Rząd Węgier w odpowiedzi na rekomendację Komisji Europejskiej o zawieszeniu wypłaty 7,5 miliarda euro, złożył w parlamencie szereg ustaw w celu odblokowania tych środków - poinformowała minister sprawiedliwości Judit Varga na Facebooku. Dodała, że ustawy zmieniają przepisy dotyczące m.in współpracy Węgier z unijną instytucją do spraw zwalczania nadużyć finansowych OLAF. Więcej przepisów pojawi się w piątek.
Komisja Europejska zarekomendowała zawieszenie wypłaty około 7,5 miliarda euro dla Węgier w związku z korupcją - poinformowano w niedzielnym komunikacie. To pierwszy przypadek zastosowania mechanizmu warunkowości, którego celem jest zapobieganie niewłaściwemu wykorzystaniu wspólnych wydatków - zwróciła uwagę Agencja Reutera.
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w niedzielę, że Polska będzie przeciwstawiała się jakimkolwiek działaniom instytucji europejskich, które mają zamiar pozbawić środków jakiekolwiek kraje członkowskie.
W grudniu 2020 roku liderzy krajów Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie mechanizmu warunkowości. To narzędzie ma być wykorzystywane do ochrony budżetu Unii w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich. Mechanizm zakłada, że Bruksela może zamrozić środki unijne dla kraju członkowskiego, jeśli stwierdzi, że istnieje ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania.
Czytaj więcej Komisja Europejska chce zawieszenie wypłat dla Węgier
Rada ma teraz miesiąc na podjęcie kwalifikowaną większością głosów decyzji, czy przyjąć takie środki. W wyjątkowych okolicznościach termin ten można przedłużyć maksymalnie o kolejne dwa miesiące.
Węgry zaproponowały w ostatnich tygodniach utworzenie nowej agencji antykorupcyjnej w tym kraju.
Rząd w Budapeszcie 22 sierpnia br. skierował pismo do Komisji Europejskiej, w którym zapowiedział, że do końca października tego roku zmieni szereg krytykowanych ustaw. Szef kancelarii premiera Gergely Gulyas mówił wówczas, że obietnice zostaną spełnione, jeśli dojdzie do porozumienia w sprawie uwolnienia funduszy unijnych.
Według KE proponowane środki zaradcze mogłyby rozwiązać problemy, "o ile zostaną prawidłowo określone w odpowiednich przepisach i zasadach oraz odpowiednio wdrożone". W oczekiwaniu na realizację kluczowych etapów wdrażania zmian w węgierskich przepisach, Komisja uważa, że na tym etapie nadal istnieje ryzyko dla unijnego budżetu. Stąd rekomendacja dotycząca zablokowania wypłaty części unijnych funduszy dla Węgier.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Ilyas Tayfun Salci/Shutterstock