Wielki exodus popularnych marek, oto efekt. "Ludzie nie mają innego wyboru"

Autor:
kris/dap
Źródło:
CNN
Wołodymyr Zełenski: Rosja może napaść na jeszcze jeden kraj z obszaru wpływu byłego ZSRR
Wołodymyr Zełenski: Rosja może napaść na jeszcze jeden kraj z obszaru wpływu byłego ZSRRTVN24
wideo 2/25
TVN24Wołodymyr Zełenski: Rosja może napaść na jeszcze jeden kraj z obszaru wpływu byłego ZSRR

W ciągu ostatniego roku setki globalnych marek pożegnały się z Rosją w reakcji na jej inwazję na Ukrainę. To zmusiło Rosjan do szukania alternatyw dla wszystkiego - od smartfonów po samochody. Zyskały na tym między innymi firmy z Chin - wskazuje w analizie portal stacji CNN.

Chiński gigant branży telekomunikacyjnej Xiaomi i producent samochodów Geely w ostatnich miesiącach odnotowały znaczne wzrosty sprzedaży - podał amerykański portal, powołując się na dane branżowe.

Smartfony w Rosji - wzrost popytu na chińskich producentów

CNN wskazał, że bestsellerowe iPhone'y i Galaxy zostały zastąpione przez modele Xiaomi i innego chińskiego dostawcy - Realme. To czołówka na listach sprzedaży - podała firma analityczna Counterpoint Research.

Produkty z Chiny były popularne w Rosji jeszcze przed wybuchem wojny - w grudniu 2021 r. posiadały około 40 proc. udziałów w rynku smartfonów. Teraz chińscy producenci przejęli go prawie całkowicie i mają 95 proc. rynku - wynika z danych Counterpoint.

Tymczasem Samsung i Apple, które zwykle były na dwóch pierwszych miejscach, odnotowały spadek łącznego udziału w rynku z 53 proc. do zaledwie 3 proc.

Rynek samochodowy w Rosji

Podobny efekt można zaobserwować na rosyjskich drogach. Według danych S&P Global Mobility w ciągu ostatniego roku chińscy producenci samochodów Chery i Great Wall Motor wskoczyli do pierwszej dziesiątki producentów samochodów osobowych, podczas gdy z rynku praktycznie zniknęły niemieckie BMW i Mercedes - opisał portal stacji CNN.

Według ośrodka analitycznego Autostat Rosjanie kupili w zeszłym roku rekordową liczbę chińskich samochodów. Sprzedaż nowych samochodów produkowanych przez Państwo Środka wzrosła w Rosji o 7 proc. w 2022 r. - do 121 800 pojazdów - podano w raporcie z zeszłego miesiąca.

Z danych S&P wynika, że rodzima Łada, która już przed wojną była najpopularniejszym producentem samochodów w Rosji, również odnotowała wzrost udziału w rynku z około 22 proc. do 28 proc. w 2022 roku. Renault sprzedał pakiet kontrolny w Ładzie w maju 2022 roku - przypomniał CNN.

Nie tylko Renault, ale i inni globalni producenci samochodów wycofali się z Rosji po inwazji na Ukrainę - w tym Hyundai, Kia i inni więksi zagraniczni gracze. - To zostawiło ogromną dziurę na rynku. A Chińczycy chętnie zapełniają tę dziurę - stwierdził w rozmowie z CNN Tu Le, założyciel pekińskiej firmy konsultingowej Sino Auto Insights.

Xiaomi świetnie radzi sobie na rosyjskim rynkuShutterstock

Obchodzenie sankcji i import równoległy

Xiaomi, Realme i Honor (marka należąca do innego chińskiego giganta technologicznego Huawei) "szybko zareagowały i skorzystały z okazji" - podkreślił Jan Stryjak, zastępca dyrektora Counterpoint Research. Producenci z Chin zwiększyli dostawy do Rosji o odpowiednio 39 proc., 190 proc. i 24 proc. w trzecim kwartale 2022 roku w porównaniu z drugim kwartałem 2022 roku.

Najwięcej zyskała firma Xiaomi, która w ciągu roku podwoiła udział w rynku i jest obecnie największym sprzedawcą smartfonów w Rosji - w dużej mierze dzięki popularnej linii Redmi, przystępnej cenowo gamie urządzeń znanych z wysokiej jakości aparatów - podał CNN.

W odpowiedzi na masowy exodus globalnych korporacji Rosja przygotowała alternatywy i obchodzi sankcje tak, aby niektóre towary pozostały na półkach. W zeszłym roku Kreml zezwolił na tzw. import równoległy smartfonów, co umożliwia sprowadzanie towarów z krajów sąsiednich, np. z Kazachstanu - wskazał amerykański portal.

Pomogło to największym rosyjskim detalistom, którzy kontynuowali sprzedaż telefonów Samsung i Apple, mimo że wstrzymano bezpośrednie dostawy do Rosji - wyjaśnił analityk Counterpoint Research Harshit Rastogi w poście na blogu.

Użytkownicy mogą mieć jednak pewne problemy, na przykład z pobieraniem aplikacji mobilnych, które zostały zablokowane w Rosji, a znalezienie danej usługi "nie jest gwarantowane" - zauważył Rastogi.

Podobnie jest w przypadku samochodów pochodzących z importu równoległego - kupujący nie mają gwarancji - zaznaczyła Tatiana Hristova, zastępca dyrektora ds. badań motoryzacyjnych w S&P Global Mobility. - Ludzie to robią, ponieważ nie mają innego wyboru - stwierdziła.

Rosjanie przyzwyczaili się do marek premium, więc kupują mercedesy i audi na wakacjach w Kazachstanie lub Uzbekistanie, co przypomina obrazki tuż upadku Związku Radzieckiego w latach 90. - opisał CNN. - Jeśli chciałeś mieć inny samochód niż Żiguli, to zamawiałeś kogoś, kto pojedzie autobusem do Europy, kupi ci samochód i przywiezie do Rosji - wytłumaczyła dla CNN Hristova.

Renault wycofało się z Rosji w maju 2022 rokuShutterstock

Trudne czasy dla konsumentów w Rosji

Chińskie marki korzystają na zachodnich sankcjach, a rosyjski rynek kurczy się wraz z załamaniem gospodarki. Według Counterpoint Research w 2022 roku sprzedaż smartfonów w Rosji spadła o 33 proc. do 21 milionów. Dla porównania europejski rynek smartfonów zmniejszył się o jedną piątą - podał amerykański portal.

Z kolei z danych Autostat wynika, że rynek samochodowy w Rosji wypada jeszcze gorzej - sprzedaż spadła o prawie 60 proc. w 2022 roku w porównaniu z rokiem poprzednim.

Hristova wskazała, że wielu rosyjskich konsumentów "prawdopodobnie w tej chwili wstrzymuje" się z decyzjami o dużych zakupach i przygotowuje się na ewentualne fale poboru wojskowego.

Zdaniem analityków najważniejsze pytanie teraz brzmi, czy rosyjski rynek zmienił się na zawsze. Jeśli wojna na Ukrainie się skończy, Apple i Samsung prawdopodobnie będą w stanie odbudowywać działalność w tym kraju i szybko odzyskają rynek smartfonów - stwierdził Stryjak.

Nie wiadomo, jak będzie z samochodami, choć już teraz niektóre firmy wyrażają zainteresowanie powrotem - podał CNN.

Renault zostawiło sobie furtkę do powrotu, z opcją odkupienia udziałów w Ładzie do 2028 roku - zauważyła Hristova.

Według amerykańskiego portalu nawet po powrocie największych marek, chińscy gracze i tak mogliby utrzymać swoją pozycję, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak długo może zająć odbudowa łańcuchów dostaw. Wiele może zależeć od tego, jak długo potrwa wojna.

- Mówiąc brutalnie, rosyjskie i chińskie marki to substytuty prawdziwych graczy. Mimo to ci zastępcy mogą dorosnąć do roli stałych graczy - powiedział w rozmowie z CNN Le z Sino Auto Insights.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: CNN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

PGNiG Termika wezwało konsorcjum Mitsubishi i Polimeksu do zapłaty 244,4 miliona złotych z tytułu kar umownych dotyczących kontraktu na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie - podał Polimex Mostostal w komunikacie giełdowym.

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Senat opowiedział się w piątek za ustawą, która ma przedłużyć do połowy 2024 roku zamrożenie cen energii. Do przepisów nie wprowadzono żadnych poprawek. Ustawa została przygotowana przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej.

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Paliwa na stacjach paliw powinny dalej tanieć. Tak wynika z najnowszych prognoz analityków. Jednocześnie eksperci z E-petrol zwrócili uwagę, że tankowanie mogłoby być jeszcze tańsze, "ale aktualnie obserwujemy w przypadku paliw bardzo wysokie marże detaliczne". Marże detaliczne informują nas, ile stacje zarabiają na litrze sprzedanego paliwa.

"Tankowanie mogłoby być tańsze". Eksperci zwracają uwagę na jeden szczegół

"Tankowanie mogłoby być tańsze". Eksperci zwracają uwagę na jeden szczegół

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

10 grudnia 2023 roku wypada przedostatnia w tym roku niedziela bez zakazu handlu. Oznacza to, że czynne będą większe sklepy oraz galerie handlowe. To efekt nowych przepisów.

Zmiany w handlu. Czy w najbliższą niedzielę zrobimy większe zakupy?

Zmiany w handlu. Czy w najbliższą niedzielę zrobimy większe zakupy?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Jak wiecie, powstaje Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Pani profesor Marzena Czarnecka jest odpowiedzialna za skonstruowanie tego resortu. To było moje zobowiązanie, zostanie wypełnione - powiedział Donald Tusk podczas briefingu w Senacie.

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Dwutygodniowy "niby-rząd" Mateusza Morawieckiego podjął decyzję wbrew opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef PO Donald Tusk, odnosząc się do opinii ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych.

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Wbrew propagandzie i nieustannemu szczuciu tych, którzy odchodzą, nowy rok zacznie się od wypłaty 800 plus oraz 30 procent podwyżek dla nauczycieli. Mamy to zagwarantowane w naszym projekcie budżetu - mówił w piątek lider PO Donald Tusk.

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Przeciętna roczna pensja członka zarządu spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2022 roku wzrosła o 15 procent wobec roku 2021 i wynosiła 917 tysięcy złotych brutto - wynika z badania przeprowadzonego przez Grand Thornton.

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP Biznes

W czwartkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana w wysokości prawie 2,4 miliona złotych. Szóstkę odnotowano w Krakowie - poinformował Totalizator Sportowy.

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt, który przewiduje, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Kontrolowany przez chiński kapitał strategiczny port w Tarencie (Taranto) na południu Włoch ma zostać, z poparciem USA, "odbity" przez polskie konsorcjum, które ma zainwestować w nadbrzeże 60 milionów euro - napisał w czwarte dziennik "La Verita".

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Spółka Orlen Synthos Green Energy została zaopiniowana negatywnie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika (...) trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne" - oceniła spółka atomowa w stanowisku przesłanym TVN24 Biznes. Firma nie uzyskała dostępu do uzasadnienia decyzji wydanej przez służby specjalne. "Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej" - zapowiada Orlen Synthos Green Energy.

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Po październikowych wyborach Ministerstwo Zdrowia przekazało związanej z Tadeuszem Rydzykiem Fundacji Lux Veritatis blisko 400 tysięcy złotych - wynika z odpowiedzi resortu na pytania posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Pieniądze zostały przekazane na zakup czasu antenowego w Telewizji Trwam, której Rydzyk jest dyrektorem. Miała zostać z nich sfinansowana emisja kampanii "Planuję długie życie". "Pieniądze pochodziły z Narodowej Strategii Onkologicznej" - zwraca uwagę w mediach społecznościowych polityk KO.

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie w sprawie frankowiczów. - TSUE znowu pomógł polskim sądom i polskiemu konsumentowi - ocenia Beata Strzyżowska, radczyni prawna. Tymczasem Związek Banków Polskich zauważył, że Trybunał "nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków". W ocenie sektora bankowego czwartkowy wyrok "w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców".

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

To trochę jest tak, że czym bardziej ja zapewniam państwa, że jestem damą, tym mniej nią jestem. I tak to wypadło w wykonaniu prezesa Glapińskiego. Czym bardziej zapewniał nas o apolityczności Narodowego Banku Polskiego, tym mniej jest to prawdziwa deklaracja - powiedziała w programie "Wstajesz i Wiesz" o czwartkowym wystąpieniu prezesa NBP Adama Glapińskiego doktor habilitowana Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. 

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Skończyła się kampania wyborcza, pewne wzburzenie, skrajne opinie. Przechodzimy do normalnej pracy - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Zadeklarował, że polski bank centralny jest w stanie współpracować "z każdym rządem".

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W piątek lub sobotę podpiszę rozporządzenie o zerowym VAT na żywność - zapowiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Robimy to na wszelki wypadek, gdybyście przypadkiem chcieli się wycofać z tego - dodał premier.

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Cieszy nas bardzo postępujący szybko spadek inflacji. Inflacja spada i jest na ścieżce zmierzającej do naszego celu inflacyjnego - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Artur Soboń, polityk PiS i były wiceminister finansów, został w środę powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę do zarządu Narodowego Banku Polskiego. O nominację był pytany przez dziennikarzy szef banku centralnego Adam Glapiński po swojej comiesięcznej konferencji prasowej. - Właśnie idę się z nim przywitać - odparł jedynie.

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP