Tych miejsc nie odwiedza prawie nikt. Turystyczny antyranking

Tych miejsc nie odwiedza prawie nikt. Turystyczny antyranking
Tych miejsc nie odwiedza prawie nikt. Turystyczny antyranking
TVN24 Biznes i Świat
Tych miejsc nie odwiedza prawie nikt. Turystyczny antyrankingTVN24 Biznes i Świat

Sezon wakacyjny w pełni. Są jednak miejsca, w których turystycznego tłoku i gwaru nie ma, ponieważ niemal nikt tam nie podróżuje. Zestawienie 25 takich miejsc przygotował podróżnik Gunnar Garfors.

Co jest wyjątkowego w tym zestawieniu? Między innymi to, kto je przygotowuje. Garfors to podróżnik rekordzista. Pobił rekord Guinnessa w liczbie odwiedzonych krajów w jeden dzień. Przygotowując swoją listę korzysta z własnych doświadczeń, ale też z danych Światowej Organizacji Turystyki, ONZ czy miejscowych biur podróży. Kryteria? Lokalizacja, atrakcyjność, łatwość dotarcia, koszty, oferta dla turystów itp.

1. Nauru

To państwo położone w zachodniej części Oceanu Spokojnego (Oceania) w ubiegłym roku odwiedziło tylko 160 turystów. Dlaczego tak mało? Być może dlatego, że lata tam jedynie jedna linia lotnicza - Our Airlines. A być może dlatego, że cały kraj ma powierzchnię 21 kilometrów kwadratowych i mniej niż 10 tys. mieszkańców. Są tam jedynie dwa hotele, zero nocnego życia i…brak stolicy. Jest jedynie największa wioska - Yaren. Spokój i cisza gwarantowane.

Nauru jest niechętnie odwiedzana przez turystówU.S. Department of Energy's Atmospheric Radiation Measurement Program/domena publiczna

2. Somalia

W ubiegłym roku tylko 400 turystów. Dlaczego? Wojna, brak skutecznego rządu, przemoc, restrykcyjne prawo. Reputacja tego kraju nie jest najlepsza. W tym mało zachęcającym obrazie jest jednak jeden wyróżniający się punkt - Mogadiszu, stolica i największe miasto Somalii. To tam otwierają się kolejne firmy.

Somalia znalazła się na czele listyCharles Roffey | CC BY-NC-SA 2.0

3. Tuvalu

Znowu Oceania. Jak obliczył Garfors, w ubiegłym roku przyjechało tam 1,2 tys. turystów. Linie lotnicza Fiji Airways latają tam tylko dwa razy w tygodniu. A to jedyna szybka droga, aby się tam dostać lub wyjechać. Można też próbować skorzystać z pływającego okazjonalnie między Fiji i Tuvalu statku towarowego. Nie zapłacisz tam kartą kredytową, musisz pamiętać o wzięciu gotówki. Jednak wynagrodzą ci to mieszkańcy, którzy są niezwykle mili, przyjacielscy i uśmiechnięci - zapewnia Garfors.

Tuvalu - numer 3Stefan Lins | CC BY-SA 2.0

4. Wyspy Marshalla

W zeszłym roku 4,6 tys. turystów. Państwo to leży w samym środku Oceanu Spokojnego, na północ od wspomnianego wcześniej Nauru. Dlaczego warto? Ponad tysiąc gatunków ryb i 250 typów koralowców. Piękno fauny i flory, trudne do znalezienia gdzieś indziej. Ale też trudna historia - w latach 40. i 50. Stany Zjednoczone testowały tam bomby atomowe - czytamy.

Wyspy MarshallaStefan Lins | CC BY-SA 2.0

5. Sudan Południowy

Wojna nie zachęca turystów do przyjazdu. Sudan cały czas uznawany jest za niebezpieczny. Nielegalne jest tam np. fotografowanie, a warunki życia pozostawiają bardzo wiele do życzenia.

6. Gwinea Równikowa

Sudan PołudniowySteve Evans | CC BY 2.0

To jeden z najgorszych krajów dla turystów pod względem dostępności wiz - zwraca uwagę Garfors. Chyba, że jesteś obywatelem USA. Bardzo mała infrastruktura turystyczna.

7. Kiribati

Tylko 6 tys. turystów przez cały rok. Mało popularny kierunek, trudny transport - tylko raz na dwa tygodnie z Nauru lub Wysp Marshalla.

8. Libia

Od obalenia Kaddafiego Libia zmaga się z przestępczością i terroryzmem. Atakowane były ambasady. Zamknięto główne lotnisko kraju w Trypolisie. Turyści raczej omijają ten kraj. Mimo tego rząd wierzy, że uda mu się odwrócić tę sytuację. Minister turystyki musi mieć ciężką pracę teraz - podkreśla Garfors. Tylko 6250 turystów rocznie.

9. Gwinea Bissau

Tylko 7,5 tys. odwiedzających w rok. Wszystko dlatego, że trudno się tam dostać. Trudno też funkcjonować na miejscu - zapomnij o jakiekolwiek współczesnej infrastrukturze.

10. Turkmenistan

Jak pisze podróżnik, ten kraj to nie Korea Północna, ale gra w tej samej lidze. Trudno o wizę, ciężko się tam dostać, ale zdaniem Garforsa warto. To kraj położony pośrodku pustyni a na turystów czeka tam wiele niecodziennych atrakcji. 8697 turystów. Kolejne miejsca to: 11. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca - 10 tys. turystów; 12. Afganistan - 13,3 tys. turystów; 13. Komory - 21 tys.; 14. Liberia - 24 tys.; 15. Wyspy Salomona - 24,4 tys. turystów; 16. Mauretania - 35 tys.; 16 (ex aequo) Mikronezja, Sfederowane Stany Mikronezji - 35 tys. turystów; 18. Sierra Leone - 44 tys.; 19. Tonga - 45 tys.; 20. Gwinea - 56 tys. turystów; 21. Lichtenstein - 60 tys.; 22. Dżibuti - 63 tys.; 23. Saint Vincent i Grenadyny - 71 tys.; 23. Republika Środkowoafrykańska - 71 tys. turystów; 24. Timor Wschodni - 78 tys. turystów; Dominika - 78 tys.

Autor: mn / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Department of Energy's Atmospheric Radiation Measurement Program/domena publiczna

Pozostałe wiadomości

- Poszukamy wspólnie takiego rozwiązania, które realnie przyspieszy budowę mieszkań, bo to właściwie jest jedyny sens tych działań. Będę otwarty absolutnie na sugestie ze strony koalicjantów - zapewnił premier Donald Tusk, pytany o przyszłość programu Kredyt zero procent, któremu sprzeciwia się Polska 2050. - Nic na siłę - stwierdził szef rządu.

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w lipcu 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W czerwcu ten wskaźnik wynosił 3,6 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl

Darowizna od najbliższych członków rodziny może być zwolniona z podatku. Trzeba jednak pamiętać o formalnych obowiązkach, bo inaczej skarbówka chętnie daninę naliczy. Jak podaje "Rzeczpospolita", ostatnie interpretacje podatkowe w tym temacie nie pozostawiają złudzeń.

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odrzuca postulat Ministerstwa Finansów i podtrzymuje chęć podwyższenia zasiłku pogrzebowego do 7 tysięcy złotych. Resort finansów zaproponował podwyżkę do 6450 złotych.

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Mastercard, dostawca kart debetowych i kredytowych, poinformował, że rezygnuje w Polsce z papierowych potwierdzeń płatności. Zastąpią je cyfrowe potwierdzenia. To nie oznacza, że wydruków w ogóle nie będzie, ale dostaniemy je tylko na nasze wyraźne życzenie.

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Źródło:
tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lipcu wyniósł 82,8 miliarda złotych, co stanowi 45 procent planu – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

- Odmowy udzielenia absolutorium za 2023 rok w spółkach z udziałem Skarbu Państwa to przestroga dla menedżerów, by nie ulegali naciskom polityków - ocenił profesor Michał Romanowski z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

Źródło:
PAP

- Plan transformacji Poczty Polskiej ma zapewnić jej przetrwanie, rentowność i stabilność finansową. Ma to być firma, która sama na siebie zarobi - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz. - Poczta musi stać się graczem rynkowym, który walczy o klienta - dodał i zapowiedział koniec "bazarków".

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

Źródło:
PAP

Na Liście Szanghajskiej, która wyróżnia tysiąc najlepszych uczelni na świecie, znalazło się osiem polskich. Najwyżej notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce. W czołówce dominują uczelnie amerykańskie i brytyjskie.

Oto najlepsze uczelnie świata

Oto najlepsze uczelnie świata

Źródło:
PAP

Mark Zuckerberg, szef koncernu Meta, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie swojej żony Priscilli Chan, stojącej obok dużego srebrno-niebieskiego posągu wyrzeźbionego na jej podobieństwo.

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Źródło:
BBC, "The Guardian"

Co najmniej 216 połączeń linii Easyjet do Portugalii oraz z lotnisk tego kraju zostało odwołanych przez przewoźnika w pierwszym dniu rozpoczętego w czwartek strajku. Protestują członkowie personelu pokładowego portugalskiego oddziału tej firmy, którzy domagają się poprawy warunków pracy.

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Źródło:
PAP

Na aukcję Indianapolis Motor Speedway Museum wystawiono model Mercedes-Benz W196 Streamliner z 1954 roku. Rzeczoznawcy spodziewają się, że może zostać wylicytowane za nawet 70 milionów dolarów. Za kierownicą tego legendarnego auta siedzieli słynni kierowcy wyścigowi, w tym Juan Manuel Fangio i Stirling Moss.

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

Źródło:
CNN

W lipcu tego roku w Polsce odbyło się ponad 42 tysiące lotów komercyjnych, co stanowi najwyższy wynik od co najmniej początku 2019 roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Wyjaśnił, że tym samym rynek lotów komercyjnych w Polsce odbudował się po pandemii z nawiązką.

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Źródło:
PAP

Średnia cena biletu lotniczego na długi weekend w sierpniu wyniosła 1658 złotych, co stanowi spadek o 8,4 procent, względem analogicznego okresu w 2023 roku - wynika z wyliczeń firmy Fru. pl. W publikacji dodano, że Polacy w tym okresie najliczniej odwiedzą między innymi Włochy, Hiszpanię i Grecję. Podano też, które bilety były najtańsze.

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Źródło:
PAP

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Część komentatorów to oburza, jednak specjaliści podkreślają, że to krok w dobrą stronę. - Alkohol nie jest takim samym produktem jak chleb czy mleko, a substancją toksyczną. Z tego względu nie powinien podlegać regułom rynku - mówi Katarzyna Łukowska z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Źródło:
tvn24.pl

Lipcową inflację najbardziej podbiły ceny energii. Prąd zdrożał o prawie 20 procent miesiąc do miesiąca, a gaz - o prawie 17 procent. Za przyspieszenie inflacji odpowiadają również wyższe ceny żywności i napojów alkoholowych.

To najbardziej podbiło inflację

To najbardziej podbiło inflację

Źródło:
PAP

Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego w końcówce rządów PiS zarobiła w państwowym banku ponad milion złotych - wynika z ustaleń portalu Onet. Tak dużą pensję miała otrzymać za zaledwie pół roku pracy. Jak zauważają dziennikarze, odpowiedzialnym za spółki Skarbu Państwa był wtedy bliski znajomy Radosława Piesiewicza Jacek Sasin, ówczesny minister aktywów państwowych.

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Źródło:
Onet

Władze USA rozważają złożenie wniosku o podzielenie Google'a po uznaniu przez sąd, że firma jest winna nielegalnych praktyk monopolistycznych w obszarze wyszukiwarek - donoszą Bloomberg i "New York Times". Wśród możliwych rozwiązań jest zmuszenie firmy do sprzedaży systemu Android lub przeglądarki Chrome.

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Źródło:
PAP

Solidarność Poczty Polskiej protestuje przeciwko wypowiedzeniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP). "Nie zgadzamy się na likwidację dorobku płacowego i socjalnego poprzednich pokoleń pocztowców" - oświadczyli w środę związkowcy i zapowiedzieli akcje protestacyjne. We wrześniu Solidarność Poczty Polskiej planuje przeprowadzić referendum strajkowe.

Związkowcy pocztowi zapowiadają referendum strajkowe

Związkowcy pocztowi zapowiadają referendum strajkowe

Źródło:
PAP

PiS w ciągu kampanii wyborczej zorganizował 67 pikników wojskowych, na których de facto byli tylko posłowie PiS-u. To były wiece wyborcze partii politycznej i trzeba sobie to jasno powiedzieć - mówił na antenie TVN24 wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Za zorganizowanie wspomnianych imprez zapłacono około 2 milionów złotych.

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Źródło:
TVN24, wp.pl

Poczta Polska zapowiedziała, że przeprowadzi w tym roku optymalizację zatrudnienia. - Plan dobrowolnych odejść pracowników obejmie około 9 tysięcy osób - przekazał w środę prezes spółki Sebastian Mikosz. Jak dodał, obecnie płace stanowią 65 procent kosztów Poczty Polskiej. 

Poczta Polska tnie zatrudnienie. Tysiące osób z rocznymi odprawami

Poczta Polska tnie zatrudnienie. Tysiące osób z rocznymi odprawami

Źródło:
PAP

Ceny paliw na stacjach nadal spadają, nie dotyczy to autogazu, który w ostatnim czasie nieco podrożał - informują analitycy BM Reflex. Eksperci zwrócili też uwagę, że "tegoroczne podróże w okresie długiego weekendu będą tańsze niż przed rokiem".

Dobre wieści dla wyjeżdżających na długi weekend

Dobre wieści dla wyjeżdżających na długi weekend

Źródło:
PAP, Reflex

Produkt Krajowy Brutto (PKB) w drugim kwartale wzrósł o 3,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Konsensus rynkowy zakładał wzrost na poziomie 2,8 procent.

Polska gospodarka zaskoczyła. PKB w górę mocniej, niż się spodziewano

Polska gospodarka zaskoczyła. PKB w górę mocniej, niż się spodziewano

Źródło:
tvn24.pl

Najbliższy czwartek, 15 sierpnia, to dzień wolny od pracy. Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) przypomina, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu. "O terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem" - apeluje KIR.

Przerwa w realizacji przelewów. Trzeba się pospieszyć

Przerwa w realizacji przelewów. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lipcu w ujęciu rocznym o 4,2 procent - wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu inflacja była na poziomie 2,6 procent.

Najnowsze dane o wzroście cen

Najnowsze dane o wzroście cen

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Związki zawodowe złożyły skargę na Donalda Trumpa i Elona Muska - pisze Agencja Reutera. Zażalenie pojawiło się po opublikowaniu rozmowy miliardera z byłym prezydentem USA w mediach społecznościowych. Trump chwalił w niej Muska za to, że jest "najlepszy we wprowadzaniu cięć", w domyśle kosztów i zatrudnienia. Związkowcy potraktowali to jako groźbę.

Trump chwali Muska za "cięcia". Jest skarga związkowców

Trump chwali Muska za "cięcia". Jest skarga związkowców

Źródło:
Reuters

Większość polskich ugrupowań proeuropejskich milczy na temat przyjęcia unijnej waluty, a tym samym oddaje pole eurosceptykom - czytamy w środowo-czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej". Jak wynika z najnowszego badania, poparcie dla wprowadzenia euro za kilka lat zmniejszyło się z 34,9 proc. w 2023 roku do 30,7 proc. obecnie.

Poparcie Polaków dla wejścia do strefy euro. Najnowsze badanie nie pozostawia złudzeń

Poparcie Polaków dla wejścia do strefy euro. Najnowsze badanie nie pozostawia złudzeń

Źródło:
PAP