Unijni ministrowie spraw wewnętrznych jednogłośnie poparli w czwartek plan przyznania "czasowej ochrony" Ukraińcom uciekającym przed rosyjską inwazją. Wniosek w tej sprawie zgłosiła Komisja Europejska.
Komisja Europejska zaproponowała uruchomienie dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony, która ma zapewnić szybką i skuteczną pomoc osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie. "Wniosek Komisji zmierza do tego, aby osoby uciekające przed wojną otrzymały w UE tymczasową ochronę, co oznacza, że otrzymają zezwolenia na pobyt oraz uzyskają dostęp do edukacji i do rynku pracy" - czytamy w komunikacie KE.
Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson zwróciła uwagę, że z Ukrainy uciekło już prawie 1 mln osób, które przedostały się na terytorium UE przez Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry.
Zgodnie z propozycją osoby wysiedlone w wyniku konfliktu – zarówno obywatele Ukrainy, jak i osoby, które tam zamieszkiwały, a także członkowie ich rodzin – zyskają prawo do ochrony w całej Unii Europejskiej.
"W ramach tego działania, które nie ma precedensu w historii, Komisja proponuje dziś przyznanie natychmiastowej ochrony w UE osobom opuszczającym Ukrainę. Wszystkie osoby uciekające przed wojną otrzymają bezpieczny status oraz dostęp do szkół, opieki medycznej i pracy" - powiedział, cytowany w komunikacie, Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący KE.
Jednocześnie - jak dodał - KE pracuje nad ułatwieniem efektywnego przekraczania granic przez ludzi i ich zwierzęta domowe przy zachowaniu niezbędnych kontroli bezpieczeństwa. "Nikomu z nas nie jest łatwo w tych czasach, ale Unia Europejska i każde z jej państw członkowskich wykazują ponad wszelką wątpliwość, że jesteśmy gotowi zrobić, co do nas należy, i wykazać solidarność z Ukrainą" - podkreślił Schinas.
Ochrona dla uciekających przed rosyjskim atakiem na Ukrainę
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki określił czwartkowe porozumienie mianem historycznego. - Jest to historyczne porozumienie. Został uruchomiony mechanizm ochrony czasowej. (…) Wszystkie państwa członkowskie chciały pokazać swoją jedność i solidarność z Ukrainą. (…) Cieszymy się, że ten tekst został wypracowany jednomyślnie, a polskie poprawki zostały uwzględnione - powiedział wiceminister w rozmowie z dziennikarzami.
Dodał, że chodzi o jak najszybsze objęcie uchodźców z Ukrainy opieką i włączenie ich w system edukacji, jak i system opieki zdrowotnej i społecznej UE. - Ta decyzja otwiera tak na dobrą sprawę zarówno dostęp do rynku pracy, do służby zdrowia, do edukacji, a także do świadczeń socjalnych osób nią objętych we wszystkich państwach członkowskich. Te osoby, które uciekają, mogą wszędzie o taki status wystąpić - wskazał Grodecki.
Przyjęcie wniosku w sprawie tymczasowej ochrony należy do Rady Europejskiej. Po przyjęciu ochrona tymczasowa zaczęłaby obowiązywać natychmiast na okres jednego roku. "Okres ten przedłuża się automatycznie przedłużany o okresy sześciomiesięczne przez kolejny rok" - dodano.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes