W tej jednej sprawie się zgadzają. Harris i Trump chcą zlikwidować podatek dla milionów

Źródło:
BBC
Kamala Harris wybrała Tima Walza kandydatem na wiceprezydenta USA. Relacja dziennikarza TVN24 Michała Sznajdera
Kamala Harris wybrała Tima Walza kandydatem na wiceprezydenta USA. Relacja dziennikarza TVN24 Michała Sznajdera
wideo 2/5
Kamala Harris wybrała Tima Walza kandydatem na wiceprezydenta USA. Relacja dziennikarza TVN24 Michała Sznajdera

W mocno spolaryzowanej kampanii wyborczej w USA kandydaci na prezydenta zgłosili swoje poparcie dla pomysłu zniesienia podatku od napiwków - donosi BBC. Jak szacuje think tank Tax Foundation budżet państwa straci na zmianach 107 miliardów dolarów w ciągu dekady.

W czerwcu były prezydent Donald Trump, kandydat Republikanów przedstawił propozycję zniesienia podatku od napiwków. Na jego decyzję, jak twierdzi, wpłynęła interwencja jednej z kelnerek, która poskarżyła się na wysokość opłat, które ponosi.

Kilka dni temu za takim samym pomysłem opowiedziała się kandydatka Demokratów, Kamla Harris. BBC zauważa, że ze względu na skopiowanie pomysłu Trumpa, zyskała przydomek "Copy Cat Kamala", czyli "Papuga Kamala".

Propozycja obydwu kandydatów ma przyciągnąć uwagę wyborców pracujących w branży usługowej, czyli barmanów, fryzjerów, kelnerów czy taksówkarzy, którzy znaczną część swoich dochodów otrzymują w napiwkach.

Zniesienie podatku od napiwków to "niszowy problem"

Obaj kandydaci ogłosili swoje poparcie dla tego pomysłu w Nevadzie, stanie postrzeganym w tej kampanii jako "niepewny". Jak wylicza BBC, tamtejsze restauracje i hotele zatrudniają ponad 20 procent siły roboczej.

"Pomimo całego szumu medialnego, jaki wywołało zniesienie podatku od napiwków, jest to jednak stosunkowo niszowy problem" - ocenia BBC. Według analizy uniwersytetu Yale napiwki w skali kraju otrzymuje około 4 mln pracowników, czyli mniej niż 3 proc. całej siły roboczej. Co ciekawe, znaczna część tych pracowników, bo około 37 proc., zarabia tak mało, że nie musi płacić rządowi podatków dochodowych.

Skutki finansowe tego rozwiązania nie są obecnie znane, gdyż niektóre propozycje w Kongresie skupiają się tylko na podatku dochodowym, inne dopuszczają możliwość zniesienia zarówno podatku dochodowego, jak i podatku od wynagrodzeń.

Zdania ekspertów w sprawie propozycji Trumpa i Harris są podzielone. Niektórzy analitycy twierdzą, że zmiany niesprawiedliwie przeniosą ciężar podatkowy na pracowników, którzy nie dostają napiwków, inni uważają, że nowe przepisy zachęcą do rozszerzenia napiwków na inne zawody, co przyniesie jeszcze lepsze skutki finansowe dla pracowników branży usługowej.

Pojawiają się też głosy, że na zmianach najbardziej zyskają pracodawcy, którzy przestaną wypłacać pensję minimalną, tłumacząc to wysokimi zyskami pracowników z napiwków. Think tank Tax Foundation szacuje, że na zniesieniu podatku od napiwków budżet państwa straci 107 mld dol w ciągu dekady.

Podatek od napiwków w USA - jakie przepisy obowiązują?

Zgodnie z obowiązującym prawem pracownicy zobowiązani są do ujawniania pracodawcy wszystkich napiwków przekraczających 20 dolarów miesięcznie. Rząd federalny pobiera następnie od tego podatek dochodowy oraz podatek od wynagrodzeń, z którego finansowane są programy socjalne.

W 2018 roku Amerykanie zgłosili rządowi federalnemu 38 miliardów dochodu z napiwków. Oznacza to, że każdy podatnik otrzymał w napiwkach średnio 6000 dolarów rocznie.

Autorka/Autor:BC/ams

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: EastNews

Pozostałe wiadomości

Ceny w sklepach rosną z miesiąca na miesiąc. W lipcu były one już średnio 3,9 proc. wyższe niż przed rokiem - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". - Rosnąca inflacja, odmrożenie VAT, okres szkolno-świąteczny przypuszczalnie nie wyhamują tego trendu - ocenia cytowany przez dziennik ekspert.

Ceny w sklepach coraz wyższe. Promocje ratują portfele

Ceny w sklepach coraz wyższe. Promocje ratują portfele

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po 5-dniowej serii spadków. Inwestorzy oceniają prawdopodobną eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie i oznaki słabnącego popytu na ropę na świecie - podają maklerzy. Na rynkach widać także oznaki słabszego zapotrzebowania na ropę, co skłoniło kraje OPEC do obniżenia prognoz popytu na 2024 i 2025 r.

Na rynku ropy odwrót po pięciu dniach wzrostów

Na rynku ropy odwrót po pięciu dniach wzrostów

Źródło:
PAP

To latem okazuje się, które miasta mogą poszczycić się największym zainteresowaniem turystów. Do tych najbardziej zatłoczonych należy Dubrownik. Zgodnie z najnowszym badaniem na jednego mieszkańca przypada tam aż 36 turystów.

To najbardziej zatłoczone miasta tego lata w Europie

To najbardziej zatłoczone miasta tego lata w Europie

Źródło:
PAP

Poruszenie i mobilizację włoskich władz na południu kraju wywołały nieoficjalne doniesienia o tym, że Madonna chce tam zorganizować urodzinowe "megaparty" z okazji 66. urodzin. W związku z tym prefekt Neapolu zwołał specjalne posiedzenie komitetu w sprawie wdrożenia niezbędnych środków bezpieczeństwa. 

Mobilizacja we Włoszech. Władze szykują się na wizytę gwiazdy

Mobilizacja we Włoszech. Władze szykują się na wizytę gwiazdy

Źródło:
PAP

W ministerstwie rolnictwa powstanie nowa grupa ekspercka i nowy departament. Jak zapowiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, będzie poświęcony przetwórstwu i handlowi. Według szefa resortu rolnictwa obecnie za mało uwagi poświęca się przemysłowi spożywczemu i jego problemom. W gronie ekspertów mają się znaleźć prezesi i przedstawiciele takich firm jak Mlekovita, Bakalland, Dawtona czy Colian.

Prezesi czołowych firm spożywczych będą doradzać ministrowi

Prezesi czołowych firm spożywczych będą doradzać ministrowi

Źródło:
PAP

- Ponad 70 procent polskich konsumentów uważa Biedronkę za najtańszą sieć. Musimy ich oczywiście utwierdzać w tym przekonaniu, ale dlaczego mielibyśmy rozpoczynać jakąś wojnę - mówił na łamach "Pulsu Biznesu" prezes Biedronki Luis Araújo. W rozmowie podkreślił, że Biedronka "zrobi wszystko", by nie przegrać trwającej rywalizacji cenowej.

Prezes Biedronki: na pewno nie my rozpoczęliśmy wojnę cenową

Prezes Biedronki: na pewno nie my rozpoczęliśmy wojnę cenową

Źródło:
Puls Biznesu, Komisja Etyki Reklamy

- Zwrócimy się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o zbadanie sprawy programu kredytu mieszkaniowego "Kredyt na start" - zapowiedział w poniedziałek lider Konfederacji Krzysztof Bosak. Jego zdaniem, należy sprawdzić, czy "branża deweloperska i sektor bankowy nie miały w tej kwestii nieautoryzowanych kontaktów z rządem".

"Zwrócimy się do CBA". Rośnie napięcie wokół programu mieszkaniowego

"Zwrócimy się do CBA". Rośnie napięcie wokół programu mieszkaniowego

Źródło:
PAP

Google poinformowało w poniedziałek, że całkowicie wyłącza konta AdSense w Rosji. Spółka wyjaśniła, że nie będzie mogła już dokonywać płatności na rzecz użytkowników jej usług reklamowych w tym kraju.

Rosjanie będą musieli pożegnać się z ważną usługą Google

Rosjanie będą musieli pożegnać się z ważną usługą Google

Źródło:
Reuters

W 2023 roku w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce największy udział miały amerykańskie i niemieckie firmy - wynika z poniedziałkowej publikacji firmy konsultacyjnej EY. Na dalszych miejscach znalazła się Wielka Brytania i Francja.

Zagraniczne inwestycje w Polsce. Lekki spadek, ale więcej miejsc pracy

Zagraniczne inwestycje w Polsce. Lekki spadek, ale więcej miejsc pracy

Źródło:
PAP

Serbowie tłumnie wyszli na ulice po przywróceniu licencji brytyjsko-australijskiej spółce górniczej Rio Tinto na wydobycie litu. Jest to jedno z największych złóż w Europie - donosi BBC. Surowiec ten wykorzystywany jest między innymi do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych. Aktywiści twierdzą, że kopalnia spowoduje nieodwracalne zniszczenia środowiska. Kilku z nich po weekendowych protestach trafiło do aresztu.

"Rio Tinto, wynoś się z Serbii". Boją się o środowisko, nie chcą kopalni litu

"Rio Tinto, wynoś się z Serbii". Boją się o środowisko, nie chcą kopalni litu

Źródło:
BBC, PAP

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją przepisów, która ma umożliwić zwolnienie z podatku dochodowego CIT wszystkich organizacji pozarządowych. Zwolnieniem mają zostać objęte także zapomogi otrzymywane z uwagi na trudną sytuację materialną. Zmiany mają także uszczelnić opodatkowanie fundacji rodzinnych.

Organizacje pozarządowe bez podatku. Jest projekt

Organizacje pozarządowe bez podatku. Jest projekt

Źródło:
PAP

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ma być kluczowy dla kwestii kredytów opartych o WIBOR - ocenia w raporcie firma Grant Thornton. Przed oblicze Trybunału trafiły pierwsze pytania prejudycjalne dotyczące stawki WIBOR i jej stosowania w umowach kredytów hipotecznych, wystosowane przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Jak podkreśla Grant Thorton, na razie statystyki są w zdecydowanej mierze na korzyść banków. Wyrok TSUE mógłby zmienić sytuację diametralnie.

W oczekiwaniu na wyrok TSUE dla kredytów opartych o WIBOR. Obecnie w sądach wygrywają banki

W oczekiwaniu na wyrok TSUE dla kredytów opartych o WIBOR. Obecnie w sądach wygrywają banki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do rodziców pisma informujące o nowym programie "Aktywny Rodzic". Od 1 października tego roku będzie można składać wnioski o świadczenie.

ZUS wysyła pisma do rodziców

ZUS wysyła pisma do rodziców

Źródło:
tvn24.pl

Rosja, pomimo nałożonych na nią sankcji na wwożenie do swojego kraju dolarów i euro, i tak znalazła sposób na przywóz tych walut - donosi Reuters. Od 2022 roku trafiło do kraju około 2,3 miliardy dolarów. "Wielu Rosjan chce kupować dewizy w gotówce w celu wyjazdu za granicę lub jako formę przechowywania domowych oszczędności" - wyjaśnia agencja.

Jak Rosja obchodzi sankcje. "2,3 miliarda dolarów w gotówce"

Jak Rosja obchodzi sankcje. "2,3 miliarda dolarów w gotówce"

Źródło:
PAP

W tym roku tak zwane czternaste emerytury trafią do seniorów we wrześniu. Ale niektórzy otrzymają je wcześniej, bo pod koniec tego miesiąca - przekazał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. "Czternastkę" w tym roku otrzyma prawie dziewięć milionów emerytów i rencistów.

Wypłata "czternastek" coraz bliżej. ZUS podaje terminy

Wypłata "czternastek" coraz bliżej. ZUS podaje terminy

Źródło:
PAP

Esprit sprzedał prawa do swojej europejskiej marki brytyjskiej grupie inwestycyjnej Alteri - podaje branżowy portal retaildetail.eu. Nie uchroni to jednak ani pracowników przed zwolnieniami, ani sklepów przed zamknięciami.

Esprit znalazł kupca. Wiadomo, co z pracownikami i sklepami

Esprit znalazł kupca. Wiadomo, co z pracownikami i sklepami

Źródło:
retaildetail.eu, tvn24.pl

Polsko-niemieckie przejście graniczne Rosówek-Rosow zostało czasowo zamknięte dla ruchu samochodowego. Powodem jest remont odcinka drogi federalnej B2 w Niemczech, który ma potrwać do 27 października.

Przejście graniczne z Niemcami zamknięte dla samochodów

Przejście graniczne z Niemcami zamknięte dla samochodów

Źródło:
PAP

Blisko 23 procent ze skontrolowanych przez UOKiK 84 parkingów i 125 myjni samochodowych nie zadbało o prawidłowe informowanie konsumentów o cenach świadczonych usług - poinformował urząd w komunikacie. Na 32 przedsiębiorców UOKiK nałożył kary pieniężne na łączną kwotę około 40 tysięcy złotych.

"Brak cenników lub nieuwzględnienie cen wszystkich usług". Parkingi i myjnie pod lupą urzędu

"Brak cenników lub nieuwzględnienie cen wszystkich usług". Parkingi i myjnie pod lupą urzędu

Źródło:
PAP

W Polsce padła duża wygrana w grze Eurojackpot. Do szczęśliwca trafi aż 4,7 miliona złotych. Wiemy, gdzie zakupiono zwycięski los.

Prawie 5 milionów w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Prawie 5 milionów w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

10 koni za łączną kwotę prawie 640 tysięcy euro sprzedano w niedzielę na 55. aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Najwyższą cenę na licytacji - 145 tysięcy euro - osiągnęła klacz ze stadniny w Michałowie.

Aukcja Pride of Poland. Sprzedano konie za 640 tysięcy euro

Aukcja Pride of Poland. Sprzedano konie za 640 tysięcy euro

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju dwie serie leku o nazwie Acurenal. Powodem decyzji jest wynik poza specyfikacją jakościową.

Dwie serie leku na nadciśnienie wstrzymane w obrocie

Dwie serie leku na nadciśnienie wstrzymane w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Ilość drewna, jaka trafi do sprzedaży w przyszłym roku, może być niższa - stwierdził Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Jak dodał, zacznie wówczas obowiązywać także nowy system sprzedaży drewna, który ma ograniczyć wywóz surowca poza Unię Europejską.

Nowy system sprzedaży drewna. Dyrektor Lasów Państwowych wyjaśnia

Nowy system sprzedaży drewna. Dyrektor Lasów Państwowych wyjaśnia

Źródło:
PAP

Perspektywy systemu emerytalnego nie są tragiczne. Palącym problemem są jednak niskie świadczenia pań i rosnąca przepaść względem panów - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Palący problem z emeryturami. "Znaczne pogorszenie sytuacji finansowej"

Palący problem z emeryturami. "Znaczne pogorszenie sytuacji finansowej"

Źródło:
PAP

Miało być tanio i ekologicznie. Włodarze Paryża i MKOL zapowiadali duże zmiany w organizacji igrzysk, ale planowany budżet został już przekroczony o ponad 100 proc. Do tego sportowcy narzekają na niewygody, a turystów jest mniej, niż w poprzednich latach.

IO: Paryż miał uczyć się na błędach poprzedników. "To nie są igrzyska, jakie nam obiecano"

IO: Paryż miał uczyć się na błędach poprzedników. "To nie są igrzyska, jakie nam obiecano"

Źródło:
tvn24.pl