Świat reaguje na "puszczenie hamulca" przez Niemcy. "Przełom"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Niemcy będą wydawać więcej na infrastrukturę i obronność
Niemcy będą wydawać więcej na infrastrukturę i obronność Marcin Masewicz/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/4
Niemcy będą wydawać więcej na infrastrukturę i obronność Marcin Masewicz/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Poluzowanie zasad dotyczących zadłużenia w Bundestagu to ważne wydarzenie w niespokojnych dla Europy czasach - piszą zagraniczne media. Niemiecki parlament zmienił we wtorek konstytucję, dając przyszłemu rządowi wolną rękę w zwiększaniu deficytu budżetowego w przypadku wydatków na obronność i pomoc dla Ukrainy.

Ustawa autorstwa CDU/CSU i SPD zdjęła zapisany w Ustawie Zasadniczej – niemieckiej konstytucji - "hamulec zadłużenia", zakazujący zwiększania deficytu budżetowego powyżej 0,35 proc. PKB.

Wprowadzone zmiany przewidują, że wydatki na wojsko, obronę cywilną, służby i cyberbezpieczeństwo, przekraczające 1 proc. PKB, nie będą podlegać ograniczeniom budżetowym, a na ich finansowanie możliwe będzie zaciąganie kredytów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niemcy zmieniają konstytucję. Luzują "hamulec zadłużenia">>>

Bundestag zmienił konstytucjęJuan Garcia Hinojosa/Shutterstock

Światowa prasa komentuje zmianę konstytucji przez Niemcy

"Centrowi ustawodawcy świętowali, mając nadzieję, że głosowanie pozwoli Niemcom na odgrywanie silniejszej roli przywódczej w krytycznym momencie dla Europy" - pisze natomiast "New York Times".

"Budżetowy hamulec był głównym powodem, dla którego niemieccy ustawodawcy przez dziesięciolecia wydawali stosunkowo niewiele na swoje wojsko. Niemieccy politycy byli przekonani, że Stany Zjednoczone będą nadal chronić ich kraj, tak jak to robiły od zakończenia II wojny światowej" - czytamy w gazecie.

"Teraz zdjęcie nogi z hamulca zadłużenia staje się coraz bardziej pilne. Niemiecka gospodarka nadal się kurczy, a prezydent Trump grozi zmniejszeniem lub usunięciem amerykańskiej roli bezpieczeństwa w Europie" - zwraca uwagę dziennik.

Bundestag zmienił konstytucję – budżet na wojsko bez ograniczeń PAP/EPA/FILIP SINGER

Media o decyzji Bundestagu

"A więc stało się: CDU/CSU, SPD i Zieloni przyjęli w Bundestagu nowelizację Ustawy Zasadniczej, która jeszcze kilka tygodni temu wydawała się nie do pomyślenia i która na zawsze zmieni sytuację polityczną w Niemczech” – pisze "Süddeutsche Zeitung".

Friedrich MerzPAP/EPA/CLEMENS BILAN

"Jest to przełom, który Olaf Scholz zapowiedział trzy lata temu, a który Friedrich Merz obecnie kompleksowo przekłada na konkretną politykę (...) W dzisiejszych czasach stawką jest wszystko, wojna i pokój, a także pytanie, czy Niemcy będą w stanie zachować swoją wolność i dobrobyt w podzielonym, coraz bardziej niepewnym świecie. Prawda jest taka, że same programy warte miliardy nie zapewnią większego bezpieczeństwa ani bardziej niezawodnych połączeń kolejowych. Muszą one być prawidłowo użytkowane i regularnie korygowane" – czytamy.

Z kolei BBC pisze, że zmiany zaakceptowane w Bundestagu mogą wpłynąć znacząco na "częściowo zaniedbane siły zbrojne". Brytyjski nadawca zwraca uwagę, że to tak ważnego głosowania dochodzi w "erze wielkiej niepewności dla Europy".

"To historyczny moment dla tradycyjnie niechętnych zadłużaniu się Niemiec. Może mieć on ogromne znaczenie dla Europy. Inwazja Rosji na Ukrainę na pełną skalę postępuje, a wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa wywołują niepewność co do ewentualnego zaangażowania Amerykanów w obronę państw NATO i Europy" - czytamy.

"W ten sposób Merz zrobił decydujący krok w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest objęcie stanowiska kanclerza federalnego. Ale nie może długo odpoczywać, bo teraz trzeba przejść do konkretów: negocjacji koalicyjnych" – konstatuje dziennik ekonomiczny "Handelsblatt". I pisze: "Nie jest to jednak pewny sukces. Jak sam Friedrich Merz to dobrze ujął: pieniądze same w sobie nie rozwiązują problemów. A same pieniądze z pewnością nie czynią dobrego kanclerza".

"Wątpliwe jest, aby gigantyczne sumy pieniędzy w ogóle dotarły na rynek. Wynika to z faktu, że w przeszłości inwestycje często kończyły się niepowodzeniem nie z powodu pieniędzy, ale z powodu biurokracji i innych przeszkód" - komentuje natomiast "Rhein-Zeitung".

Niemcy rezygnują z hamulca

Reagując na zwrot w polityce USA wobec Europy, niemiecki parlament zmienił we wtorek konstytucję, dając przyszłemu rządowi wolną rękę w zwiększaniu deficytu budżetowego w przypadku wydatków na obronność i pomoc dla Ukrainy. 500 mld euro przeznaczono na modernizację infrastruktury.

Kandydat CDU/CSU na kanclerza Friedrich Merz powiedział podczas debaty przed głosowaniem w Bundestagu, że zniesienie ograniczeń zadłużenia na taką skalę stało się konieczne ze względu na rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Europie.

"Pakiet finansowy" przewiduje ponadto utworzenie specjalnego funduszu na odbudowę infrastruktury oraz ochronę klimatu w wysokości 500 mld euro na 12 lat. Większe pole manewru w polityce finansowej otrzymały też władze niemieckich krajów związkowych (landów). Partie chadeckie CDU i CSU z kandydatem na kanclerza Merzem, wygrały 23 lutego wybory parlamentarne, ale uzyskany wynik 28,5 proc. nie pozwala im na samodzielne utworzenie rządu. Dlatego chadecy podjęli negocjacje z SPD, która zdobyła 16,4 proc. "Pakiet finansowy" został wypracowany przez oba bloki polityczne, a wygrane głosowanie było pierwszym poważnym testem dla przyszłej koalicji. Warunkiem uzyskania większości dwóch trzecich w głosowaniu w parlamencie było poparcie ze strony Zielonych. Partia ekologów poparła zmiany w konstytucji w zamian za przeznaczenie 100 mld euro na ochronę klimatu oraz wpisanie do ustawy celu osiągnięcia przez Niemcy neutralności klimatycznej do 2045 r.

Zmianę konstytucji musi zaakceptować Rada Federacji – Bundesrat - będąca przedstawicielstwem krajów związkowych (landów) tworzących RFN. Głosowanie zapowiedziano na piątek. Z wcześniejszych deklaracji wynika, że zwolennicy zmian w konstytucji mają także w tej izbie parlamentu przewagę. Zgodnie z zapowiedziami Merza, nowy niemiecki rząd ma powstać przed Wielkanocą przypadającą w tym roku 20 kwietnia.

Litwiniuk: szokujące

O zmianach dotyczących zadłużenia mówił także na antenie RMF FM członek RPP Przemysław Litwiniuk. - Oderwanie się Niemców od hamulców fiskalnych jest szokujące - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jak przyznał jednak, niemiecka gospodarka zmaga się ze strukturalnymi problemami, a jej twarzą obecnie jest recesja.

- Trzeba pamiętać, że nasi przedsiębiorcy są podwykonawcami dla wielu przedsięwzięć realizowanych przez podmioty z niemieckiej gospodarki. (...) Trzeba przyglądać się więc eksplozji fiskalnej, którą zapowiadają Niemcy - powiedział Przemysław Litwiniuk, który we wtorek był gościem RMF FM.

- Myślę, że jeżeli oni, mówię o nowych władzach niemieckich, nie dokonają zmian w tym zakresie i nie pobudzą gospodarki do życia, to czeka Niemcy niekorzystna zmiana polityczna, związana ze zniecierpliwieniem społeczeństwa - powiedział członek RPP.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/FILIP SINGER

Pozostałe wiadomości

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

W poniedziałek wielkanocny obowiązuje zakaz handlu. Oznacza to, że 21 kwietnia 2025 roku większość sklepów w Polsce jest zamknięta. Przepisy przewidują pewne wyjątki. Wyjaśniamy, gdzie można zrobić zakupy w drugi dzień świąt wielkanocnych.

Poniedziałek wielkanocny. Które sklepy są otwarte

Poniedziałek wielkanocny. Które sklepy są otwarte

Źródło:
tvn24.pl, PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP

Na szczeblu unijnym może dojść do "harmonizacji zasad opodatkowania" nowatorskich wyrobów tytoniowych i nikotynowych. Jak poinformowało źródło Polskiej Agencji Prasowej, pomysł ten popiera "zdecydowana większość państw członkowskich". Dyskusję na ten temat rozpoczęła polska prezydencja.

Akcyza na e-papierosy w całej Unii? "Zdecydowana większość" jest za

Akcyza na e-papierosy w całej Unii? "Zdecydowana większość" jest za

Źródło:
PAP

Rosja dąży do tego, by Stany Zjednoczone otworzyły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych, lecz Unia Europejska nie jest temu przychylna, a bez współpracy z Europą rosyjskim przewoźnikom trudno będzie wznowić loty do Ameryki - ocenił serwis Politico.

Nie zgadzają się na rosyjskich przewoźników. "Poważne kwestie bezpieczeństwa"

Nie zgadzają się na rosyjskich przewoźników. "Poważne kwestie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie określonych partii bezglutenowych batonów proteinowych. Stwierdzono w nich obecność glutenu. Kwestionowane produkty są wycofywane ze sklepów.

Batony wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Batony wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane piątego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl