Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjski statek i dwóch obywateli Rosji w związku z ich zaangażowaniem w budowę gazociągu Nord Stream 2 - poinformował w piątek w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Antony Blinken poinformował w oświadczeniu o przesłaniu do Kongresu USA nowego raportu dotyczącego sankcji w sprawie Nord Stream 2 w ramach uchwalonej w 2019 roku ustawy PEESA, która nakłada na resort dyplomacji obowiązek publikowania kwartalnych raportów.
Szef amerykańskiej dyplomacji nie wymienił nazwy objętego restrykcjami statku ani nazwisk obywateli Rosji, którzy znaleźli się w nowym dokumencie. Wcześniej w piątek prezydent USA Joe Biden wydał rozporządzenie wykonawcze, które usuwa jeden z wyjątków zawartych w ustawie, chroniący przed sankcjami podmioty zaangażowane w "import dóbr".
USA - sankcje w związku z Nord Stream 2
Dotychczas sankcjami objęto 16 statków i siedem osób związanych z projektem.
W poprzednim, majowym raporcie Departamentu Stanu wymieniono też spółkę Nord Stream 2 AG i jej nominalnego szefa, znajomego prezydenta Rosji Władimira Putina Mattiasa Warniga, lecz - jak przypomniała agencja Reutera - Departament Stanu USA odstąpił od ich wykonania, powołując się na chęć uniknięcia sporu z Niemcami.
"Podczas gdy administracja w dalszym ciągu sprzeciwia się gazociągowi Nord Stream 2, w tym za pomocą sankcji, kontynuujemy współpracę z Niemcami i innymi sojusznikami i partnerami, by zredukować ryzyka stwarzane przez gazociąg dla Ukrainy i państw frontowych NATO i UE, w tym w sferze energetycznej" - napisano w oświadczeniu. Blinken dodał, że USA mają zamiar wdrożyć w życie postanowienia amerykańsko-niemieckiej umowy ws. Nord Stream 2, którą ogłoszono w lipcu. Zadanie to powierzono specjalnemu doradcy ds. bezpieczeństwa energetycznego Amosowi Hochsteinowi, znanemu z ostrej krytyki gazociągu.
Nord Stream 2 - budowa
Projekt rurociągu o wartości 11 mld dolarów jest na ukończeniu. Do ukończenia pozostało 15 kilometrów morskiej części gazociągu - poinformował prezydent Rosji Władimir Putin w piątek po rozmowach na Kremlu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Gazprom wyraził nadzieję, że dostarczy przez gazociąg Nord Stream 2 już w 2021 roku 5,6 miliarda m3 gazu.
Nord Stream 2, to dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, która ma transportować 55 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Budowie rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock