Rosyjscy oligarchowie próbują odzyskać majątki zamrożone przez Włochy. Jest pierwsza decyzja sądu

Źródło:
Corriere della Sera, PAP
Marzec 2022 roku, Policja Finansowa rekwiruje jacht Mielniczenki
Marzec 2022 roku, Policja Finansowa rekwiruje jacht MielniczenkiPalazzo Chigi/Guardia Di Finanza
wideo 2/3
Guardia di Finanza

Luksusowe jachty, pojazdy, ekskluzywne wille. Od początku agresji Rosji na Ukrainę państwo włoskie zarekwirowało majątki 28 rosyjskich oligarchów. Dziesięciu z nich, z pomocą swoich prawników, domaga się odmrożenia tych dóbr. Większość postępowań jeszcze trwa. Włoski sąd administracyjny wypowiedział się na razie w jednym z przypadków, dotyczącym majątku Aleksieja Mordaszowa - do niedawna uważanego za najbogatszego człowieka w Rosji.

Jak informuje dziennik "Corriere della Sera", 28 oligarchów z europejskiej "czarnej listy" osób, na które nałożono sankcje, posiada majątki na Półwyspie Apenińskim. "Zamrożono im majątki o łącznej wartości około 2,7 miliarda euro. Tak wynika z szacunków Komitetu Bezpieczeństwa Finansowego przy Ministerstwie Ekonomii i Finansów" - informuje "Corriere".

Dziesięciu z nich kwestionuje odebranie im tych dóbr. Skierowali odpowiednie wnioski do Regionalnego Sądu Administracyjnego w Lacjum ("TAR Lazio"), organu decyzyjnego w tej sprawie. "Pisma podkreślają przede wszystkim, że majątki, o których mowa, nie są własnością konkretnych osób, a różnych spółek, których beneficjenci nie są powiązani z oligarchami z '[czarnej-red.] listy' " - podaje dziennik. Ruszyły dziesiątki postępowań. Sąd wypowiedział się do tej pory w jednym z nich.

Pierwszy oligarcha ma już odpowiedź

Chodzi o sprawę Aleksieja Mordaszowa. To on był pierwszym oligarchą, którego państwo włoskie ukarało sankcjami i to on jako pierwszy odwołał się od tej decyzji - już 4 maja 2022 roku. Dwa miesiące wcześniej, 4 marca 2022 roku, włoska Policja Finansowa (Guardia di Finanza) zarekwirowała jego 65-metrowy jacht Lady M, zacumowany w liguryjskim porcie Imperia.

Aleksiej MordaszowIgor Akimov / Shutterstock

Podstawy konfiskacji jego majątku zbadał zespół funkcjonariuszy, którym przewodził generał Vito Giordano. Nie ma wątpliwości co do ustaleń. "Jasno wynika z nich, że jachtem dysponuje Mordaszow, mimo że formalną właścicielką jest jego żona" - pisze sąd administracyjny w komunikacie, co cytuje "Corriere". Mowa o Marinie Mordaszowej, byłej modelce, trzeciej żonie oligarchy. Litera M w nazwie jachtu ma pochodzić od pierwszej litery jej imienia.

"Państwo włoskie rekwirując łódź zareagowało w sposób odpowiedni, dlatego też wniosek zostaje odrzucony" - podsumował sędzia. Pełnomocnik małżeństwa Mordaszowów zapowiedział, że zaskarży tę decyzję do włoskiej Rady Państwowej.

Willa arystokratki, Lena, Szeherezada

Odebranie jachtu zakwestionował również Andriej Mielniczenko, prezes i większościowy udziałowiec spółki Eurochem. Jego firma jest największym producentem nawozów w Rosji. Działa również w branży energetycznej.

Włoscy funkcjonariusze zablokowali w porcie w Trieście "Sailing Yacht A" - największy jacht świata (143 metry długości), będący jego własnością. Jest wart 450 milionów euro. "Nie należy do Mielniczenki, a do spółki kierowanej przez niezależnego zarządcę" - oświadczyła w komunikacie owa spółka, Esmaail Alroshod. Sąd administracyjny w Lacjum nie wyznaczył jeszcze daty pierwszego posiedzenia w tej sprawie.

Lista posiadłości, łodzi, pojazdów i innych rosyjskich dobytków, które "zamrożono" we Włoszech oligarchom, jest długa. Wśród Rosjan dotkniętych sankcjami jest też miedzy innymi Eduard Chudajnatow - były członek zarządu Rosnieftu (rosyjski państwowy koncern działający w branży petrochemicznej) i aktualny prezes Nnk-Oil (spółka naftowa), przyjaciel Putina. Odebrano mu willę Franceski Augusty (Villa Altachiara), włoskiej arystokratki zmarłej w 2001 roku, oraz jacht Szeherezada.

Giennadij Timczenko, kierujący firmą inwestycyjną Volga Group, został pozbawiony dostępu do jachtu Lena, a Władimir Sołowjow, znany rosyjski propagandysta telewizyjny - wstępu do jego dwóch willi nad jeziorem Como.

Kolorowe wybrzeże Portofino. Villa Altachiara stoi na wzgórzu po lewej stronie

Włoski rząd płaci za utrzymanie majątków

Komendant główny Gwardii Finansowej Giuseppe Zafarana, przedstawiając w ubiegły wtorek na komisji obrony Izby Deputowanych raport, poinformował, że w ciągu ponad roku przeprowadzono kontrole dotyczące 1,6 tysiąca osób i podmiotów.

W 2022 roku na utrzymanie zamrożonego majątku, a zwłaszcza rezydencji i jachtów oligarchów z Rosji, włoski rząd przeznaczył 10,7 mln euro.

Państwo włoskie zwróci się do właścicieli tych dóbr o zwrot poniesionych kosztów, a przypadku gdyby nie zapłacili, zastrzega sobie prawo do zatrzymania tego majątku po zniesieniu administracyjnego zamrożenia. Wtedy nieruchomości te i inne dobra zostałyby sprzedane lub wynajęte.

Przewidziano też następny krok: jeśli aukcje zakończą się bez rezultatu, własność Rosjan przejmą ministerstwa infrastruktury i transportu oraz obrony albo będzie mogła zostać ona wykorzystana przez Gwardię Finansową.

Autorka/Autor:ww/dap

Źródło: Corriere della Sera, PAP

Pozostałe wiadomości

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma się zająć zmianą przepisów dotyczących przepadku aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców. Zmianie ma ulec przede wszystkim konieczność konfiskaty na rzecz fakultatywności, co w praktyce przekazuje decyzje w ręce sądów.

Co dalej z konfiskatą samochodów nietrzeźwym kierowcom?

Co dalej z konfiskatą samochodów nietrzeźwym kierowcom?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 4,9 procenta wobec 5 procent miesiąc wcześniej - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Jednak mogą niepokoić dane dotyczące zgłoszonej liczby zwolnień grupowych.

Rekordowo niskie bezrobocie w czerwcu

Rekordowo niskie bezrobocie w czerwcu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Podróżujący do Chorwacji mierzą się z dużymi utrudnieniami i dodatkowymi kosztami. Jak donosi chorwacki portal Slobodna Dalma, cześć lotów została przekierowana z Lotniska Split do Zadaru, gdyż to pierwsze mierzy się ze skutkami ataku hakierskiego. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Wcześniej nasza widzka poinformowała nas, że wczoraj "około godziny 19.15 cały system lotniska przestał działać, co spowodowało całkowitą blokadę pracy systemu i funkcjonowania lotniska". Obecnie, jak dodaje Slobodna Dalmacija "możliwe są opóźnienia lotów".

Atak hakerski na chorwackie lotnisko. Pasażerowie próbują wylecieć z kraju

Atak hakerski na chorwackie lotnisko. Pasażerowie próbują wylecieć z kraju

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Udział w konkursie na Facebooku i przekazanie swoich danych osobowych oraz informacji o karcie płatniczej może skończyć się wyjątkowo boleśnie. Eksperci z firmy CyberRescue ostrzegają przed coraz częstszym oszustwem "na Snoop Dogga", czy na inne znane osoby, które mają zachęcić do wzięcia udziału w rzekomym konkursie. "Wcale nie czeka nas nagroda, a przykra niespodzianka" - wyjaśniają.

"Znany raper napisał do Ciebie na Messengerze?" Oszustwo na legendę hip-hopu

"Znany raper napisał do Ciebie na Messengerze?" Oszustwo na legendę hip-hopu

Źródło:
tvn24.pl

Tesla od przyszłego roku zacznie produkować i wykorzystywać roboty humanoidalne - podał portal stacji BBC. Elon Musk, szef Tesli, przekazał na platformie X, że roboty będą w pierwszej kolejności używane przez Teslę, która zacznie je sprzedawać w 2026 roku.

Roboty do "niebezpiecznych zadań" w firmie miliardera

Roboty do "niebezpiecznych zadań" w firmie miliardera

Źródło:
BBC

Wakacje, ku uciesze dzieci, to czas wolny od szkoły. Dorośli często mają z tego powodu mniej powodów do radości, gdyż muszą przez te dwa miesiące zapewnić dzieciom opiekę. A, jak podaje BIG InfoMonitor, średni koszt letnich zajęć dla dzieci to kwota rzędu 1 421 złotych. Z kolei za kolonie trzeba zapłacić nawet do 5 tysięcy złotych.

Obozy, kolonie i półkolonie. Ile kosztują wakacje dla dzieci w 2024 roku?

Obozy, kolonie i półkolonie. Ile kosztują wakacje dla dzieci w 2024 roku?

Źródło:
PAP

- To nie jest najlepsze rozwiązanie, które dzisiaj moglibyśmy mieć, bo od tego nie będzie większej podaży mieszkań - powiedział na konferencji Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i lider Polski 2050 odnosząc się do projektu #naStart. Z kolei Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej twierdzi w opinii do projektu, że wejście #naStart "może doprowadzić do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym w krótkim okresie".

Hołownia o programie mieszkaniowym: Kredytu zero procent nie poprzemy

Hołownia o programie mieszkaniowym: Kredytu zero procent nie poprzemy

Źródło:
tvn24.pl,PAP

W zasobach spółdzielni jest obecnie około czterech milionów takich mieszkań - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna" wskazując, że niektóre spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce wciąż nie mają tytułu prawnego do gruntów, na których stoją ich osiedla. Przekazał, że dziś na posiedzeniu parlamentarnym zespołu ds. spółdzielczości mieszkaniowej spróbują znaleźć sposób na rozwiązanie problemu.

Ten problem z mieszkaniami mają miliony Polaków

Ten problem z mieszkaniami mają miliony Polaków

Źródło:
PAP

Ufam, że ta sprawa zostanie w odpowiedni sposób potraktowana i rozstrzygnięta przez ustawodawcę - powiedział profesor Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, w programie "Jeden na jeden". We wtorek senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu ponownie pochyli się nad nowelizacją prawa autorskiego i apelem mediów o uwzględnienie ich postulatów.

Rzecznik Praw Obywatelskich: Wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Rzecznik Praw Obywatelskich: Wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Źródło:
TVN24, PAP

Sesja na Wall Street w poniedziałek została zamknęła się ze wzrostami głównych indeksów. S&P 500 osiągnął najlepszy wynik od początku czerwca. Inwestorzy ze spokojem przyjęli niedzielną decyzję prezydenta USA Joe Bidena o rezygnacji z ponownego kandydowania na ten urząd, jednak - jak wskazują analitycy - decyzja ta zwiększa niepewność na rynkach.

Odbicie na Wall Street

Odbicie na Wall Street

Źródło:
PAP

Rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat zakładają założenia projektu, które opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Dodano, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 roku.

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

Zyski Ryanaira obniżył się o prawie połowę w drugim kwartale 2024 roku, ponieważ ceny biletów spadły o 15 procent rok do roku. Zwiększa to obawy o słabe lato dla europejskich linii lotniczych w miarę wygasania boomu po pandemii COVID-19 - wskazał Reuters.

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Źródło:
Reuters, "Guardian"

W 2023 roku liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 129 819 osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Źródło:
PAP

Dodatkowe 20 milionów złotych przeznaczone na program "Podróże z klasą" wyczerpano w cztery minuty - przekazał resort edukacji. MEN podał także, że zarejestrowano 752 nowe wnioski, a łącznie na program w tej edycji zostanie przeznaczone 80 milionów złotych.

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

Źródło:
PAP

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 8,9 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oceniają, że spadek aktywności budownictwa to między innymi efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Źródło:
PAP

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

W ciągu siedmiu godzin po niedzielnej rezygnacji prezydenta USA Joe Bidena z walki o reelekcję, drobni darczyńcy wpłacili niemal 47 milionów dolarów na konta zbierającej fundusze dla Partii Demokratycznej organizacji non-profit ActBlue.

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

Źródło:
PAP

Minister finansów Andrzej Domański poinformował na antenie TOK FM, że jego resort będzie prowadził rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Przemysłu na temat cen prądu w 2025 roku i ewentualnych dalszych rozwiązań osłonowych.

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inwestorzy oceniają skutki rezygnacji Joe Bidena z kandydowania na urząd prezydenta USA. Na giełdach w Azji przeważają spadki. Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Dolar pozostaje stabilny. W ocenie ekonomistów decyzja Bidena zwiększa niepewność na rynkach, co nie sprzyja walutom rynków wschodzących.

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

Z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci może skorzystać ten rodzic, który jest zaangażowany w wychowanie dzieci w większym stopniu - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyjaśnienia resortu finansów.

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

Źródło:
PAP