Żywiec to najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie - wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia. To nie koniec złych wiadomości, bowiem w pierwszej dziesiątce znajdziemy jeszcze pięć innych polskich miast.
Raport WHO jest miażdżący dla Polski. 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE leży w naszym kraju. Co więcej pierwsze, niechlubne miejsce zajął Żywiec, a tuż za nim uplasowała się Pszczyna.
To nie koniec
W czołówce znalazły się jeszcze Rybnik (4. miejsce), Wodzisław Śląski (5.), Opoczno (6.), Sucha Beskidzka (7.) i Godów (8.). Pierwszą "10" uzupełniają trzy miasta bułgarskie.
To właśnie polskie i bułgarskie miejscowości dominują na liście. Pierwsze miasto spoza tych dwóch krajów, które pojawia się w zestawieniu to włoska Soresina (24.), położona w Lombardii.
Śmiercionośny pył
WHO, przy opracowaniu zestawienia, brała pod uwagę poziom pyłu zawieszonego PM2.5, który jej zdaniem, należy do najbardziej szkodliwego dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.
PM2.5 to pył zawieszony o średnicy 2.5 mikrometrów, tj. 20-35 razy mniejszej niż wynosi średnica ludzkiego włosa.
Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.).
PM2.5 razem z pyłem PM10, silnie rakotwórczym benzo(a)pirenem oraz trującymi związkami chemicznymi (tlenki siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, metale ciężkie, sadza) wchodzi w skład smogu.
W Indiach najgorzej
Najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie jest Zabol w Iranie. Podium zamykają miasta indyjskie: Gwalijar i Allahabad.
Zobacz. W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary smogu
Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl