Oto najlepsze lotniska świata

Ze świata

Shutterstock, Wikipedia, mat. prasoweRanking najlepszych lotnisk na świecie obejmuje ponad 500 pozycji

Lotnisko Changi w Singapurze już po raz czwarty zostało uznane za najlepszy port lotniczy na świecie. Wśród 100 czołowych lotnisk w rankingu SkyTrax nie znajdziemy ani jednego polskiego.

Tytuł "najlepszego z lotnisk" został nadany przez SkyTrax, globalną agencję zajmującą się recenzowaniem branży podróży lotniczych. Firma za pomocą ankiet zbiera miliony głosów od pasażerów z całego świata. Na ich podstawie co roku publikuje ranking 100 najlepszych lotnisk.

Polskie porty niezauważone

Po raz kolejny wygrało lotnisko w Singapurze. Rozległy, nowoczesny węzeł oferuje nie tylko cały szereg połączeń lotniczych, ale także mnogość sklepów oraz lokali gastronomicznych. Do dyspozycji są też dwa kina czynne całą dobę oraz otwarty basen. Na dachu budynku rozpościera się zaś kaktusowy ogród.

Na kolejnych miejscach są lotniska w Seulu i Monachium. Lista nie zmieniała się znacznie w ciągu ostatnich lat, ale w tegorocznej klasyfikacji po raz pierwszy wysoko uplasował się port z Bliskiego Wschodu. Lotnisko Hamad w Doha przeskoczyło z 22. miejsca (które zdobył w zeszłym roku) na pozycję dziesiątą.

Wyraźnie, doceniono lotniska w Japonii. W pierwszej dziesiątce znalazły się aż trzy porty z tego kraju. Co ciekawe, na czołowych miejscach rankingu nie ma reprezentantów Ameryki Północnej. Jeśli chodzi o ten kontynent, najlepiej poradziło sobie lotnisko w Vancouver, które wylądowało na 14. pozycji. Choć wśród 100 najlepszych portów znalazło się nawet lotnisko w Kazaniu (Tartastan, Rosja), to próżno szukać tam lotniska z Polski.

Oto 10 najlepszych lotnisk notowanych w tym roku:

1. Port lotniczy Singapur-Changi

2. Port lotniczy Seul-Incheon (Korea Południowa)

3. Port lotniczy Monachium im. Franza Josefa Straussa (Niemcy)

4. Port lotniczy Tokio-Haneda (Japonia)

5. Port lotniczy Hongkong 6. Port lotniczy Chūbu (Nagoya, Japonia) 7. Port lotniczy Zurych-Kloten (Szwajcaria) 8. Port lotniczy Heathrow w Londynie (Wielka Brytania) 9. Port lotniczy Kansai (Osaka, Japonia) 10. Port lotniczy Hamad (Doha, Katar)

Miliony ankiet

Skytrax World Airport Award to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w branży. Zwycięzców wyłoniono na podstawie 13,25 mln ankiet zebranych od pasażerów w 106 różnych krajach.

Pod lupę bierze się m.in. takie wskaźniki jak: jakość odpraw, przylotów, odlotów, przesiadek, możliwości zrobienia zakupów czy standardy bezpieczeństwa.

Jakość oferty gastronomicznej była jednym ze wskaźników badanych przez Skytrax. Sprawdź, ile kosztuje jedzenie w lotniskowych restauracjach:

Ile kosztuje jedzenie na lotniskach?tvn24

Autor: ag//bgr / Źródło: Fortune.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, Wikipedia, mat. prasowe