Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej przyjęli czwarty pakiet sankcji wobec Rosji - przekazała francuska prezydencja w UE. Wyjaśniła, że pakiet jest skierowany "przeciwko osobom i podmiotom zaangażowanym w agresję na Ukrainę, a także kilku sektorom rosyjskiej gospodarki".
Sankcje wejdą w życie po opublikowani w Dzienniku Urzędowym UE.
Francuska prezydencja w UE dodała również, że zatwierdzono "oświadczenie skierowane do WTO (World Trade Organization - Światowa Organizacja Handlu - red.) w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę, które dotyczy zawieszenia stosowania klauzuli najwyższego uprzywilejowania wobec Rosji oraz zawieszenia rozpatrywania wniosku Białorusi do WTO".
"Kontynuujemy kolejne kroki z pakietami sankcyjnymi"
- Trudne dyskusje. Osiągnęliśmy jedność i to jest oczywiście wartością samą w sobie. Istotne jest to, że kontynuujemy kolejne kroki z pakietami sankcyjnymi. Natomiast nie będę ukrywał, że ambicje naszego rządu były większe niż to, co ostatecznie zostało uzgodnione - powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś, komentując czwarty pakiet sankcji wobec Rosji.
Dodał też: - Tak to jest ze wspólnym denominatorem. Musimy osiągnąć jednomyślność i to oznacza, że w tym momencie te bardziej ambitne propozycje proponowane przez Polskę, wspierane przez Litwę, Łotwę, Estonię, Czechy, Słowację z innymi państwami, musiały znaleźć się w jednej linii z tym, co było do zaakceptowania dla naszych pozostałych partnerów.
Zaznaczył, ze pakiet zostanie upubliczniony we wtorek. - Myślę, że w części dotyczącej sankcji indywidualnych publikacja będzie głośna, bardzo mocno uderzająca w rosyjskich oligarchów - powiedział.
Dodał, że istotne jest zachowanie poufności w pracach nad sankcjami w UE. Zaznaczył, że prace nad kolejnymi pakietami sankcji będą kontynuowane, bo "niestety wymaga tego sytuacja na Ukrainie i ofiary, w tym kobiety i dzieci".
- Jest powszechna świadomość tego, że ten dzisiaj zaakceptowany jednomyślnie pakiet, to jest kolejny krok. Już w środę na Komitecie Stałych Przedstawicieli rozpoczniemy kolejne prace nad kolejnymi sankcjami sektorowymi, które coraz bardziej skupione będą na sektorze energetycznym. Jesteśmy w obszarze szczególnie wrażliwym dla rosyjskich agresorów - przekazał przedstawiciel Polski przy UE.
Atak Rosji na Ukrainę
24 lutego Rosja rozpoczęła wspieraną przez Białoruś inwazję na Ukrainę. W związku z napaścią wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: YuryKara / Shutterstock