Nowe rozporządzenie w sprawie roamingu w Unii Europejskiej coraz bliżej. Porozumienie w tej sprawie osiągnęły Parlament Europejski i kraje członkowskie. Nowe rozporządzenie zakłada przedłużenie do 2032 roku obecnego systemu, który zapewnia podróżnym w UE możliwość korzystania z bezpłatnego roamingu.
Zadowolenie z porozumienia wyraziła Komisja Europejska. "W 2017 roku zniesiono opłaty roamingowe. Dopilnowaliśmy dziś tego, że te korzyści będą towarzyszyły nam przez kolejne 10 lat, abyśmy podczas podróży w UE mogli utrzymywać kontakty, dzwonić, rozmawiać i korzystać z Internetu bez dodatkowych kosztów. Nowym rozporządzeniem poprawiliśmy również jakość roamingu" - powiedziała, cytowana w komunikacie, Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej do spraw Europy na miarę ery cyfrowej.
Roaming w Unii Europejskiej. Nowe rozporządzenie
Zgodnie z rozporządzeniem podczas podróży po UE obywatele będą mogli dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z transferu danych mobilnych takiej samej jakości, jak w swoim kraju i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. "W każdym miejscu Europy poprawi się również dostęp do zgłoszeń alarmowych. Konsumenci będą mieli prawo do jasnych informacji, kiedy usługa, z której korzystają w roamingu, może być związana jest z niezaplanowanymi kosztami" - poinformowała KE.
Porozumienie osiągnięte w czwartek podlega jeszcze zatwierdzeniu przez Radę i cały Parlament Europejski. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku. Obecnie obowiązujące przepisy wygasają 30 czerwca 2022 roku.
KE przekazała, że konsumenci podczas podróży będą mogli korzystać z bezpłatnego roamingu, na takim samym poziomie co w swoim kraju. Konsumenci, którzy zazwyczaj korzystają z usług 5G w kraju, będą również mogli korzystać z usług roamingu 5G, gdy będą one dostępne. "Jeżeli określone czynniki będą mogły negatywnie wpłynąć na jakość roamingu, operatorzy będą zobowiązani do niezwłocznego informowania o tym swoich klientów" - wskazano.
Dodatkowo - jak zwrócono uwagę w komunikacie KE - podczas podróży za granicę może wystąpić potrzeba połączenia się z obsługą klienta, punktem informacyjnym czy ubezpieczycielem. "Choć usługi te są często bezpłatne lub tańsze podczas korzystania w kraju, to konsumenci często ponoszą szokujące opłaty przy połączeniach z zagranicy. Od tej pory operatorzy będą zobowiązani do odpowiedniego informowania swoich klientów o dodatkowych opłatach za granicą, aby umożliwić im dokonywanie świadomych decyzji w zakresie skorzystania z takich usług" - czytamy.
Ponadto podróżni mogą ponosić zaskakująco wysokie koszty, gdy ich telefon połączy się z inną siecią niż naziemna, na przykład podczas podróży samolotem lub statkiem. Nowe rozporządzenie ma zagwarantować skuteczniejsze informowanie i automatyczne przerwanie takiej usługi, gdy koszt osiągnie 50 euro lub inny z góry określony limit.
Dodatkowo - zgodnie z nowymi przepisami - do czerwca 2023 roku operatorzy będą automatycznie informować klientów za pośrednictwem wiadomości tekstowej o możliwych alternatywnych sposobach dostępu do służb ratunkowych.
Niższe opłaty hurtowe
Nowe rozporządzenie w sprawie roamingu przewiduje też niższe opłaty hurtowe. "Są to koszty naliczane przez operatorów sieci ruchomych za dostęp do ich sieci, dzięki któremu operatorzy z innych krajów i ich klienci korzystają z roamingu za granicą" - wyjaśniono.
W zakresie transferu danych w nowym rozporządzeniu określono następujące pułapy hurtowe: 2 euro/GB w 2022 r., 1,8 euro/GB w 2023 r., 1,55 euro/GB w 2024 r., 1,3 euro/GB w 2025 r., 1,1 euro/GB w 2026 r. i 1 euro/GB począwszy od 2027 roku. Za połączenia głosowe: 0,022 euro/min w latach 2022–2024 i 0,019 euro/min od 2025 roku. Za wiadomości tekstowe: 0,004 euro/SMS w latach 2022–2024 i 0,003 euro/SMS począwszy od 2025 roku.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock