Wszyscy miliarderzy mający nie więcej niż 30 lat odziedziczyli swoje majątki - wynika z ustaleń magazynu "Forbes". Tych "15 młodych miliarderów to pierwsza fala transferu 5,2 biliona dolarów bogactwa od starzejących się superbogaczy" - zauważa brytyjski "Guardian".
Jak ustalił magazyn "Forbes", na świecie jest obecnie 15 miliarderów mających nie więcej niż 30 lat, ale żaden z nich nie dorobił się majątku samodzielnie - wszyscy zyskali bogactwo drogą dziedziczenia. Ta grupa młodych miliarderów jest "pierwszą falą wielkiego transferu bogactwa" - komentuje brytyjski "Guardian".
"Fala transferu bogactwa"
Na świecie żyje dziś więcej miliarderów niż kiedykolwiek w historii - jest ich dokładnie 2781. Prognozy wskazują, że liczba ta jeszcze wzrośnie w kolejnych latach za sprawą starzejących się bogaczy, którzy będą przekazywać swoje majątki spadkobiercom. Oczekuje się, że w ten sposób w ciągu dwóch najbliższych dekad ponad tysiąc bogaczy przekaże ponad 5,2 biliona dolarów (równowartość ponad 20 bilionów złotych).
Przykładowo, najbogatszym człowiekiem świata jest dziś 75-letni Bernard Arnault, właściciel koncernu LVMH, jednego z największych producentów produktów luksusowych. Jego fortuna szacowana jest na 233 miliardy dolarów i najprawdopodobniej zostanie po śmierci Arnaulta podzielona pomiędzy pięcioro jego dzieci.
ZOBACZ TEŻ: Gwiazda pop debiutuje, polska reprezentacja liczy osiem osób. Nowa lista najbogatszych ludzi świata
Miliarderzy do trzydziestki
Wśród żyjących obecnie miliarderów do trzydziestki na szczycie zestawienia znajduje się rodzeństwo Irlandczyków - 27-letni Firoz Mistry i 25-letni Zahan, z których każdy ma fortunę o wartości szacowanej na 4,9 mld dol. Są to udziały w hinduskiej firmie Tata Sons, spółce matce Tata Group, do której należą marki samochodowe, m.in. Jaguar Land Rover. Majątek odziedziczyli po zmarłym w 2022 roku ojcu, Cyrusie Mistry.
Z kolei 28-letni Leonardo Maria, 22-letni Luca i 19-letni Clemente Del Vecchio odziedziczyli fortunę po zmarłym w 2022 roku ojcu, Leonardo Del Vecchio, który był założycielem marki luksusowych okularów Luxottica. Każde z dzieci otrzymało po 12,5 proc. udziałów w firmie Delfin, która posiada z kolei niemal jedną trzecią udziałów w firmie EssilorLuxottica, właścicielki m.in. marki okularów Ray-Ban i Oakley. Majątek każdego z rodzeństwa szacowany jest na 4,7 mld dol.
Najmłodsza miliarderka świata ma natomiast 19 lat. Livia Voigt posiada fortunę wartą 1,1 miliarda dolarów dzięki wynoszącym 3,1 proc. udziałom w dostarczającej sprzęt elektryczny firmie WEG Industries, założonej przez jej dziadka Wernera Ricardo, zmarłego w 2016 roku. Na liście znajduje się również jej starsza 26-letnia siostra Dora Voigt de Assis, dysponująca takim samym majątkiem.
Najmłodsi miliarderzy
Na stworzonej przez "Forbesa" liście miliarderów w wieku 30 lat lub mniej znaleźli się też: 30-letni Gustav Magnar Witzøe (4,2 mld dol.), 29-letnia Sophie Luise Fielmann (2,7 mld dol.), 28-letnia Katharina i 27-letnia Alexandra Andresen (odpowiednio 1,7 i 1,6 mld dol.), 22-letni Remi Dassault (2,5 mld dol.), 22-letnia Kim Jung-min i 20-letnia Kim Jung-youn (po 1,4 mld dol.) oraz 21-letni Kevin David Lehmann (3,3 mld dol.).
ZOBACZ TEŻ: Oto najbogatsi Rosjanie. Zmiana na szczycie
Źródło: Forbes, Guardian