TVN24 Biznes | Ze świata

Prezydent USA Joe Biden powołał krytyka Nord Stream 2 do nadzorowania umowy z Niemcami

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Premier o dokończeniu budowy Nord Stream 2
Premier o dokończeniu budowy Nord Stream 2TVN24
wideo 2/4
TVN24Premier o dokończeniu budowy Nord Stream 2

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powołał byłego doradcę i zajadłego krytyka budowy Nord Stream 2 Amosa Hochsteina na wysłannika Departamentu Stanu USA. Ma on być odpowiedzialny za wykonanie umowy z Niemcami w sprawie gazociągu - poinformował portal Axios.

Wcześniej Hochstein pracował m.in. w radzie nadzorczej ukraińskiego Naftohazu - skąd odszedł w proteście przeciwko korupcji - oraz był wysłannikiem Departamentu Stanu ds. międzynarodowej polityki energetycznej, a także doradcą Bidena ds. energii. W nowej roli będzie głównym odpowiedzialnym w obecnej administracji za politykę energetyczną, zarówno wobec NS2, jak i globalnie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Krytyk budowy ma nadzorować Nord Stream 2

Dyplomata jest postrzegany jako jeden z "jastrzębi", jeśli chodzi o politykę wobec Rosji i NS2. Twierdził m.in., że projekt stanowi "egzystencjalne zagrożenie" dla Ukrainy. Według Axios, wyznaczenie Hochsteina do tej roli zostało odebrane pozytywnie, jako "dostrzeżenie, że dotychczasowa polityka nie była sukcesem, a ta nominacja wyznacza rzeczywistą zmianę kursu".

O nominacji eksperta do tej roli spekulowano już w kwietniu, jednak było to przed decyzją Bidena o odejściu od sankcji nałożonych na spółkę Nord Stream 2 AG.

Jednym z głównych zadań Hochsteina ma być dopilnowanie realizacji postanowień wspólnego oświadczenia USA i Niemiec z lipca, w którym Berlin zobowiązał się m.in. do stworzenia funduszu inwestycji w zieloną transformację Ukrainy, projekty energetyczne, oraz użycia wszelkich środków, by skłonić Rosję do przedłużenia umowy o tranzycie gazu przez Ukrainę. Niemcy mają też nałożyć własne sankcje w przypadku, gdy Rosja będzie używać NS2 do szantażu wobec Kijowa. Porozumienie było krytykowane przez polityków obu partii w Kongresie, a także m.in. przez szefów dyplomacji Polski i Ukrainy.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ w lipcu ogłosiły we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Nord Stream 2 - budowa gazociągu

Spółka Nord Stream 2 AG poinformowała, że budowa gazociągu Nord Stream 2 jest ukończona w 99 procentach. Prace nad układaniem rur na dnie Bałtyku zakończył statek Akademik Czerski. Druga rosyjska jednostka, barka Fortuna, kończy układanie swojej części gazociągu.

Zakończenie budowy jest planowane pod koniec sierpnia.

Nord Stream 2, dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec, ma transportować 55 mld m3 gazu ziemnego rocznie.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości