Korzystanie z banków żywności znalazło się kolejny rok z rzędu na rekordowym poziomie w Belgii. W 2016 roku z tej formy pomocy skorzystało w tym kraju 143 tys. osób. W ciągu trzech lat liczba sięgających po wsparcie żywnościowe skoczyła o 17 proc.
Z danych przedstawionych przed Belgijskie Stowarzyszanie Banków Żywności wynika, że w minionym roku liczba korzystających z banków żywności zwiększyła się o 5 tys. osób. - Z całą pewnością od pięciu-sześciu lat obserwujemy wzrost zainteresowania naszym wsparciem - powiedział cytowany przez belgijskie media szef Stowarzyszania Alfons De Vadder.
Jakie warunki?
Aby zakwalifikować się do otrzymywania jedzenia z banków żywności dochód miesięczny po opodatkowaniu nie może przekraczać 740 euro na osobę. Ze wsparcia korzystają głównie samotne matki, bezrobotni oraz imigranci. - Ludzie nie mają czasami środków, żeby związać koniec z końcem. Z rosnącymi kosztami energii, wkrótce sytuacja dla przeżywających trudności może być katastrofalna - twierdzi De Vadder. W Belgii jest dziewięć banków żywności. Dystrybuują one jedzenie do potrzebujących za pośrednictwem 626 organizacji pomocowych. Produkty dostarczają im supermarkety i producenci. Pomaga również UE. Zdaniem Frederika Vanhauwaerta ze zrzeszania zajmującego się zwalczaniem ubóstwa coraz więcej osób w Belgii zwraca się do organizacji takich jak jego. - Ubóstwo się rozszerza. Koszty utrzymania, rachunki za energię są coraz wyższe. Sytuacja nie zmierza w dobrym kierunku - ocenił.
Zagrożenie ubóstwem
Z ubiegłorocznych danych Eurostatu wynika, że w Belgii, jednym z najbogatszych krajów UE, ubóstwem zagrożonych było nieco ponad 15 proc. mieszkańców. To nieznacznie mniej niż średnia unijna, która wynosi prawie 17 proc. Taki też odsetek zagrożonych ubóstwem jest w Polsce. W sześciu państwach członkowskich Rumunii (25,4 proc.), Hiszpanii (22,2 proc.), Grecji (22,1 proc.), Bułgarii (21,8 proc.), Estonii (21,8 proc.) i na Łotwie (21,2 proc.) co najmniej jedną piątą populacji oceniono jako zagrożoną ubóstwem.
Jak w Polsce?
W Polsce działają 32 banki żywności. Z podsumowania programu operacyjnego Pomoc Żywnościowa wynika, że między sierpniem a grudniem 2016 roku przekazały one żywność dla ponad pół miliona osób w naszym kraju. Najwięcej na terenie województw mazowieckiego, lubelskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.
Jak powstrzymać marnowanie żywności? Materiał wideo:
Autor: msz/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock