Najbogatszym Rosjaninem jest Wagit Alekperow, były prezes koncernu Łukoil - wynika z najnowszego rankingu magazynu "Forbes". W ciągu ostatniego roku najbogatsi ludzie w Rosji powiększyli swoje fortuny o 72 miliardy dolarów. Łączny majątek 125 rosyjskich miliarderów to 577 miliardów dolarów.
W 2021 roku, przed inwazją Rosji na Ukrainę, "Forbes" szacował całkowity majątek rosyjskich miliarderów na 606 mld dolarów. Wielu z nich znalazło się jednak później pod wpływem zachodnich sankcji, a ich całkowity majątek spadł w 2022 roku do 353 mld dolarów. W powiększeniu fortun pomogły im w ubiegłym roku wysokie ceny surowców oraz napędzany przez wojnę wzrost gospodarczy, co stłumiło wpływ zachodnich sankcji.
Najbogatsi Rosjanie
Najbogatszym Rosjaniniem - według "Forbesa" - jest Wagit Alekperow, były prezes koncernu naftowego Łukoil. Jego majątek wzrósł do 28,6 mld dolarów z 20,5 mld dolarów w zeszłym roku. Ze szczytu listy najbogatszych zepchnął siódmego obecnie Andrieja Mielniczenkę, który dorobił się fortuny na nawozach i którego majątek spadł do 21,1 mld dolarów z 25,2 mld dolarów.
Na drugim miejscu rankingu "Forbesa" znalazł się Leonid Mikhelson, szef koncernu Novatek, którego majątek wzrósł o 5,8 mld dolarów, do 27,4 mld dolarów. Podium zamyka Władimir Lisin, potentat w branży metalurgicznej i wydobywczej, z majątkiem wynoszącym 26,6 mld dolarów.
"Forbes" podał, że na świecie jest obecnie więcej miliarderów niż kiedykolwiek wcześniej - łącznie jest ich 2781. Alekperow zajął 59. miejsce na świecie.
"Są bogatsi niż kiedykolwiek, łączna wartość ich majątku wynosi 14,2 bln dolarów, co oznacza wzrost o 2 bln dolarów w porównaniu z 2023 rokiem" - napisał "Forbes".
Rosyjska gospodarka
Rosyjska gospodarka, dysponująca ogromnymi zasobami naturalnymi, gwałtownie odbiła się od załamania w 2022 roku. Wzrost gospodarczy opiera się jednak w dużej mierze na finansowanej przez państwo produkcji broni i amunicji na potrzeby wojny na Ukrainie. To maskuje problemy utrudniające poprawę standardów życia Rosjan.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) spodziewa się w tym roku wzrostu PKB Rosji o 2,6 proc.
Rosyjscy przedsiębiorcy szczególnie skorzystali na exodusie zachodnich korporacji, gdyż dziesiątki firm tanio sprzedały swoje aktywa lub przejęto ich rosyjskie oddziały i zatrudniono lokalnych menedżerów.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: EyesWideOpen/Getty Images