Ze świata

Trzęsienie ziemi pogrąża Nepal. Na odbudowę potrzeba nawet 10 mld dolarów

Ze świata


Całkowity koszt gospodarczej odbudowy Nepalu może wynieść ponad 5 mld dolarów - wskazuje IHS. Według innych szacunków przygotowanych przez US Geological Survey, całkowity koszt może jednak przekroczyć nawet 10 mld dol. Czy Nepal zdoła podnieść się po sobotnim trzęsieniu ziemi?

Co najmniej 3 218 osób zginęło, a 6 538 zostało rannych na skutek sobotniego trzęsienia ziemi w Nepalu - poinformowała dzisiaj nepalska policja. Tysiące ludzi spędziły noc pod gołym niebem, a liczne wstrząsy wtórne utrudniały akcję ratunkową.

Paraliż polityczny

Całkowity koszt gospodarczej odbudowy Nepalu może wynieść ponad 5 mld dolarów - wskazuje IHS. Według szacunków US Geological Survey, całkowity koszt może jednak osiągnąć nawet 10 mld dol. albo i więcej.

- Pilnie będzie potrzebna długoterminowa pomoc zarówno finansowa jak i techniczna dla odbudowy gospodarki - poinformował Rajiv Biswas, główny ekonomista IHS na obszarze Azji i Pacyfiku.

Biswas dodatkowo powiedział, że standard budownictwa mieszkaniowego w Nepalu jest bardzo niski, dlatego szkoda w epicentrum trzęsienia ziemi wydaje się być prawdziwą katastrofą. Jak dodał, kraj ma bardzo ograniczoną zdolność do odzyskania i odbudowy po klęsce żywiołowej.

Gospodarka Nepalu, położonego na terenach górzystych między Indiami, a Chinami generuje rocznie zaledwie 20 mld dolarów, co czyni go jednym z najmniejszych państw na świecie. PKB na jednego mieszkańca wynosi ok. tysiąca dolarów. Dlatego, wielu obywateli żyje w głębokim ubóstwie albo swój byt opiera na pomocy finansowej od krewnych mieszkających za granicą.

Nepal walczył w ostatnich latach ze skutkami kryzysu po wojnie domowej, która zakończyła się w 2006 roku. Była przedmiotem walk między maoistami, a rządem. Jak informuje jednak CNN, paraliż polityczny w kraju nadal pozostaje normą. Świadczą o tym najlepiej wskaźniki.

Nepal jest bowiem sklasyfikowany na 126 spośród 175 krajów w raporcie przygotowanym przez Transparency International, a dotyczącym Indeksu Percepcji Korupcji.

Górski raj

Ratunkiem dla kraju i jego jasnym punktem jest turystyka. Według rządowych danych, w tym sektorze zatrudnionych jest 138 tysięcu ludzi. Największa liczba turystów odwiedzających Nepal, pochodzi z Indii oraz Chin.

W 2013 roku Nepal odwiedziło prawie 800 tysięcy osób.

Wielu turystów przyciągają przede wszystkim himalajskie szczyty, dzięki czemu zarabiają zarówno lokalne hotele jak i po części rząd. Jednak to również w ostatnim czasie stało się przedmiotem sporów wśród przewodników górskich, którzy domagali się wzrostu zarobków.

W wyniku sobotniego trzęsienia ziemi potwierdzono śmierć 18 osób u stóp Mount Everestu, gdzie silne wstrząsy wywołały lawinę, kolejne 61 zginęło w Indiach i 20 w Tybecie.

Pomimo krążącej reputacji Nepalu jako górskiego raju, dominującą gałęzią przemysłu jest rolnictwo. Jak informuje CNN, około 70 proc. populacji utrzymuje się z rolnictwa, co stanowi ponad jedną trzecią dochodów całej gospodarki.

Autor: mb / Źródło: CNN

Raporty:
Pozostałe wiadomości