Czym jest Mastodon? Tam przenoszą się teraz użytkownicy Twittera

Źródło:
BBC, CNN, "Forbes", "Time"

Po przejęciu Twittera przez Elona Muska coraz więcej użytkowników ogłasza rezygnację z tej platformy i szuka alternatyw. Jedną z nich jest Mastodon, który w ciągu zaledwie tygodnia urósł o ponad 55 procent. Czym jest Mastodon i kto go stworzył? Czym Mastodon różni się od Twittera? 

Pod koniec października Elon Musk sfinalizował przejęcie Twittera, a następnie wprowadził szereg zmian, które dotknęły zarówno pracowników firmy, jak i użytkowników platformy. Najbogatszy człowiek świata zmodyfikował m.in. sposób weryfikacji popularnych kont wprowadzając opłatę za uzyskanie potwierdzającego weryfikację niebieskiego znaczka. Zapowiedział też zawieszenie wszystkich profili podszywających się pod kogoś innego, nawet w celach humorystycznych.

Te decyzje wywołały falę krytyki, a wielu użytkowników, w tym celebrytów, przestało już korzystać z Twittera lub to zapowiedziało. W tej sytuacji popularność szybko zyskują platformy konkurencyjne wobec Twittera, a zwłaszcza jedna z nich - Mastodon.

Mastodon - co to jest?

Aplikacja Mastodon to powstała w 2016 roku alternatywna platforma umożliwiająca publikowanie wpisów i komentarzy w sieci społecznościowej. Na pierwszy rzut oka Mastodon jest bardzo podobny do Twittera. Osoby mające konto w aplikacji dodają posty, które nazywane są "toots" i nie mogą składać się z więcej niż 500 znaków (limit na Twitterze to obecnie 280 znaków). Inni użytkownicy mogą na nie odpowiadać, polubić je i udostępniać. Konta wzajemnie się obserwują. Na podobnej zasadzie co na Twitterze działają również hasztagi za pomocą których możemy szukać interesujących nas wpisów.

Twórca Mastodona, 30-letni obecnie Eugen Rochko, tak naprawdę ma na imię Jewgenij i urodził się w Rosji w rodzinie o żydowskich korzeniach. W wieku 11 lat wyjechał z rodzicami do Niemiec, gdzie później studiował informatykę. Jak przyznał w rozmowie z magazynem "Time", Mastodon początkowo był projektem hobbystycznym. Sfinansował go dzięki zbiórkom w portalach crowdfundingowych i wsparciu finansowemu od Samsunga.

- Uświadomiłem sobie, że metoda wyrażania siebie w internecie jest zbyt ważna, aby miała znaleźć się w rękach jednej korporacji, która może zrobić z nią wszystko, co tylko zechce - wyjaśnił 30-letni programista w rozmowie opublikowanej na łamach "Forbesa" już po przejęciu Twittera przez Elona Muska. Rochko jest nie tylko założycielem Mastodona, ale również jedynym pracownikiem kontrolującej go spółki. Wszyscy jego współpracownicy działają jako wolontariusze.

ZOBACZ TEŻ: Najbogatszy Europejczyk zrezygnował z prywatnego samolotu, bo internauci go śledzili

Mastodon a Twitter

Mastodon nie we wszystkim przypomina jednak Twittera i to właśnie różnice pomiędzy tymi platformami przyciągają obecnie nowych użytkowników do aplikacji Eugena Rochko. Przede wszystkim Mastodon nie ma centralnego serwera kontrolującego aktywność użytkowników. Ma w sumie ponad 3 tys. serwerów, a każdy z nich posiada własną politykę prywatności i zarządzający nim zespół. Dzięki temu Mastodonem nie steruje jedna osoba i jest on bardziej odporny na cenzurę niż platforma Muska.

Korzystanie ze stworzonej przez Eugena Rochko aplikacji jest także całkowicie bezpłatne. Nie ma możliwości publikowania w niej reklam, które są głównym źródłem dochodów Twittera. Jednocześnie nie istnieją żadne zakazy reklamowania produktów w swoich wpisach.

Jak 6 listopada przekazali BBC przedstawiciele Mastodona, w tej chwili aplikacja ma ok. 655 tys. zarejestrowanych użytkowników. To wciąż niewielki ułamek liczby osób korzystających z Twittera, którego władze informowały w lipcu, że posiada 238 milionów aktywnych użytkowników. Z danych przedstawionych przez władze Mastodona wynika jednak, że ich sieć w ciągu kilku dni urosła o imponujące 55 proc. W pierwszym tygodniu listopada, a więc po ogłoszeniu przez Elona Muska planowanych na Twitterze zmian, przybyło na nim aż 230 tys. nowych kont.

Mastodon - jak działa

Użytkownik zakładający konto na Mastodonie najpierw musi wybrać serwer, do którego chce należeć. Może przyłączyć się do serwera przeznaczonego np. dla osób z tego samego kraju czy miasta albo interesujących się konkretną tematyką. Możliwe jest obserwowanie kont założonych na innych serwerach i reagowanie na dodawane z nich posty, jednak wybór konkretnego serwera ułatwia dostęp do treści publikowanych przez osoby, z którymi mamy coś wspólnego.

Od wybranego serwera uzależniona jest nazwa przyporządkowanego do niego konta. Przykładowo - użytkownik o nicku @abc, który zarejestruje się na serwerze brytyjskim, dla osób z innych serwerów widoczny będzie jako @abc@mastodonapp.uk. Po krótkiej nazwie wyszukać go będą mogli jedynie użytkownicy tego samego serwera. BBC podkreśla, że niektóre serwery, jak np. ten dla użytkowników związanych z Wielką Brytanią, ze względu na duże zainteresowanie działają obecnie wolniej niż te mniej oblegane.

Wielu użytkowników Twittera zastanawia się, czy Mastodon ułatwi im wyszukiwanie kont, które obserwowali dotąd na platformie przejętej przez Muska. Na razie nie ma narzędzia, za pomocą którego można by to zrobić. Pozostaje więc wyszukiwanie ręczne, o ile nazwy się pokrywają i wiemy, do jakiego serwera dołączyła dana osoba. CNN podkreśla, że hasztag #TwitterMigration (z ang. - migracja z Twittera - red.) jest obecnie jednym z najpopularniejszych na platformie.

ZOBACZ TEŻ: Elon Musk zwolnił menedżerkę Twittera podczas wywiadu w studiu na żywo? Tak nie było

Autorka/Autor:kgo//mm

Źródło: BBC, CNN, "Forbes", "Time"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo cenna lekcja dla użytkowników tego oprogramowania, którzy powinni zastanowić się nad pewną heterogenicznością środowisk. Być może nie zawsze warto polegać na jednym rozwiązaniu - mówił na antenie TVN24 Marcin Maj, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z portalu niebezpiecznik.pl, odnosząc się do globalnej awarii systemów informatycznych na całym świecie.

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

Źródło:
tvn24.pl

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Globalna awaria oprogramowania powinna przypomnieć nam wszystkim, że trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy - napisał w sobotę na platformie X wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odnosząc się do piątkowej awarii systemów Microsoft.

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

Źródło:
PAP

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl