Źródła: Unia Europejska przedłuża sankcje wobec Rosji

Ze świata

(CC BY 2.0)/wikimedia.orgKomisja Europejska zdecydowała o przedłużeniu sankcji wobec Rosji - podał Reuters powołując się na źródła

Jak donosi Reuters europejscy przywódcy w Brukseli podjęli decyzję o przedłużeniu sankcji ekonomicznych wobec Rosji na kolejne pół roku, do połowy 2017 roku.

Taka decyzja europejskich przywódców była spodziewana. Według dyplomatów musi ona zostać formalnie przyjęta przez rządy państw UE w procedurze pisemnej, która ma zakończyć się w poniedziałek o godz. 14.

Rekomendację dla szefów państw i rządów UE w sprawie sankcji przedstawili kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande.

Obecne sankcje obowiązują do końca stycznia 2017 roku.

Restrykcje gospodarcze

UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji latem 2014 roku w związku z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy i wspieraniem przez Moskwę prorosyjskich rebeliantów. Restrykcje obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń. Były one kilkakrotnie przedłużane, ostatnio w lipcu tego roku. Zniesienie sankcji UE uzależniła od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy. Porozumienia te nie są wypełniane; mimo to w niektórych krajach unijnych wzmagają się apele o zniesienie restrykcji wobec Rosji, które są kosztowne gospodarczo. Dlatego do niedawna spekulowano, że unijne sankcje trudno będzie przedłużyć. Debaty na temat przyszłości sankcji domagali się przede wszystkim Włosi.

Sankcje wobec Rosji

Dyskusja na temat łagodzenia sankcji ucichła w obliczu sytuacji w Syrii, gdzie siły rosyjskie wspierają reżim Baszara el-Asada. W miniony poniedziałek szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski opowiedział się w Brukseli za przedłużeniem sankcji o rok, a nie o sześć miesięcy. Jeszcze w październiku unijni przywódcy zagrozili Rosji nowymi sankcjami w związku z bombardowaniami miasta Aleppo. Jednak nie zdecydowali się na ten krok. Według projektu dokumentu z czwartkowego szczytu, UE powtórzy jedynie pod adresem Rosji i krajów wspierających syryjski reżim, że "wszystkie opcje są otwarte".

Zobacz: Spotkanie prezydenta Rosji i premiera Japonii

Autor: azb//ms / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: (CC BY 2.0)/wikimedia.org