Od poniedziałku zmieniły się zasady wjazdu do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka, w tym Polski. Podróżni są zobowiązani do przedstawienia wraz z wypełnionym formularzem sanitarnym zaświadczenia: potwierdzającego zaszczepienie, o negatywnym wyniku testu lub o przebyciu COVID-19.
Do tej pory wszyscy podróżujący do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka, w tym z Polski, byli zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2.
Od poniedziałku weszły jednak w życie zmiany, które wprowadziły kilka wyjątków. Dotyczy to podróży drogą lądową, powietrzną oraz morską.
Nowe zasady wjazdu z Hiszpanii
Od 7 czerwca negatywnego wyniku testu nie muszą przedstawiać osoby w pełni zaszczepione. "Uznawane będą zaświadczenia, zgodnie z którymi upłynęło 14 dni od przyjęcia pełnego szczepienia preparatem zatwierdzonym przez Europejską Agencję Leków lub wskazanych jako szczepionki do użycia kryzysowego przez Światową Organizację Zdrowia" - czytamy na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Jak wyjaśniono, zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko osoby zaszczepionej, datę szczepienia ze wskazaniem przyjęcia ostatniej dawki, rodzaj przyjętej szczepionki, liczbę przyjętych dawek/wskazanie przyjęcia pełnego szczepienia, kraj, w którym dokonano szczepienia oraz wskazanie instytucji wydającej zaświadczenie.
Ponadto z tego obowiązku zwolnione są osoby, które przebyły COVID-19. "Uznawane będą zaświadczenia wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT; zaświadczenia tracą ważność po 180 dniach od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT" - wskazano.
Pozostałe osoby - tak jak do tej pory - będą musiały przedstawić zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2, wykonanym w czasie 48 godzin przed przylotem do Hiszpanii. "Uznawane będą rodzaje testów wykonywanych techniką NAAT wykrywające RNA koronawirusa (np. RT-PCR) lub testy antygenowe" - czytamy na stronach MSZ.
Zaświadczenia należy przedstawić w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. Ministerstwo wskazało, że w przypadku braku możliwości uzyskania dokumentu w jednej w powyższych wersji językowych, oryginalne zaświadczenie należy przedstawić z tłumaczeniem przysięgłym na język hiszpański.
Są wyjątki. Dzieci poniżej 6. roku życia nie muszą przedstawiać żadnego z powyższych zaświadczeń. Obowiązek nie dotyczy również pracowników firm transportu drogowego, którzy wykonują obowiązki służbowe, pracowników transgranicznych oraz osób mieszających na stałe w strefie przygranicznej, poruszających się w promieniu 30 km od miejsca zamieszkania.
Należy pamiętać, że wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego, który jest dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Formularz generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu lub statku pasażerskiego oraz po przybyciu do Hiszpanii.
Źródło: TVN24 Biznes