Brytyjska Izba Gmin przyjęła projekt ustawy o przestępczości gospodarczej. Ma to zwiększyć możliwości rządu w zakresie ścigania rosyjskich oligarchów. Ustawa trafi teraz do Izby Lordów - według oczekiwań ma wejść w życie w ciągu kilku dni.
Ustawa ma utrudnić ukrywanie w Wielkiej Brytanii majątku, szczególnie cudzoziemcom, w tym przestępcom i osobom chcącym wyprać nielegalnie zdobyte pieniądze, co często jest robione poprzez zakup nieruchomości w Londynie i okolicach.
Wielka Brytania przyjęła ustawę wymierzoną w oligarchów
Zgodnie z projektem utworzony zostanie rejestr podmiotów zagranicznych, w którym będą wskazani faktyczni właściciele gruntów i nieruchomości w Wielkiej Brytanii zakupionych w ciągu ostatnich 20 lat przez osoby lub firmy z zagranicy, a niewskazanie prawdziwego właściciela stanowić będzie przestępstwo zagrożone karą do pięciu lat więzienia. Obecnie wiele domów wartych miliony funtów jest własnością fasadowych spółek z siedzibą za granicą, więc nie jest możliwe ustalenie, kto jest ich faktycznym właścicielem. Ponadto ustawa da więcej uprawnień śledczym badającym kwestie faktycznej własności tych nieruchomości.
Projekt ustawy upraszcza nakładanie sankcji na osoby, które już są nimi objęte w USA lub w Unii Europejskiej, bo zniesiony zostanie wymóg, że warunkiem do nałożenia sankcji jest naruszenie brytyjskich przepisów. To odpowiedź na zarzuty, że Wielka Brytania objęła sankcjami niewielką liczbę oligarchów w porównaniu z USA i UE.
Ustawa rozszerzy też zakres stosowania istniejących od 2018 r., ale rzadko używanych przepisów o majątku niewyjaśnionego pochodzenia, które pozwalają na skonfiskowanie majątku, co do którego istnieje podejrzenie, że został zakupiony za nielegalnie zdobyte pieniądze, a jego właściciel nie potrafi wyjaśnić źródła ich pochodzenia.
Złożenie projektu ustawy było wiele razy opóźniane i spekulowano, że może on zostać zarzucony, ale po inwazji Rosji na Ukrainę do tematu powrócono i projekt w ekspresowym tempie przeszedł przez wszystkie etapy legislacyjne w Izbie Gmin. Ustawę poparła też opozycja, choć niektórzy posłowie uważają, że projekt zawiera zbyt wiele luk prawnych. Dzięki bezpiecznej większości, którą rząd ma w Izbie Gmin, wszystkie proponowane poprawki zostały odrzucone w głosowaniach.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock