozwoju gospodarczego i pracy, wicepremier Luigi Di Maio.

Dochód obywatelski był sztandarowym hasłem wyborczym Ruchu Pięciu Gwiazd, który w czerwcu 2018 roku utworzył gabinet z Ligą. Przeznaczony będzie dla najuboższych, w tym osób poszukujących pracy. Di Maio, który jest liderem Ruchu Pięciu Gwiazd, podkreślił, że dochód obywatelski nie jest popieraniem "siedzenia na kanapie". Odrzucenie trzech ofert pracy pozbawi prawa do dodatku. Media włoskie zauważają, że opracowanie zasad przyznawania dochodu trwało długo. Towarzyszyła temu krytyka ze strony opozycji, twierdzącej, że to "promowanie lenistwa" i szkodliwa społecznie nadmierna pomoc.

Na mieszkanie lub kredyt

Dochód ma być przyznawany od kwietnia. Rząd przeznaczył na ten cel ponad 7 miliardów euro w budżecie na ten rok. Według szacunków dochodem obywatelskim objętych zostanie 1,8 miliona gospodarstw domowych, łącznie około 5 milionów osób. Będą wśród nich też najubożsi emeryci oraz 164 tysiące rodzin imigrantów, mieszkających legalnie we Włoszech.

W przypadku jednej osoby dochód nie może być niższy niż 480 euro i nie wyższy niż 780 euro miesięcznie. Suma ta przewiduje dodatek na wynajem mieszkania bądź ratę kredytu. Czteroosobowa rodzina z dwojgiem nieletnich dzieci otrzyma do 1180 euro. Rodzina z dwojgiem nieletnich dzieci i jednym dorosłym dzieckiem dostanie do 1330 euro.

Nadużycia będą ścigane

W przypadku osób poszukujących pracy wyznaczono precyzyjne warunki, na podstawie których można będzie otrzymywać dochód obywatelski. Biura pośrednictwa pracy mają obowiązek informowania bezrobotnych o ofertach pracy najpierw w odległości do 100 kilometrów od miejsca zamieszkania; w drugiej ofercie odległość ta może wzrosnąć do 250 km, a w trzeciej dotyczyć całego kraju. Odrzucenie trzech ofert pozbawi prawa do zasiłku.

Rząd zapewnia, że procedurze przyznawania dochodu obywatelskiego towarzyszyć będą rygorystyczne zasady, które wykluczą wszelkie nadużycia i bezprawne korzystanie ze wsparcia ze strony państwa. Wśród warunków zapisano obowiązek posyłania dzieci do szkoły, zobowiązanie do niepicia alkoholu i niewydawania pieniędzy na gry hazardowe. Za podanie fałszywych danych we wniosku o przyznanie pomocy grozić będzie kara od 2 do 6 lat więzienia. Nadużycia te będzie ścigała Gwardia Finansowa.

Autor: kris/mmh / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości