Komisja Europejska została poproszona o jak najszybsze wypracowanie pakietów osłonowych dla europejskich gospodarek, po tym jak w USA przyjęto ustawę Inflation Reduction Act - przekazał w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że przedstawiła 4-punktowy plan skutecznej odpowiedzi na amerykańską ustawę.
Uchwalona w celu walki z inflacją ustawa IRA jest uznawana przez Francję i Unię Europejską za protekcjonistyczną. Biden zapowiedział, że jest gotów naprawić pewne wady w ustawie IRA, ale wejdzie ona w życie.
Amerykańska ustawa zakłada między innymi ogromny plan inwestycyjny o wartości około 370 mld dolarów, mający na celu wsparcie amerykańskiego przemysłu w celu przyspieszenia transformacji energetycznej. IRA przyznaje hojne dotacje na pojazdy elektryczne, baterie, energię odnawialną pod warunkiem, że są one produkowane na terytorium USA.
Wyklucza ona między innymi modele producentów samochodów spoza USA z ulg podatkowych w tym kraju oraz oferuje masową pomoc dla branż przenoszących swoje łańcuchy dostaw do Stanów Zjednoczonych, co może potencjalnie spowodować obniżenie produkcji i zmniejszenie inwestycji w UE, zagrażając zatrudnieniu i wzrostowi gospodarczemu Wspólnoty.
Odpowiedź Brukseli
Na temat amerykańskiego planu wsparcia gospodarki dyskutowano podczas czwartkowego szczytu unijnych przywódców w Brukseli.
- Będziemy starali się, Komisja Europejska została o to poproszona, wypracować jak najszybciej pakiety osłonowe, pakiety ochronne, tak żeby (...) nie likwidować miejsc pracy w Europie, a odwrotnie, żeby tu w Europie tworzyć jak najwięcej miejsc pracy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
- Oczywiście Stany Zjednoczone to nasz największy, najważniejszy sojusznik. To też jest odzwierciedlone w konkluzjach, ale na poziomie gospodarczym, nie ma co ukrywać, konkurujemy. (...) Jest dla nas dzisiaj jasne, że ostatnie przyjęte decyzje przez administrację amerykańską uderzają w europejski przemysł samochodowy, przemysł ciężki, ale także przemysł farmaceutyczny - stwierdził Morawiecki.
- Nie chcemy dopuścić do tego, żeby specjalnie skonstruowany pakiet amerykański, polegający na preferencyjnych podatkach, na niskich cenach energii (...) oraz na dotacjach celowanych, subsydiach, dotacjach dla swoich firm, żeby tego typu pakiet zdusił nasze firmy motoryzacyjne, farmaceutyczne i w wielu innych sektorach, także tych energochłonnych - podkreślił.
- Musimy dopilnować, aby UE utrzymała pozycję światowego lidera w dziedzinie czystych technologii pomimo zaostrzającej się konkurencji - powiedziała z kolei szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
- Przedstawiłam przywódcom 4-punktowy plan, aby skutecznie zareagować na amerykańską ustawę o redukcji inflacji. Komisja zrobi teraz krok naprzód i przedstawi propozycję - powiedziała.
- Musimy odrobić swoją pracę domową i rzeczywiście typowym ekwiwalentem ulg podatkowych na poziomie europejskim jest pomoc państwowa. Dlatego w styczniu wystąpimy z wnioskiem w sprawie pomocy państwa, który jest nie tylko szybszy i prostszy, ale jeszcze bardziej przewidywalny - dodała von der Leyen.
Źródło: PAP