Rząd Węgier obiecał Komisji Europejskiej, że do końca października tego roku zmieni szereg krytykowanych ustaw, jeśli dojdzie do porozumienia w sprawie uwolnienia funduszy unijnych - powiedział we wtorek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas.
Agencja Reutera zwróciła uwagę, że Komisja Europejska wstrzymuje się z wypłatą pieniędzy z Funduszu Odbudowy dla Węgier, stawiając zarzuty rządowi Viktora Orbana dotyczące praworządności. Fundusz Odbudowy to środki, które mają ożywić gospodarkę UE po pandemii COVID-19.
Reuters podał, że rząd w Budapeszcie do 22 sierpnia musiał odpowiedzieć na zastrzeżenia stawiane przez KE.
Węgry kontra Komisja Europejska
- Przedłożyliśmy już część z nich (zmian w prawie - red.) i złożyliśmy obietnice dotyczące kilku kolejnych zmian w przepisach, jeśli porozumienie z Komisją zostanie podpisane - powiedział Gergely Gulyas podczas wtorkowego briefingu.
- Mamy nadzieję, że mechanizm warunkowości może zostać zamknięty i wtedy będzie można podpisać porozumienie w sprawie funduszy na odbudowę, a następnie także siedmioletniego budżetu - dodał.
W grudniu 2020 roku liderzy krajów UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty, Funduszu Odbudowy oraz mechanizmu warunkowości. Ten ostatni ma być wykorzystywany do ochrony budżetu Unii w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich. Mechanizm zakłada, że Bruksela może zamrozić środki unijne dla kraju członkowskiego, jeśli stwierdzi, że istnieje ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania.
Minister sprawiedliwości Judit Varga poinformowała we wtorek we wpisie na Facebooku, że "węgierski rząd przedstawił kompleksowy pakiet środków mających na celu rozwiązanie niektórych obaw Komisji". Zapewniła przy tym, że "węgierski rząd pozostaje otwarty na konstruktywny dialog z Komisją".
Jak poinformowała, odpowiedź poprzedziły intensywne konsultacje z Brukselą. "W ciągu miesiąca przeprowadziliśmy 10 wideokonferencji i kilka dyskusji z Komisją" - czytamy we wpisie.
Reuters napisał, że Orban - uwikłany w liczne spory z Unią Europejską o migrację, prawa osób LGBTQ i sądownictwo - znajduje się pod coraz większą presją, by zawrzeć porozumienie z Brukselą, ponieważ forint pozostaje słaby, a inflacja wciąż rośnie. Węgierska waluta w ubiegłym miesiącu zanotowała nowe minima.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock