Był najbogatszym rosyjskim oligarchą. Teraz skarży się na duże straty

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Arkadij Wołoż, właściciel rosyjskiej wyszukiwarki Yandex, znalazł się na unijnej liście sankcji
Arkadij Wołoż, właściciel rosyjskiej wyszukiwarki Yandex, znalazł się na unijnej liście sankcjiArchiwum Reutera
wideo 2/7
Archiwum ReuteraArkadij Wołoż, właściciel rosyjskiej wyszukiwarki Yandex, znalazł się na unijnej liście sankcji

Aleksiej Mordaszow był uważany za najbogatszego człowieka w Rosji przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Producent stali i udziałowiec niemieckiego koncernu turystycznego TUI był jednym z pierwszych Rosjan, których dotknęły zachodnie sankcje. Obecnie oligarcha skarży się na duże straty - podał portal dziennika "Die Welt".

Od czasu nałożenia sankcji należący do Mordaszowa koncern Siewierstal odnotował straty w wysokości ponad 400 milionów dolarów m.in. przez zakaz eksportu, konfiskatę towaru i rezerw gotówkowych - poinformował oligarcha.

Straty rosyjskiego oligarchy Aleksieja Mordaszowa

Przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji na Ukrainę Mordaszow zajmował według "Forbesa" pierwsze miejsce na liście rosyjskich miliarderów. "Ze względu na bliskie Kremlowi interesy w branży medialnej i bankowości, Mordaszow trafił jako jeden z pierwszych na zachodnie listy sankcji. Z tego powodu w rankingu magazynu 'Forbes' już w kwietniu spadł na piąte miejsce. Szacuje się, że wartość netto jego majątku spadła w mijającym roku z 29,1 do 13 mld dolarów" - informuje "Die Welt".

Miliarder twierdzi, że nałożone na niego sankcje są niesprawiedliwe i uważa, że jego działalność nie ma związku z polityką. Jak przypomina "Die Welt", w Niemczech Mordaszow był największym indywidualnym udziałowcem grupy turystycznej TUI, posiadając 34 proc. udziałów. Po wybuchu wojny, z uwagi na sankcje, przekazał 29,9 proc. udziałów firmie należącej do żony.

Aleksiej Mordaszow był uważany za najbogatszego człowieka w RosjiIgor Akimov / Shutterstock

Oprócz majątku Siewierstalu w Europie skonfiskowano ponadto prywatny majątek Mordaszowa, w tym luksusowy jacht.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała w środę, aby odbudowę zniszczonej w wyniku działań wojennych Ukrainy finansować ze środków należących do Rosji i rosyjskich oligarchów.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Wspólnicy reżimu". Reportaż "Czarno na białym" o najbogatszych ludziach Rosji
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Igor Akimov / Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości