Selfiestick, opaski fitness i deskolotka. Tych rzeczy nie kupuj w tym roku

Z zakupem tych rzeczy na razie się wstrzymaj - radzi Market WatchShutterstock

Zanim kupisz te rzeczy zastanów się dwa razy - radzi amerykański serwis Market Watch.

1. Deskolotki Moda ta deskolotki wybuchła w 2015 roku. Niestety, wybuchały też same lewitujące deski. Dlatego mądrzejszym posunięciem będzie poczekanie na moment, w którym producenci udowodnią, że są to bezpieczne urządzenia.

Skąd ten problem? Deskolotki zawierają baterie litowo-jonowe, które są bardzo podatne na przegrzanie. Szczególnie w tych tańszych wersjach. W ub. roku w galerii handlowej w amerykańskim mieście Auburn deska nagle stanęła w płomieniach. Podobne sytuacje odnotowano w kilku innych miastach w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w Londynie nastolatek na deskolotce wpadł pod pędzący autobus i zginął.

2. Apple Watch

Apple Watch miał stać się przebojem na miarę iPhone'a czy iPada, ale na razie jest do tego bardzo daleko. Analitycy szacują, że w grudniu koncern z Cupertino sprzedał nawet 6 mln swoich inteligentnych zegarków, czyli niemal tyle samo ile w ciągu sześciu miesięcy od premiery urządzenia w kwietniu. Dla porównania, w samym czwartym kwartale, sprzedaż iPhone'ów wyniosła 48 mln egzemplarzy.

Wielu Amerykanów, do sprawdzania czasu woli używać starych zegarków lub smartfonów. Dlaczego? Po pierwsze ze względu na cenę. Apple Watch dostępny jest w trzech wersjach: Apple Watch Sports, Apple Watch i złoty Apple Watch Edition. Ich ceny zaczynają się kolejno od: 249 dolarów do 10 tys. dolarów.

To znacznie drożej od urządzeń, które oferują konkurenci. Pebble Smartwatch, który jest kompatybilny z iOSem i Androidem i również monitoruje przebytą odległość i tętno, kosztuje na Amazonie 99,99 dolarów. To właśnie ten zegarek został uznany przez Tom's Guide - popularny serwis o nowinkach technologicznych - najlepszym smartwatchem na rynku.

Po drugie, Apple Watch robi to co i'Phone: informuje o czasie, wysyła e-maile i SMSy, dzwoni i wykorzystuje system płatności Apple Pay.

3. Okulary do wirtualnej rzeczywistości

Koncepcja jest przekonująca - wystarczą specjalne gogle i można zanurzyć się w fascynującym świecie 3D. Eksperci radzą jednak, abyśmy z zakupem urządzenia, który przenosi nas do wirtualnej rzeczywistości, wstrzymali się jeszcze przez co najmniej rok.

Wiele modeli jest wciąż stosunkowo drogich. Wprawdzie Samsung Gear VR można kupić za 99 dolarów, ale żeby bawić się w wirtualnym świecie potrzeba jeszcze nowego smartfona z koreańskiej stajni (Galaxy Note5, Galaxy S6 czy Galaxy S6 Edge).

Inne gogle wysokiej jakości to koszt ponad 200 dolarów. Trzeba też pamiętać, że najlepiej działają one tylko z pewnymi rodzajami komputerów. Aby korzystać z Oculus Rift użytkownik powinien mieć komputer, który ma co najmniej 8GB pamięci RAM, procesor Intel i5 lub mocniejszy, i który działa na systemie Windows 7 lub nowszym. Te wymagania podnoszą koszty naszej zabawy to ponad tysiąca dolarów.

Eksperci wskazują jednak, że wraz ze wzrostem konkurencji ceny gogli zaczną powoli spadać. Ponadto przewidują, że technologia VR będzie wciąż się poprawiać. Dlatego warto jeszcze trochę na nią poczekać.

4. Kijki do selfie

Każdy, kto w ubiegłym roku był na wakacjach, ślubie, czy nawet na spacerze, z pewnością zetknął się z kijkem do robienia selfie - narzędziem używanym przez ludzi zdeterminowanych, aby zrobić sobie zdjęcie, ale jednocześnie nie chcących fatygować innych, aby to zrobili.

Jednak tzw. selfiesticki, używane nieprawidłowo, mogą być bardzo niebezpieczne. W ub. roku, podczas robienia selfies, zginęło dziesiątki turystów.

Oczywiście kijki do selfie, których ceny wahają się od 8 do 25 dolarów, pomagają uniknąć niezręcznych rozmów z nieznajomymi w sytuacji, gdy chcemy zrobić sobie zdjęcie przed jakimś zabytkiem lub grupowe zdjęcie z przyjaciółmi. Ale trzeba też pamiętać, że w wielu miejscach są niedozwolone: w parkach rozrywki, imprezach sportowych, festiwalach muzycznych oraz np. w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie i w Zakazanym Mieście w Pekinie.

5. Opaski fitness

Oczekuje się, że do końca roku opaski fitness - urządzenia, które monitorują aktywność sportową - będzie posiadać 32 mln ludzi.

Firma NPD, która zajmuje się monitorowaniem rynku podała, że 40 proc. posiadaczy takich opasek rezygnuje z nich w ciągu sześciu miesięcy od zakupu. Ponadto, większość danych, które dostarcza opaska, można pozyskać z wielu smartfonów.

Przykładem może być aplikacja Apple Health, która współpracuje z systemem iOS 8 lub nowszym. Mierzy spalone kalorie, tętno, ilość kroków i schodów, które pokonujemy.

6. iPad Pro

Apple zadebiutował w 2015 roku z iPadem Pro - lekkim tabletem o przekątnej ekranu 12,9 cali. I chociaż niektórzy eksperci wpadli w zachwyt nad urządzeniem, inni radzą, aby poczekać na zakup tego gadżetu jeszcze przez rok.

Wskazują, że jest to produkt pierwszej generacji, a takie często zawierają usterki i oprogramowanie, które nie zostało dopracowane. Apple potwierdził zresztą, że iPad Pro czasem przestaje odpowiadać i ekran robi się czarny. Koncern zaleca, aby w takich przypadkach aktualizować system iOS do wersji 9.2.

Przyszłe wersje iPada Pro mogą również mieć znaczące ulepszenia. Gdy iPhone debiutował w 2007 roku nie miał 3G, a iPad aparatu.

Trzeba też zwrócić uwagę na cenę iPada Pro, która zaczyna się od 800 dolarów.

Autor: tol/gry / Źródło: Market Watch

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC