Morawiecki po rozmowie z Timmermansem: powoli zbliżamy się do kompromisu

Minister Morawiecki w Brukseli
Minister Morawiecki w Brukseli
tvn24
Minister Morawiecki w Brukselitvn24

Rozmowy w sprawie Trybunału Konstytucyjnego posuwają po trochu, w przyzwoitym tempie, ku wypracowywaniu jakiegoś kompromisu - mówił w czwartek w Brukseli wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki po spotkaniu z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem. - Jego przesłanie było pozytywne. Zgadza się z tym, że ten dialog jest prowadzony bardzo konstruktywnie i intensywnie - relacjonował Morawiecki.

W czwartek Morawiecki spotkał się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, odpowiedzialnym za lepsze regulacje i rządy prawa. - Rozmawialiśmy zarówno o sprawach związanych z lepszymi regulacjami, jednolitym rynkiem i promocją małych i średnich przedsiębiorstw, jak również o kontynuacji dialogu w zakresie tematów związanych z Trybunałem Konstytucyjnym - powiedział wicepremier.

Pozytywne przesłanie

- Przesłanie pana wiceprzewodniczącego było pozytywne. Zgadza się z tym, że ten dialog jest prowadzony bardzo konstruktywnie i intensywnie. Timmermans docenia, że te nasze rozmowy się toczą i że pewne propozycje są formułowane pomiędzy obiema stronami - powiedział. Według Morawieckiego te rozmowy "posuwają po trochu, w przyzwoitym tempie ku wypracowywaniu jakiegoś kompromisu". - O szczegółach rozmawiają specjaliści z zespołu wiceprzewodniczącego Timmermansa, a po naszej stronie ministrowie odpowiedzialni za to. Te propozycje są formułowane w sposób mocno szczegółowy - podkreślił.

- Intencją wszystkich stron jest to, aby to (spór wokół TK - red.) zakończyć. No prawie wszystkich, bo najbardziej "karmi się" tym opozycja. Ale pozostałym, łącznie z Trybunałem, zależy na tym, aby znaleźć kompromisowe rozwiązanie. Sądzę, że jesteśmy na dobrej drodze do znalezienia go - zaznaczył. W zeszłym tygodniu KE określiła w trzech punktach swoje zastrzeżenia dotyczące sytuacji w Polsce. Po pierwsze chodzi o mianowanie sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie z 3 i 9 grudnia 2015 r. Po drugie dotyczą one nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., w tym poszanowania wyroku z 9 marca br. w sprawie konstytucyjności tej ustawy oraz innych wyroków, wydanych po tym dniu. Wreszcie KE ma zastrzeżenia co do skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej. 1 czerwca, Komisja Europejska ponownie zajmie się sytuacją w Polsce i kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.

W środę Timmermans oświadczył, że Komisja czeka na postęp ws. rozwiązania sporu wokół TK. Jeśli dialog przyniesie rezultaty, KE nie będzie przyjmować opinii nt. praworządności w Polsce. W przyszły wtorek ma dojść do rozmowy telefonicznej Timmermansa z Szydło i to od niej zależeć będą ewentualne decyzje KE.

Ostry sprzeciw rządu

Także w czwartek Morawiecki ma wziąć udział w unijnej radzie ministrów ds. konkurencyjności, podczas której ma poruszyć ważną dla Polski kwestię pracowników delegowanych w ramach świadczenia usług w UE.

8 marca Komisja Europejska zaproponowała zmiany w dyrektywie UE o pracownikach delegowanych, które zakładają, że pracownik wysłany do innego kraju UE powinien mieć prawo do takiego samego wynagrodzenia (wraz z wszystkimi jego składnikami) jak pracownik lokalny, a nie tylko do płacy minimalnej. Jak wskazywała unijna komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen, celem propozycji jest promowanie transgranicznego świadczenia usług, a jednocześnie zapewnienie uczciwej konkurencji między firmami w UE oraz wzmocnienie ochrony pracowników.

Polski rząd nie zgadza się z taką propozycją. - Jesteśmy w to bardzo mocno zaangażowani. Była to bardzo szybko sformułowana propozycja ze strony Komisji Europejskiej. Nam się to nie podobało, żeby w taki sposób zaskakiwać kraje. Odnieśliśmy sukces ponieważ w krótkim czasie została uruchomiona tzw. procedura żółtej kartki wobec Komisji Europejskiej. Żeby taka procedura została sformułowana to parlamenty co najmniej 10 krajów UE muszą wypowiedzieć się przeciwko danej propozycji. Zebraliśmy jedenaście takich krajów, co jest bardzo dużym sukcesem Polski - powiedział wicepremier. Wyraził nadzieję, że KE znacząco zmieni swoją propozycję, bo "taka też jest intencja procedury żółtej kartki". - Myślę, że w dialogu pomiędzy Komisją a państwami członkowskimi powinno się znajdować przede wszystkim słowo "kompromis", a nie zbyt szybkie przedstawianie, bez głębokiej analizy, poszczególnych propozycji - mówił Morawiecki. Tłumaczył, że polskie firmy dużo stracą na zmianach w dyrektywie. - To dla mnie wystarczy, żeby walczyć o ten temat, bo nie podoba mi się, gdy polskie firmy tracą. Uważam, że powinniśmy bardzo ostro przeciwdziałać. Zresztą, co tu dużo mówić, to jest wbrew zasadom jednolitego rynku europejskiego. Nie tak to ma wyglądać, że będziemy ograniczać poszczególne swobody - wyjaśniał.

Rozmowy z komisarzami

Morawiecki relacjonował także swoje środowe spotkanie z komisarzem UE ds. euro i dialogu społecznego Valdisem Dombrovskisem i komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Elżbietą Bieńkowską. - Informowaliśmy komisarza Dombrovskisa o naszych planach w zakresie odpowiedzialnego rozwoju, planach inwestycyjnych, ale również planach fiskalnych i finansowych. To było dobrze przyjęte, ze zrozumieniem. Komisarz martwi się głównie o rok 2017, tutaj opowiedzieliśmy co nieco o naszych zamiarach dotyczących kolejnych reform, ale też w jaki sposób chcemy wzmocnić ściąganie podatków, czyli coś nad czym bardzo intensywnie pracuje minister finansów - powiedział Morawiecki. - Z komisarz Bieńkowską rozmawialiśmy na temat jednolitego rynku europejskiego, prawa zamówień publicznych, ważnych dyrektyw, również takich, które działają na niekorzyść Polski. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób sprawić, żeby dyrektywy były dyskutowane na wcześniejszym etapie procesu legislacyjnego, jak np. dyrektywa antynawozowa albo dyrektywa o pracownikach delegowanych, która uderza w nas sektor usługowy, w sektor przedsiębiorstw, które wykonują swoje prace za granicą - dodał wicepremier i minister rozwoju.

Minister Morawiecki o spotkaniach w Brukseli
Minister Morawiecki o spotkaniach w Brukselitvn24

Autor: ToL/km / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl