Odwołano ponad 1500 lotów. "Moje zobowiązania legły w gruzach"

Źródło:
PAP/Reuters
Maciej Wołoch o awarii brytyjskiego systemu kontroli lotów
Maciej Wołoch o awarii brytyjskiego systemu kontroli lotówTVN24
wideo 2/7
Maciej Wołoch o awarii brytyjskiego systemu kontroli lotówTVN24

Z powodu awarii systemu kontroli lotów w Wielkiej Brytanii odwołano ponad 1500 lotów z lub do tego kraju. Choć usterkę udało się naprawić to - jak zapowiedział brytyjski minister transportu Mark Harper - na usunięcie zakłóceń powstałych w jej wyniku potrzeba będzie kilku dni.

Informacje o niesprecyzowanym początkowo "problemie technicznym" pojawiły się w poniedziałek krótko po południu. Z tego powodu NATS, brytyjska agencja kontroli lotów, ograniczyła ruch lotniczy nad Wielką Brytanią. NATS wyjaśniła później, że w efekcie awarii ograniczona została zdolność do automatycznego wprowadzania planów lotu, czyli informacji o tym skąd i o której wylatuje dany samolot oraz dokąd i jaką trasą zmierza. Te informacje trzeba było wprowadzać ręcznie, co trwało znacznie dłużej.

Zakłócenia potęgował fakt, że poniedziałek 28 sierpnia, który z powodu przedłużonego weekendu był w Wielkiej Brytanii wolny, to jeden z najbardziej ruchliwych dni w roku na tamtejszych lotniskach.

Według danych firmy Cirium, odwołano 790 lotów, które miały wystartować z Wielkiej Brytanii, i 785, które miały do niej przylecieć. To ok. 27 proc. wszystkich lotów.

Podróżujący wyrażali swoją irytację w mediach społecznościowych. Jeden z nich informował, że jego lot do Amsterdamu z lotniska Gatwick został odwołany. Mężczyzna kupił nowy bilet na lot z Heathrow, który miał się rozpocząć o godz. 15.00. Start został jednak przełożony na 22:15.

Jedna z turystek informowała, że jej lot z Mykonos w Grecji miał wystartować o godz. 19:20, ale strat przełożono na godz. 1:44, co oznacza opóźnienie wynoszące sześć i pół godziny.

"Moje całodzienne zobowiązania legły w gruzach, a brak komunikacji i poczekalni na lotnisku jeszcze bardziej pogarsza tę sytuację. Żądam szybkiego rozwiązania problemu i odszkodowania" - napisał inny pasażer.

W poniedziałek po południu NATS poinformowała o zidentyfikowaniu i usunięciu problemu, choć nadal nie jest wiadomo, co było jego przyczyną. Początkowo linie lotnicze i władze poszczególnych lotnisk ostrzegły, że skutki awarii mogą być odczuwane jeszcze przez cały wtorek, ale później udało się nieco rozładować spiętrzony ruch i władze najważniejszych lotnisk, m.in. londyńskich Heathrow i Gatwick zapowiedziały, że spodziewają się, iż we wtorek ruch odbywać się będzie już płynnie.

Cyberatak? Rząd w to nie wierzy

Brytyjski minister transportu Mark Harper poinformował, że usunięcie powszechnych zakłóceń w lotach do i z kraju po wystąpieniu problemu technicznego w systemach kontroli ruchu lotniczego zajmie kilka dni.

Harper dodał, że rząd nie wierzy, że problem techniczny był wynikiem cyberataku. - Dzisiaj będą jeszcze pewne komplikacje i podejrzewam, że liniom lotniczym zajmie kilka dni na powrócenie do normalnego funkcjonowania - powiedział Harper we wtorek BBC.

Lotnisko Heathrow, najbardziej ruchliwy węzeł komunikacyjny w Wielkiej Brytanii, poleciło pasażerom w komunikacie opublikowanym na X, wcześniej znanym jako Twitter, aby skontaktowali się z liniami lotniczymi przed podróżą na lotnisko we wtorek.

Linie lotnicze poinformowały, że wprowadzają zmiany w swoich rozkładach lotów, aby zapewnić transport dla jak największej liczby osób, jednak w wyniku awarii niektóre samoloty i załogi nie znalazły się tam, gdzie powinny.

"Pracujemy tak ciężko, jak to możliwe, aby klienci, których dotyczy problem, znów mogli podróżować" – przekazały linie British Airways we wpisie zamieszczonym na X.

W innym wpisie British Airways przestrzega także przed oszustami, którzy próbują wykorzystać zamieszanie i naciągnąć podróżujących.

"Wiemy o wielu kontach na Twitterze udających British Airways w celu popełniania oszustwa. Zawsze upewnij się, że komunikujesz się wyłącznie z oficjalnym kontem British Airways, które jest zweryfikowane i posiada złoty znacznik obok nazwy" - napisano.

Zakłócenia dla pasażerów z Polski

Zakłócenia dotyczą także pewnej liczby lotów z Polski i do Polski, choć przeważnie chodzi o opóźnienia niż odwołania. Np. samolot PLL LOT, który miał wystartować z londyńskiego lotniska Heathrow do Warszawy o 9:35 miejscowego czasu, odleciał z ponad dwugodzinnym opóźnieniem. Opóźnienia miały też niektóre loty linii Wizzair z Polski na lotnisko London-Luton.

Juliusz Żebrowski, przedstawiciel lotniska Modlin, poinformował nas, że "ze względu na wczorajszą awarię techniczną systemu na Wyspach Brytyjskich i w Republice Irlandii zostały odwołane loty (w obie strony) pomiędzy Lotniskiem Warszawa/Modlin a Londynem, Leeds i Dublinem, natomiast opóźniony (o ok. 1,5 h) został lot z i do Manchesteru".

Z kolei w przypadku Krakowa, jak poinformowała nas Natalia Vince, rzeczniczka prasowa tego lotniska, wczoraj "większość kierunków z Wysp Brytyjskich była odwołana" Dotyczyło to takich przewoźników jak Easy Jet, British Airways czy Ryanair. "Dzisiaj już rano odleciały samoloty na tych kierunkach" - podkreśliła.

Linie lotnicze i władze lotnisk apelują do pasażerów, by sprawdzali na bieżąco status swoich lotów, gdyż sytuacja może się szybko zmieniać.

Autorka/Autor:JW/ToL

Źródło: PAP/Reuters

Źródło zdjęcia głównego: EPA/NEIL HALL Dostawca: PAP/EPA.

Pozostałe wiadomości

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że zamrożenie cen prądu na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Rząd pracuje także nad wdrożeniem bonu energetycznego oraz przedłużeniem maksymalnych cen dostaw ciepła.

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

Cztery projekty z przywróconym finansowaniem z programu "Szybka ścieżka" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak dowiedziała się redakcja biznesowa tvn24.pl, 26 firm odwołało się od decyzji o cofnięciu finansowania. Wcześniej opisywaliśmy sytuację firm, które utraciły środki ze względu na nieprawidłowości w oświadczeniach o niezaleganiu ze składkami ZUS. Łącznie cofnięto 195 milionów złotych przyznanych na 38 projektów.

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Źródło:
tvn24.pl

Akcjonariusze Banku Pekao w środę powołali ośmioro nowych członków rady nadzorczej banku. Efektem mogą być zmiany w zarządzie banku. To właśnie rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu, w tym prezesa banku, którym obecnie jest Leszek Skiba.

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Po ponad 23-letniej sądowej walce ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie odszkodowanie w wysokości 16 milionów złotych. - Ktoś jest skazany na proces karny, który trwa 11 lat, prokuratura nie potrafi wnieść aktu oskarżenia, a wcześniej niszczy człowieka w sposób bestialski, tak jak w amerykańskich filmach sensacyjnych - mówił biznesmen w rozmowie z dziennikarzem TVN24. Zdaniem przedsiębiorcy działanie organów państwowych było "celowe".

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

Źródło:
TVN24

"W lutym 2024 roku polskie banki odnotowały zysk o łącznej wartości 7,5 miliarda złotych" - wyliczyła Komisja Nadzoru Finansowego. Wynik finansowy netto sektora bankowego wyniósł w tym okresie 7,4 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 19 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku.

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że PKB Rosji wzrośnie w tym roku o 3,2 procent. To znacznie więcej niż w przypadku Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. W najnowszym raporcie jest jednak pewien haczyk.

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Źródło:
BBC

Dorota Bieniasz nie zostanie nowym prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, choć pod koniec lutego rada nadzorcza zatwierdziła jej kandydaturę na tę funkcję - informuje środowy "Puls Biznesu". Z ustaleń gazety wynika, że koalicja rządząca wybrała nowego kandydata. Ostateczna decyzja może zapaść w przyszłym tygodniu.

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Źródło:
"Puls Biznesu", PAP, tvn24.pl

Igrzyska olimpijskie 2024 w Paryżu odbędą się już za kilka miesięcy. Organizatorzy już jednak przygotowują się do stawienia czoła bezprecedensowej fali cyberzagrożeń, które zostały spotęgowane przez dynamiczny rozwój technologii, przede wszystkim sztucznej inteligencji. Analitycy podkreślają, że oznacza to znaczącą zmianę w ich strategii obronnej.

Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"

Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"

Źródło:
PAP

Rośnie liczba pracowników do zwolnienia. Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Wśród branż zwalniających najwięcej osób są przetwórstwo przemysłowe i sektor IT.

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Źródło:
PAP

Magdalena Bartoś, Robert Soszyński i Wiesław Prugar wejdą decyzją rady nadzorczej do zarządu Orlenu – podał koncern w komunikacie. Ze stanowiskiem członka zarządu Orlenu roku pożegna się Józef Węgrecki.

Zmiany w zarządzie Orlenu

Zmiany w zarządzie Orlenu

Źródło:
PAP

Brytyjska Izba Gmin poparła we wtorek wieczorem w pierwszym głosowaniu projekt ustawy, wprowadzającej zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. To inicjatywa premiera Rishiego Sunaka. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach parlamentarnych, ale budzi duże kontrowersje.

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Źródło:
PAP

Zbliża się składkowa rewolucja – wszystkie umowy-zlecenia mają zostać objęte składkami na ZUS. O tej zmianie mówiło się już od jakiegoś czasu, jest ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy i zależy od niej wypłata unijnych środków. Jest jednym z tak zwanych kamieni milowych. Jak dowiedział się Business Insider Polska, reforma ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. O jej efektach rozmawiali w studiu TVN24 BiS Kamil Sobolewski, główny ekonomista pracodawców RP, oraz Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Źródło:
TVN24 BiS

We wtorek wystartowała nowa edycja programu DiscoverEU, w której można zdobyć ponad 35 tysięcy biletów na podróże pociągiem po Europie. Projekt skierowany jest do młodych Europejczyków w wieku 18 i 19 lat. Jak odebrać darmowe bilety na wakacyjne podróże po Europie?

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Źródło:
PAP

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku branża kulturalno-rozrywkowa odnotowała wzrost zadłużenia o blisko dwie trzecie, do poziomu blisko 63 milionów złotych. Jak ocenia BIG InfoMonitor, jest to wynik wysokiej presji płacowej, a także rosnących kosztów utrzymywania obiektów.

Rośnie zainteresowanie i rosną długi. Kultura pod kreską

Rośnie zainteresowanie i rosną długi. Kultura pod kreską

Źródło:
PAP

W poniedziałek do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Funduszu Odbudowy. Stopień zaawansowania w pozyskiwaniu środków przez pozostałe kraje jest jednak bardzo zróżnicowany. Na prowadzeniu są Włochy, które otrzymały już ponad 100 miliardów euro, natomiast listę zamykają państwa takie jak Holandia, Szwecja i Irlandia, które nadal nie dostały ani jednego centa.

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Źródło:
PAP

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej, niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Spółką Orlen rządzili ci, którzy, teraz już nie ma wątpliwości, którzy przejdą do historii jako specjaliści od brudnych interesów - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Stwierdził, że "skala nieprawidłowości jest naprawdę uderzająca". W ten sposób premier odniósł się do sprawy utraty 1,6 mld zł zaliczek na transakcje zakupu ropy, której Orlen nigdy nie otrzymał.

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Źródło:
tvn24.pl

Traktowali polskiego czempiona, spółkę giełdową, tak jak prywatny folwark - mówił w rozmowie z reporterem TVN24 wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, odnosząc się do wydatków, jakie były przeznaczone na przeloty kierownictwa Orlenu prywatnymi samolotami. Wcześniej Borys Budka przekazał w mediach, że tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na ten cel. Z kolei Robert Kropiwnicki wyliczył, że loty pracowników Orlenu "na lewo i prawo kosztowały kilka milionów złotych".

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Źródło:
TVN24, PAP

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy. Mają one dotyczyć ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Ich wykaz rozszerzy się o czynniki szkodliwe między innymi dla płodności i funkcji seksualnych, czyli tak zwane substancje reprotoksyczne.

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w marcu 2024 roku obniżyła się do 4,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. Miesiąc wcześniej wynosiła 5,4 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl, PAP