Donald Trump zagroził Kanadzie, że nałoży na nią cła w wysokości 35 procent na wszystkie towary eksportowane do USA. Prezydent USA poinformował o tym w poście zamieszczonym na swojej platformie Truth Social oraz w liście do premiera Marka Carneya. Szef kanadyjskiego rządu opublikował następnie odpowiedź w tej sprawie.
Trump napisał na swoim portalu Truth Social, że 35 proc. cła wejdą w życie od 1 sierpnia br., a jeśli Kanada zdecyduje się na cła odwetowe, amerykańskie cła zostaną podwyższone.
Fentanylowe zastrzeżenia Trumpa
Według Trumpa przyczyną nałożenia ceł jest m.in. napływ fentanylu przez granicę z Kanady. Tymczasem według raportu amerykańskich służb granicznych z minionej soboty większość przemycanego do USA fentanylu nadal pochodzi z Meksyku, zaś np. w kwietniu na granicy z Kanadą przejęto 6 kg, a w maju 14 kg fentanylu, zaś łącznie od października ub.r. do maja br. przejęto 26 kg narkotyku.
W tym okresie w pobliżu granicy z Meksykiem służby graniczne przejęły 3,7 tony fentanylu – pisał publiczny nadawca CBC.
Trump dodał, że fentanyl nie jest jedyną przyczyną, ponieważ Kanada ma "wiele Celnych i Pozataryfowych Polityk i Barier Handlowych, które powodują niedające się równoważyć Deficyty Handlowe przeciw Stanom Zjednoczonym". Tymczasem po odliczeniu eksportu ropy naftowej i gazu Kanada ma deficyt w handlu z USA.
Agencja The Canadian Press przypomniała, że w negocjacjach jest znaczący punkt sporny, czyli zarządzanie kwotami produkcji w mleczarstwie i drobiarstwie, stosowany przez Kanadę. Rząd zapewniał farmerów, że system ten nie będzie podlegał negocjacjom. Trump utrzymuje, że Kanada nakłada 400 proc. cła na amerykańskie produkty mleczarskie.
Premier Kanady reaguje
Po opublikowaniu listu przez Trumpa w sprawie 35 proc. ceł głos w mediach społecznościowych zabrał premier Kanady Mark Carney.
"Podczas trwających negocjacji handlowych ze Stanami Zjednoczonymi rząd Kanady niezłomnie bronił naszych pracowników i przedsiębiorstw. Będziemy nadal to robić, zbliżając się do terminu 1 sierpnia" - napisał.
"Kanada poczyniła ogromne postępy w walce z plagą fentanylu w Ameryce Północnej. Jesteśmy zdecydowani kontynuować współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, aby ratować życie i chronić społeczności w obu naszych krajach" - czytamy dalej.
"Budujemy silną Kanadę. Rząd federalny, prowincje i terytoria czynią znaczące postępy w budowaniu jednolitej kanadyjskiej gospodarki. Jesteśmy gotowi do realizacji szeregu nowych, ważnych projektów w interesie narodowym. Wzmacniamy nasze partnerstwa handlowe na całym świecie" - podsumował kanadyjski premier.
Wzmocnienie relacji Kanada - Wielka Brytania
Kilka godzin wcześniej Carney napisał na platformie X, że "wobec globalnych wyzwań handlowych, świat zwraca się w stronę wiarygodnych partnerów gospodarczych takich jak Kanada". Odniósł się w ten sposób do tytułów prasowych, że w swojej nowej strategii gospodarczej Wielka Brytania określa Kanadę jako "kluczowego partnera".
USA naliczają 10 proc. cła na kanadyjskie nośniki energii, a 25 proc. na towary niespełniające zasad CUSMA, umowy o wolnym handlu między Kanadą, USA i Meksykiem – przypomniał publiczny nadawca CBC.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/FRANCIS CHUNG / POOL