Dojazd do pracy tylko odrzutowcem. Nowy szef Starbucksa w ogniu krytyki

Źródło:
BBC
David Wengrow o nierównościach: wracamy do czasów starych reżimów feudalnych
David Wengrow o nierównościach: wracamy do czasów starych reżimów feudalnych
TVN24
David Wengrow o nierównościach: wracamy do czasów starych reżimów feudalnych TVN24

Nowo szef Starbucks Brian Niccol ma dojeżdżać do pracy korporacyjnym odrzutowcem - pisze BBC. Oznacza to, że przez kilka dni w miesiącu miałby pokonywać dystans prawie 1600 km ze swojego rodzinnego domu w Newport Beach w Kalifornii do siedziby firmy w Seattle. Wygoda prezesa nie cieszy użytkowników mediów społecznościowych, którzy zarzucają firmie hipokryzję.

W ujawnionych dokumentach, czytamy, że nowy prezes Starbucka będzie uprawniony do korzystania z samolotów firmy w celu "podróży służbowych", w tym "między jego miejscem zamieszkania a siedzibą firmy". Niccol ma objąć stanowisko prezesa 9 września.

Nowo ogłoszony szef Starbucks, Brian NiccolGetty Images

Starbucks nie odpowiedział na prośbę BBC o komentarz.

Dojazd do pracy odrzutowcem

Krytycy w mediach społecznościowych zwracają uwagę na rozbieżność między publicznymi deklaracjami firmy o konieczności przeciwdziałania zmianom klimatycznym, a stylem życia jej kierownictwa.

Starbucks poinformował również, że utworzy niewielki oddział swojego biura w Newport Beach, z którego Niccol będzie mógł korzystać podczas pracy z Kalifornii.

Starbucks stosuje hybrydowy model pracy, co oznacza, że pracownicy muszą przebywać w biurze co najmniej trzy dni w tygodniu.

"Firma nie potwierdziła, czy te same zasady będą miały zastosowanie w przypadku Niccola oraz czy jego praca z nowego zdalnego biura w Kalifornii spełni te wymagania" - czytamy w BBC.

Fala krytyki

Informacje o dojazdach nowego prezesa wywołały falę krytyki w mediach społecznościowych.

"Mam nadzieję, że nie zobaczymy zbyt wielu nowych reklam związanych ze 'zrównoważonym rozwojem' i środowiskiem od Strarbucks?" - napisał jeden z użytkowników na portalu X.

"Nowy dyrektor generalny Starbucks dojeżdża do pracy prywatnym odrzutowcem do Seattle, więc nie bądź zbyt surowy dla kelnerki, która omyłkowo podała ci plastikową słomkę" - skomentował inny.

Raport opublikowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2021 roku wykazał, że najbogatszy 1 proc. ludzi na świecie wyprodukował dwukrotnie więcej dwutlenku węgla niż 50 proc. najbiedniejszych.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości

Były wiceminister sprawiedliwości traci kolejną posadę. Bartłomiej Ciążyński złożył rezygnację z pełnienia funkcji zastępcy dyrektora Łukasiewicz - PORT ds. komercjalizacji - poinformował na platformie X resort Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak dowiedziała się biznesowa redakcja tvn24.pl "obecnie prowadzone są działania mające na celu weryfikację prawidłowości wydatkowania środków publicznych przez pana Bartłomieja Ciążyńskiego w ramach jego obowiązków jako Zastępcy Dyrektora Instytutu do spraw Komercjalizacji".

Były wiceminister traci kolejną posadę. Jego wydatki służbowe będą prześwietlane

Były wiceminister traci kolejną posadę. Jego wydatki służbowe będą prześwietlane

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Orlenu przewiduje, że brak konieczności przekazania tak zwanego odpisu gazowego w II połowie roku poprawi wyniki koncernu. Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara zapowiedział, że do grudnia zapadnie decyzja o przyszłości projektu Olefiny III, który nazwał "pułapką".

Prezes wskazuje kolejne zagrożenia. "Traktujemy ten projekt jako pułapkę zastawioną na Orlen"

Prezes wskazuje kolejne zagrożenia. "Traktujemy ten projekt jako pułapkę zastawioną na Orlen"

Źródło:
PAP

Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestyctyjnych powołało w sierpniu 2022 roku obecnego szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosława Piesiewicza do rady nadzorczej - wynika z dokumentu, do którego dotarł portal tvn24.pl. Intratne stanowisko w banku Pekao swego czasu piastowała także jego żona.

Nie tylko żona, ale i on był związany z Pekao. Szef PKOl-u w radzie nadzorczej funduszu inwestycyjnego

Nie tylko żona, ale i on był związany z Pekao. Szef PKOl-u w radzie nadzorczej funduszu inwestycyjnego

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja budowlano-montażowa w lipcu w ujęciu rocznym spadła o 1,4 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Spadek w budowlance. Najnowsze dane

Spadek w budowlance. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,9 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane ze sklepów. "Jesteśmy na ścieżce ożywienia"

Nowe dane ze sklepów. "Jesteśmy na ścieżce ożywienia"

Źródło:
GUS

Orlen może wybudować pierwszy mały reaktor modułowy SMR we Włocławku, jeśli zostanie osiągnięte porozumienie z partnerem w Orlen Synthos Green Energy - poinformował prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.

Pierwszy mały reaktor w Polsce. Wiadomo, gdzie może powstać

Pierwszy mały reaktor w Polsce. Wiadomo, gdzie może powstać

Źródło:
PAP

Składamy wnioski o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy w podwójnym tempie - powiedziała w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zwróciła uwagę, "jest opóźnienie i czas nie czeka".

Pełczyńska-Nałęcz o KPO: składamy wnioski w podwójnym tempie

Pełczyńska-Nałęcz o KPO: składamy wnioski w podwójnym tempie

Źródło:
TVN24

Polacy w 2024 roku sprowadzą do kraju nawet milion używanych aut - pisze w czwartek "Rzeczpospolita". Dodaje, że stan techniczny przywożonych do kraju aut jest dużym problemem. Są one często po wypadku i z cofniętym licznikiem. "Przeszło połowa używanych aut trafia do Polski z Niemiec" - dodaje dziennik.

Ma być ich nawet milion. "Średnia wieku to 12,3 roku"

Ma być ich nawet milion. "Średnia wieku to 12,3 roku"

Źródło:
PAP

Życie pod kreską, na wiecznym kredycie, z obawami, czy starczy do pierwszego. To nie tylko rzeczywistość wielu polskich rodzin, ale też wielu polskich samorządów". Za rządów PiS klepaliśmy biedę" - mówią włodarze, teraz nowy rząd ma rzucić finansowe koło ratunkowe. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

W kasach pustki. "Powiedzieć, że sytuacja jest trudna, to jakby nic nie powiedzieć"

W kasach pustki. "Powiedzieć, że sytuacja jest trudna, to jakby nic nie powiedzieć"

Źródło:
TVN24

Grupa Orlen poinformowała w skonsolidowanym raporcie półrocznym, że zysk netto koncernu za sześć miesięcy tego roku wyniósł dwa miliardy 761 milionów złotych i był niższy o 12 miliardów 729 milionów złotych niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Raport półroczny Orlenu. Duży spadek zysku netto rok do roku 

Raport półroczny Orlenu. Duży spadek zysku netto rok do roku 

Źródło:
PAP

Ford poinformował, że przenosi część produkcji akumulatorów z Polski do Stanów Zjednoczonych w ramach strategii obniżania kosztów. Posunięcie to pozwoli firmie uzyskać dostęp do zachęt rządowych wynikających z ustawy o redukcji inflacji. Czołowy amerykański producent wycofuje się także z planów rozwoju segmentu samochodów elektrycznych. Powodem decyzji ma być niższy niż zakładano popyt na elektryki.

Czołowy amerykański koncern samochodowy wycofuje część produkcji z Polski

Czołowy amerykański koncern samochodowy wycofuje część produkcji z Polski

Źródło:
Reuters

Amerykańska firma ubezpieczeniowa Nationwide ogłosiła finalistów nagrody Hambone Award, przyznawanej za najbardziej niezwykły wypadek domowego pupila zgłoszony ubezpieczycielowi. Nagrodę nazwano na cześć psa, który zatrzasnął się w lodówce i nim go wydobyto, zjadł całą świąteczną szynkę.

Przegryzł butelkę z klejem i zakleił sobie pysk. Są finaliści nietypowej nagrody

Przegryzł butelkę z klejem i zakleił sobie pysk. Są finaliści nietypowej nagrody

Źródło:
PAP

Polska firma Sonko, istniejąca na rynku od 1989 roku, została sprzedana włoskiej grupie Euricom. Jak zapowiadają nowi właściciele, przejęcie ma umocnić pozycję czołowego gracza w segmencie produkcji zdrowych przekąsek w Unii Europejskiej. Sonko do tej pory było w rękach firmy Oshee.

Włosi kupują polską markę spożywczą

Włosi kupują polską markę spożywczą

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jakie zmiany obejmie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nad którą właśnie pracuje. "Farmy fotowoltaiczne ani obecnie, ani w projektowanych rozwiązaniach nie są wymienione jako przedmiot podatku od nieruchomości" - podkreśliło ministerstwo w opublikowanym oświadczeniu.

Podatek od fotowoltaiki od 2025 roku? Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Podatek od fotowoltaiki od 2025 roku? Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP

Chińska marka i platforma sprzedażowa Shein pozwała inną chińską firmę - Temu w związku z rzekomym naruszeniem praw autorskich. W pozwie cywilnym złożonym w Waszyngtonie Shein oskarżył drugiego giganta "szybkiej mody" o to, że cały czas kradnie jego projekty. Samo Shein oskarżane jest o to regularnie, zarówno przez duże marki, jak i niezależnych projektantów.

Shein pozywa Temu w związku z naruszeniem praw autorskich

Shein pozywa Temu w związku z naruszeniem praw autorskich

Źródło:
CNBC

Decyzja premiera Morawieckiego z 2022 roku, polecająca PKP Cargo przewóz węgla importowanego przez PGE Paliwa i Węglokoks, nie daje podstaw prawnych do wypłaty przewoźnikowi kosztów transportu czy rekompensat - przekazało w środę Ministerstwo Aktywów Państwowych. Według PKP Cargo realizacja decyzji węglowej mocno pogorszyła już złą sytuację spółki.

"Nie ma podstaw prawnych do rekompensaty". Co dalej z kolejowym przewoźnikiem

"Nie ma podstaw prawnych do rekompensaty". Co dalej z kolejowym przewoźnikiem

Źródło:
PAP

Pomoc dla państw ubogich, finansowana z budżetu państwowego Wielkiej Brytanii trafia w części do regionów bogatszych niż duże obszary samego darczyńcy - zwrócił uwagę w opublikowanym w środę raporcie think tank Institute of Economic Affairs (IEA). - Opodatkowanie ciężko pracujących ludzi w pozostawionych w tyle częściach Wielkiej Brytanii w celu finansowania projektów w zamożnych regionach za granicą to jak odwrotność Robin Hooda - ocenił Mark Tovey, autor raportu.

"Robin Hood na wspak". Zabierano biedniejszym i dawano bogatszym

"Robin Hood na wspak". Zabierano biedniejszym i dawano bogatszym

Źródło:
PAP

Olej słonecznikowy zdetronizował oliwę z oliwek w Hiszpanii. W pierwszej połowie 2024 roku Hiszpanie kupili jej o 72 miliony litrów mniej niż oleju - przekazał w środę Reuters, powołując się na raport Anierac. Do tego roku oliwa stanowiła 62 procent procent sprzedaży wszystkich olejów. Eksperci wyjaśniają, skąd ta zmiana w wyborach zakupowych Hiszpanów.

Oliwa z oliwek traci palmę pierwszeństwa

Oliwa z oliwek traci palmę pierwszeństwa

Źródło:
PAP

Lepiej zostawić zalane auto w wodzie, niż je uruchamiać - powiedziała Agnieszka Durska z Polskiej Izby Ubezpieczeń. Dodała, że "próba przejechania autem przez rozlewisko po nawalnym deszczu może spowodować, że użytkownik będzie musiał sam ponieść koszty naprawy samochodu, nawet jeśli ma autocasco".

Co powinien zrobić kierowca. Ryzyko "poważnej awarii"

Co powinien zrobić kierowca. Ryzyko "poważnej awarii"

Źródło:
PAP

Sprzedawcy boją się dostępu fiskusa do ich danych o sprzedaży, a w konsekwencji kontroli. W przypadku nieprawidłowości handlującym grozi nie tylko zapłata podatku i składek, ale też kary finansowe - pisze w środę "Gazeta Wyborcza".

Na handlujących padł strach. Kary mogą być ogromne

Na handlujących padł strach. Kary mogą być ogromne

Źródło:
PAP

Sklep Eastend istniał od 27 lat. Sprzedawał buty i odzież znanych marek takich jak Converse, Nike czy Adidas. W poniedziałek na stronie sklepu pojawiła się informacja, że spółka złożyła wniosek o upadłość.

Działali 27 lat. "Zostali zmuszeni" do złożenia wniosku o upadłość

Działali 27 lat. "Zostali zmuszeni" do złożenia wniosku o upadłość

Źródło:
tvn24.pl

Branża turystyczna mówi o "znacznym wzroście" zainteresowania Kopenhagą ze strony turystów z południowej Europy. Chodzi nie tylko o przyjazny klimat. Władze stolicy Danii twierdzą, że ważną rolę odgrywa także oferta kulturalna i kulinarna miasta.

Nowy hit na turystycznej mapie Europy. Branża o "znacznym wzroście"

Nowy hit na turystycznej mapie Europy. Branża o "znacznym wzroście"

Źródło:
Euronews, Reuters, tvn24.pl

Skala przerosła moje wyobrażenia, to jest oczywiste - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda, odnosząc się do objętej audytem kwoty stu miliardów złotych wydatkowanych za rządów PiS.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej: skala przerosła moje wyobrażenia

Szef Krajowej Administracji Skarbowej: skala przerosła moje wyobrażenia

Źródło:
TVN24

Tak zwane babciowe miało dać finansową ulgę aktywnym zawodowo rodzicom, ale już teraz są miejsca, gdzie opłaty za żłobek wzrosną. W Koszalinie aż trzykrotnie, bo - jak tłumaczą władze miasta - "budżet się nie spina". Choć część podwyżki pokryje rządowy program, to rodzice i tak zapłacą więcej. Co na to ministerstwo rodziny? Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Nieoczekiwany skutek babciowego. "Stanęło to całkowicie na głowie"

Nieoczekiwany skutek babciowego. "Stanęło to całkowicie na głowie"

Źródło:
TVN24