Polacy zaprojektowali wieżowiec roku. W środku m.in. pustynia, sawanna, dżungla, lodowiec

Jury konkursu przyznało 1. miejsce za projekt Essence Skyscraper, autorstwa polskiego studia BOMPSkyscraper Competition

Czwórka architektów z Polski wygrała międzynarodowy konkurs na najbardziej innowacyjny wieżowiec roku. Jury przyznało im 1. miejsce za projekt Essence Skyscraper, który - niezależnie od tego, gdzie stanie - ma w sobie mieścić 11 różnych stref klimatyczno-krajobrazowych, m.in. pustynię, sawannę, step, dżunglę i lodowiec.

Zdaniem architektów właśnie tak mają wyglądać wysokościowce przyszłości: innowacyjne, nowoczesne i nowatorskie w kwestiach technicznych. Bo według organizatorów konkursu na życie w wieżowcach jesteśmy skazani: z powodu gwałtownego wzrostu ludności i przenosin mieszkańców z wsi do miast. Warto więc, aby tego typu obiekty miały nie tylko ciekawe formy, ale też były w harmonii z przyrodą.

Mieszkańcy miast mogą nie mieć szans na kontakt z naturą?

Projekt autorstwa Ewy Odyjas, Agnieszki Morgi, Konrada Basana i Jakuba Pudo z pracowni BOMP to eksperymentalny obiekt, który wstawiony pomiędzy gęstą zabudowę metropolii, ma oferować mieszkańcom miasta to, do czego na co dzień nie mają dostępu.

Polacy za projekt Essence Skyscraper zgarnęli 1. miejsce i 5 tys. dolarów nagrodySkyscraper Competition

"To megastruktura urbanistyczna, która zawiera różnorodne siedliska przyrodnicze. Może więc służyć jako miejsce na chwilę ucieczki przed życiem miejskim, a także może stymulować różnorodne i złożone procesy i doświadczenia" - piszą o Essence Skyscraper autorzy, którzy przewidują, że w mocno zurbanizowanych terenach mieszkańcy mogą wkrótce nie mieć szans na kontakt z naturą.

Drugą nagrodę otrzymała propozycja architektów z IndiiSkyscraper Competition

Wieżowiec o półprzejrzystych elewacjach może w sobie mieścić 11 różnych stref klimatyczno-krajobrazowych. Żyć w nim mają różne gatunki zwierząt, powstanie tam również miejsce dla charakterystycznej - egzotycznej - roślinności.

Ludzie żyjący w takich budynkach będą mogli korzystać z różnorodnych przestrzeni, m.in. pustyni, sawanny, stepu, dżungli, krainy nadmorskiej, a także przenieść się do wnętrza jaskini, rzeki, lodowca, góry, czy wodospadu. Architekci zapewniają, że dziś możliwe jest, by tak zróżnicowane "atrakcje" pomieścić w jednym obiekcie. Ich zdaniem pozwalają na to najnowocześniejsze rozwiązania techniczne.

Pomysł Polaków tak się spodobał, że jury - pod przewodnictwem jednego z najbardziej znanych architektów na świecie Massimiliano Fuksasa - przyznało mu pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Skyscraper Competition, organizowanym przez magazyn "eVolvo".

Gmach z odpadów i Cybertopia

Nagrodę ustanowiono w 2005 roku, aby promować wybitne idee życia w drapaczach chmur. Od tego czasu do konkursu zgłoszono ponad 60 tys. projektów z całego świata. Organizatorzy nie stawiają żadnych ograniczeń co do lokalizacji, w której stanąć mają wieżowce przyszłości, dlatego też im bardziej oryginalne pomysły, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że projekty mogą być całkowicie abstrakcyjne, muszą być możliwe do zrealizowania.

W tym roku przyznano trzy nagrody i 15 wyróżnień. Drugą nagrodę otrzymała propozycja architektów z Indii. Suraksha Bhatla i Sharan Sundar zaprojektowali wieżowiec Shanty-Scaper. To gmach z odpadów pozostałych po zakończeniu budowy miasta, m.in. gruzu, rur, blach falistych, drewna. Ma zapewnić mieszkania, miejsca pracy i tereny rekreacyjne mieszkańcom slumsów miasta Chennai w Indiach.

Trzecie miejsce przypadło Jegorowi Orłowowi z Rosji za projekt Cybertopia, który nawiązuje do miasta przyszłości, w którym przenika się to, co realne, ze światem rzeczywistości wirtualnej. To miasto, które rozwija się i zmienia natychmiast, dokładnie według potrzeb jego mieszkańców.

Trzecie miejsce przypadło Jegorowi Orłowowi z Rosji za projekt CybertopiaSkyscraper Competition

W tegorocznej edycji Skyscraper Competition wzięło udział 480 projektów z siedmiu kontynentów. Zwycięzcy konkursu zgarnęli nagrodę w wysokości 5 tys. dolarów, laureaci drugiego miejsca - 3 tys., a trzeciego - 1 tys. dol.

Autor: am/gry / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Skyscraper Competition

Pozostałe wiadomości

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

Wybierając się na włoską Sardynię, warto pamiętać o obowiązujących tam zasadach. Tamtejsze władze zabraniają wywożenia z wyspy muszelek, kamyków czy piasku. Mimo to niektórzy turyści nadal próbują zabrać je ze sobą do domu. Tymczasem grozi za to grzywna do trzech tysięcy euro.

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Źródło:
PAP

Chorwacja, jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych podróży Polaków, może pochwalić się najczystszymi kąpieliskami morskimi w Europie. Eksperci wskazują między innymi na jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody w Unii Europejskiej.

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"