Ropa naftowa tanieje we wtorek po tym, jak amerykański rząd zapowiedział, że uwolni więcej surowca ze Strategicznej Rezerwy Ropy (SPR). Wcześniej Rosja ogłosiła, że chce zmniejszyć wydobycie od marca.
Sprzedaż ropy z dwóch magazynów SPR ma wynieść 26 mln baryłek. Sprzedaż taka jest zgodna z mandatem budżetowym USA uchwalonym w 2015 roku - poinformował rzecznik Departamentu Energii (DoE). Agencja Reutera podała, że taki ruch prawdopodobnie oznaczałby obniżenie rezerwy do najniższego poziomu od 1983 roku.
W 2022 roku urzędnicy amerykańskiej administracji postanowili wykorzystać z SPR 180 mln baryłek ropy, aby złagodzić problemy z zaopatrzeniem w surowiec po rosyjskiej agresji na Ukrainę, która zaburzyła światowe rynki paliw i spowodowała wzrost notowań ropy mocno powyżej 100 dolarów za baryłkę.
Rosja zmniejsza wydobycie
Rosja podała w piątek, że planuje ciąć wydobycie ropy o 500 tys. baryłek dziennie w marcu. To około 5 procent dziennej produkcji. To ma być forma zemsty Kremla za zachodnie sankcje energetyczne dotyczące jej ropy i paliw gotowych.
- Nie będziemy sprzedawać ropy tym, którzy bezpośrednio lub pośrednio przestrzegają zasad pułapu cenowego - powiedział, w oświadczeniu cytowanym przez telewizję CNN, rosyjski wicepremier Aleksander Nowak. - W związku z tym Rosja dobrowolnie zmniejszy w marcu produkcję o 500 tys. baryłek dziennie. Przyczyni się to do przywrócenia (poprawnych relacji) rynkowych - dodał.
Zdaniem ekspertów Moskwa najprawdopodobniej nie znalazła chętnych na odbiór większej ilości surowca w krótkim terminie, ponieważ grono odbiorców rosyjskiej ropy obecnie jest ograniczone.
W ocenie ministra energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich światowe rynki ropy pozostają na razie zrównoważone - po ogłoszeniu rosyjskiego planu cięć w wydobyciu ropy, a producenci z OPEC+ nie muszą interweniować na rynkach. - Nie widzę wymogu spotkania w tej sprawie - powiedział Suhai Al Mazrouei, szef resortu energii ZEA.
Teraz ważny dla rynków będzie też wtorkowy miesięczny raport krajów OPEC, który da uczestnikom rynku świeży wgląd w opinie krajów kartelu dotyczące popytu i podaży ropy w 2023 roku.
Ropa naftowa - notowania
Ceny ropy we wtorek o poranku zniżkują w reakcji na amerykańskie plany sprzedaży większej ilości surowca. Baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na marzec po godzinie 9 czasu polskiego kosztowała na NYMEX w Nowym Jorku 79,36 dolara, niżej o 0,97 proc. Ropa Brent na ICE w Londynie dostawach na kwiecień była wyceniana po 86,11 dolara za baryłkę, po spadku o 0,58 proc.
- Ceny ropy na rynkach zniżkują po informacjach o planie sprzedaży surowca z SPR przez Stany Zjednoczone, ale ta sprawa raczej pozostaje na peryferiach rynków - powiedziała Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.
- To, co teraz jest ważne, to ostrożny optymizm co do gospodarek USA i Europy, stopniowy wzrost popytu w Chinach i nadchodzący spadek produkcji ropy w Rosji o 500 tysięcy baryłek dziennie - wylicza.
Źródło: PAP, Reuters