Róża Ignatowa jest poszukiwana przez FBI w związku z podejrzeniem zorganizowania kryptowalutowego oszustwa na kwotę 4,5 miliarda dolarów. Określana jako "zaginiona kryptokrólowa" wymyka się organom ścigania od ponad sześciu lat. Jak podaje BBC, właśnie zamrożono jej majątek.
Róża Ignatowa, znana jako "zaginiona kryptokrólowa", objęta jest obecnie globalnym nakazem zamrożenia majątku, który uniemożliwia sprzedaż lub przeniesienie jej aktywów. Kobiety nie widziano od chwili, gdy ponad sześć lat temu wysiadła z samolotu Ryanair w Atenach, stolicy Grecji.
W czerwcu BBC ujawniło jej powiązania z bułgarskim półświatkiem i mężczyzną podejrzewanym o bycie szefem grupy przestępczej, który miał być zamieszany w jej zniknięcie.
Inwestorzy, którzy dali się nabrać na kryptowalutę OneCoin, podejmowali próby odzyskania swoich pieniędzy, ale te zakończyły się niepowodzeniem. Podobnie jak poszukiwania Ingatovy. Obecnie FBI oferuje nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów za udzielenie informacji, które doprowadzą do jej aresztowania.
"Historie ofiar rozdzierają serce"
Nakaz zamrożenia majątku, ogłoszony w środę przed Wysokim Trybunałem w Londynie, stanowi część pozwu zbiorowego wniesionego przez ponad 400 osób, które kupiły OneCoin. Reprezentantką poszkodowanych jest Jennifer McAdam, która stwierdziła, że ona, jej przyjaciele i rodzina stracili w oszustwie OneCoin ponad 200 tysięcy funtów.
- Byłam świadkiem, jaki efekt miało to oszustwo na życie wielu osób. Historie ofiar rozdzierają serce, a ruina finansowa, jaką pozostawiła, jest nie do zniesienia - powiedziała w komentarzu dla BBC.
McAdam, pochodząca ze Szkocji, po raz pierwszy podzieliła się swoją historią w 2019 r. w podcaście BBC Missing Cryptoqueen. Podobnie jak inne osoby, ze Stanów Zjednoczonych i Ugandy, z którymi przeprowadzono wywiady, przekonała swoich najbliższych przyjaciół i rodzinę do inwestycji, zanim zorientowała się, że to oszustwo.
BBC szacuje, że w samej Wielkiej Brytanii inwestorzy OneCoin stracili ponad 100 milionów funtów.
- Roszczenie pozostaje w tej chwili otwarte, więc wnioskodawcy mogą nadal do niego dołączyć – powiedział Rhymal Persad, partner w firmie Mishcon de Reya, która reprezentuje poszkodowanych. - Tylko ci inwestorzy, którzy podpiszą się pod roszczeniem, będą mogli otrzymać środki, które uda się odzyskać - zaznaczył.
Nie tylko Ignatowa
Nakaz zabezpieczenia dotyczy nie tylko Ignatowej, ale także siedmiu innych osób i czterech firm – wszystkie powiązane w jakiejś formie z OneCoin.
Należy do nich współzałożyciel OneCoin, Sebastian Greenwood, który przebywa w amerykańskim więzieniu, odsiadując 20-letni wyrok za udział w oszustwie. Jak podaje BBC, zamrożeniu podlegają także majątki brytyjskich biznesmenów Christophera Hamiltona i Roberta MacDonalda, którzy stawili się przed sądem w Londynie. Obaj są oskarżeni przez władze USA, jednak próby ekstradycji ich do Stanów Zjednoczonych okazały się nieskuteczne.
Zamrożeniu podlegają także aktywa dwóch spółek z wyspy Guernsey, które, jak ujawniło BBC w 2021 r., zostały wykorzystane przez Ignatową do zakupu za 13,5 mln funtów penthouse'a w Kensington i mieszkania za 1,9 mln funtów w tym samym budynku dla jej ochroniarzy.
Jak podaje portal brytyjskiego publicznego nadawcy, majątki promotorów OneCoin (Kari Wahlroos, Muhammad Zafar, Moynul Islam i Monirul Islam) również podlegają zamrożeniu. Chociaż – podobnie jak inwestorzy – mogli ponieść straty, gdy upadł OneCoin, a Ignatowa uciekła. Zarzuca się, że zarobili znaczne sumy, rekrutując większą liczbę inwestorów.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: FBI