Niemiecka gospodarka utrzymuje poziom. Zgodnie z oczekiwaniami

Ze świata

TVN24 W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w IV kwartale o 1,4 proc.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w IV kwartale 2014 r. o 0,7 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden w końcowym wyliczeniu.

Wstępnie spodziewano się wzrostu PKB kdk właśnie o 0,7 proc. W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w IV kwartale o 1,4 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,4 proc.

Urząd statystyczny podał, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł w IV kwartale o 1,6 proc. rdr. Tu oczekiwano wzrostu o 1,6 proc.

Optymistyczne prognozy

Pod koniec stycznia wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel przedstawił doroczny raport gospodarczy. Rekordowo wysokie jest zatrudnienie, korzystne są warunki dla eksporterów, konsumenci chętnie wydają pieniądze.

Rząd przewiduje na ten rok 1,5 proc. wzrostu gospodarczego, analogicznie do 2014 r. Liczba zatrudnionych ma wzrosnąć o 170 tys., do 42,8 mln, co oznacza, że stopa bezrobocia spadnie do 6,6 proc. Płace brutto mają w przyszłym roku wzrosnąć o 3,2 proc.

Rząd chce wykorzystać okres dobrej koniunktury i wysokich wpływów z tytułu podatków do zainwestowania większych środków w budowę dróg, szybki internet i w oświatę. Rząd Niemiec podkreśla, że inwestycje mają kluczowe znaczenie dla zwiększania konkurencyjności, zapewnienia trwałego dobrobytu i poprawy jakości życia.

W końcu listopada Bundestag uchwalił budżet Niemiec na 2015 rok. Po raz pierwszy od 45 lat wydatki i przychody państwa będą na tym samym poziomie - blisko 300 mld euro. Minister finansów Wolfgang Schaeuble zapowiedział utrzymanie równowagi budżetowej także w kolejnych latach.

Zrównoważony budżet jest jednym z najważniejszych projektów rządzącej od grudnia 2013 roku koalicji CDU, CSU i SPD z kanclerz Angelą Merkel. Po raz ostatni parlament RFN uchwalił budżet bez deficytu w 1969 roku.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24