Odwołane rejsy i zmienione trasy. Kolejne linie lotnicze reagują na wydarzenia w Mińsku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters
Linie lotnicze reagują na incydent w Mińsku. Samoloty omijają białoruską przestrzeń powietrzną
Linie lotnicze reagują na incydent w Mińsku. Samoloty omijają białoruską przestrzeń powietrznąTVN24
wideo 2/10
Linie lotnicze reagują na incydent w Mińsku. Samoloty omijają białoruską przestrzeń powietrznąTVN24

LOT zawiesił do odwołania rejsy do Mińska, oraz zaplanował alternatywne trasy dla samolotów przelatujących nad Białorusią - poinformowało TVN24 biuro prasowe narodowego przewoźnika. Jak wskazano, połączenie do Moskwy najprawdopodobniej zostanie wykonane nad terytorium Litwy i Łotwy. Na taki krok zdecydowały się także inne linie lotnicze, w tym Ryanair.

"LOT zawiesił do odwołania rejsy do Mińska, oraz zaplanował alternatywne trasy dla samolotów przelatujących nad Białorusią. Połączenie do Moskwy najprawdopodobniej zostanie wykonane nad terytorium Litwy i Łotwy" - czytamy w odpowiedzi przesłanej przez PLL LOT.

Reakcje linii lotniczych

Zawieszenie lotów w przestrzeni powietrznej Białorusi do odwołania ogłosiły we wtorek linie Air France oraz Ryanair.

Po interwencji holenderskiego premiera na wstrzymanie lotów zdecydowały się także linie KLM.

"KLM przyjęły do wiadomości wezwanie premiera Rutte w sprawie zawieszenia operacji lotniczych nad Białorusią" - podała w oświadczeniu holenderska linia lotnicza. Jak wskazano, decyzja będzie także dotyczyła lotów code share do Mińska obsługiwanych przez białoruskiego przewoźnika Belavia. Code share oznacza współpracę linii lotniczych, która polega na przewozie przez jedną linię lotniczą pasażerów posiadających bilety wystawione przez inną linię lotniczą.

Linie KLM informowały wcześniej w poniedziałek, że będą nadal latały nad terytorium Białorusi. Rzecznik holenderskiej linii powiedział wówczas, że po konsultacjach z rządem nie widzi powodu do wstrzymania lotów. Premier Mark Rutte wezwał jednak po południu KLM do wstrzymania lotów. KLM lata z Amsterdamu do Rosji lub do destynacji na Dalekim Wschodzie. KLM latały również do Mińska sześć razy w tygodniu. Trzy razy w partnerstwie z białoruską Belavią i trzy razy w tygodniu przez Paryż w partnerstwie z Air France. KLM lata również nad Białorusią w drodze do Azji.

SAMOLOT ZMUSZONY DO LĄDOWANIA W MIŃSKU. CO WIEMY DO TEJ PORY >>>

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa ogłosiły "wstrzymanie czynności" w przestrzeni powietrznej Białorusi. "Ze względu na dynamikę obecnej sytuacji na razie zawieszamy operacje w białoruskiej przestrzeni powietrznej" – poinformowała spółka w oświadczeniu.

Wcześniej w poniedziałek samolot Lufthansy, mający lecieć z Mińska do Frankfurtu, został tymczasowo unieruchomiony w stolicy Białorusi po tym, jak port lotniczy przekazał, że otrzymał maila o "zamiarze dokonania aktu terrorystycznego". Po sprawdzeniu samolotu, bagażu i podróżnych alarm został odwołany i samolot odleciał ze stolicy Białorusi z opóźnieniem.

Serwis FlightRadar zwrócił także uwagę na zmianę trasy przez samolot Austrian Airlines lecący w poniedziałek z Wiednia do Moskwy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Loty nad Białorusią – reakcje regulatorów

Europejska agencja kontroli ruchu lotniczego Eurocontrol poinformowała w poniedziałek, że współpracuje z liniami lotniczymi i służbami żeglugi powietrznej w krajach sąsiadujących z Białorusią, aby zapewnić liniom lotniczym możliwość unikania białoruskiej przestrzeni powietrznej, jeśli tego chcą.

Eurocontrol przekazał Agencji Reutera, że trzy unijne linie lotnicze - niemiecka Lufthansa, polski LOT i łotewski airBaltic - obsługiwały 14 lotów tygodniowo na Białoruś.

"Ze względu na zamknięcie wschodniej części ukraińskiej przestrzeni powietrznej wiele unijnych linii lotniczych korzysta z przestrzeni powietrznej Białorusi podczas lotów do Azji" – przekazała organizacja.

Eurocontrol poinformował też, że spodziewa się w poniedziałek 64 lotów obsługiwanych przez białoruskiego przewoźnika Belavia w przestrzeni powietrznej krajów należących do organizacji.

"Zamykanie przestrzeni powietrznej i upoważnienie do przymusowego lądowania samolotów nigdy nie wchodziło w zakres obowiązków sekretariatu ICAO na mocy konwencji chicagowskiej (o międzynarodowym lotnictwie cywilnym)" – napisała w oświadczeniu na Twitterze Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

Zaraz po incydencie ICAO stwierdziła, że może to być sprzeczne z Konwencją o międzynarodowym lotnictwie cywilnym – wskazuje rosyjska agencja TASS. "ICAO jest mocno zaniepokojona prawdopodobnym przymusowym lądowaniem samolotu linii Ryanair i jego pasażerów, co może stanowić naruszenie konwencji chicagowskiej. Oczekujemy na więcej informacji, które zostaną oficjalnie potwierdzone przez zainteresowane kraje i operatorów" – napisała w niedzielę ICAO na swoim koncie na Twitterze.

36 przedstawicieli Rady ICAO ma się zebrać 27 maja na nadzwyczajnym spotkaniu, by omówić tę sytuację.

Szwedzka Agencja Transportu wezwała linie lotnicze do unikania przestrzeni powietrznej nad Białorusią. W komunikacie urząd nakłaniał do "uwzględnienia niepewnej sytuacji". "Decyzja obowiązuje do czasu ustabilizowania się problemu. Uważnie śledzimy rozwój wydarzeń" – podkreślił Simon Posluk ze Szwedzkiej Agencji Transportu. Według Posluka "trudno określić", w jakim stopniu rekomendacja dotknie linie lotnicze.

Szwedzkie linie SAS realizują przez białoruskie terytorium m.in. dwa razy w tygodniu połączenia między stolicą Norwegii, Oslo a stolicą Ukrainy, Kijowem.

Oświadczenie ULC

Urząd Lotnictwa Cywilnego w wydanym oświadczeniu przekazał, że w niedzielę Urząd otrzymał od przewoźnika lotniczego Ryanair informację o nieplanowanym lądowaniu jego samolotu o numerach SP-RSM w Mińsku na Białorusi.

"Od tego czasu Urząd pozostaje w stałym kontakcie z przewoźnikiem lotniczym oraz służbami państwowymi w celu ustalenia okoliczności zdarzenia. Aktualnie oczekujemy na raport przewoźnika, który pozwoli ocenić, do jakich naruszeń doszło podczas tego lotu. Wszystkie dotychczasowe informacje są przekazami ustnymi, których nie możemy traktować jako ostateczne i oficjalne" – wskazano w oświadczeniu.

Urząd dodał, że po wylądowaniu samolotu w Wilnie czynności wyjaśniające wszczęła litewska policja i prokuratura, a także prokuratura w Polsce. "Dbając o przestrzeganie procedur oraz mając na uwadze dobro prowadzonego postępowania, ULC nie będzie formułował wniosków ani ocen w tej sprawie" – zaznaczono.

Reakcja władz Litwy i Ukrainy

Sejm Litwy omówi plan sankcji wobec Białorusi, celem którego będzie m.in. uczynienie z Białorusi strefy zakazanej dla lotów – poinformowano po zamkniętym posiedzeniu sejmowych komitetów spraw zagranicznych i bezpieczeństwa narodowego.

- Chodzi między innymi o włączenie Belavii (białoruskich linii lotniczych – red.) do pakietu sankcji, by odizolować je na Zachodzie – powiedział przewodniczący sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego i obrony, poseł Laurinas Kascziunas.

Natomiast prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polecił rządowi, by opracował decyzję wstrzymującą bezpośrednie połączenia lotnicze między Ukrainą i Białorusią. Ma to związek ze zmuszeniem samolotu linii Ryanair do lądowania w Mińsku.

Biuro prezydenta przekazało, że pod przewodnictwem szefa państwa odbyła się narada, podczas której przeanalizowano wydarzenia wokół pasażerskiego samolotu linii Ryanair, który w niedzielę został zmuszony do lądowania w Mińsku. "Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację, prezydent polecił rządowi opracowanie decyzji o wstrzymaniu bezpośrednich połączeń lotniczych między Ukrainą i Republiką Białorusi oraz o zamknięciu przestrzeni powietrznej Białorusi dla wykonywania lotów z Ukrainy i do naszego kraju" – czytamy w komunikacie biura.

Przymusowe lądowanie w Mińsku

W niedzielę pod pretekstem zagrożenia bombowego Białoruś zmusiła do lądowania na lotnisku w Mińsku samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna. Doszło wówczas do zatrzymania lecącego nim opozycyjnego aktywisty Ramana Pratasiewicza. Jeden z autorów prowadzonego na Telegramie opozycyjnego kanału Nexta, którego działanie władze uznały za ekstremizm, poszukiwany był listem gończym przez białoruskie organy ścigania.

Działania Białorusi zostały szeroko potępione na arenie międzynarodowej. Prezydent Andrzej Duda ocenił, że są one "kolejnym przykładem naruszania fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego", z kolei premier Mateusz Morawiecki mówił o "bezprecedensowym akcie państwowego terroryzmu". W związku z sytuacją w trybie natychmiastowym do MSZ wezwany został chargé d'affaires Ambasady Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski.

Według białoruskiej opozycji niedzielne zdarzenie to prowokacja służb specjalnych, która miała na celu doprowadzenie do zatrzymania Ramana Pratasiewicza. Taką opinię wyraziła m.in. przebywająca na emigracji była kandydatka w wyborach prezydenckich Swiatłana Cichanouska.

Adam Ziemienowicz/PAP

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że nie zniszczy firm Elona Muska, odbierając im federalne dotacje. Dodał, że chce, aby kwitły interesy miliardera i innych firm w Stanach Zjednoczonych - poinformowała Agencja Reutera.

Trump: nie zniszczę firm Muska

Trump: nie zniszczę firm Muska

Źródło:
Reuters

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP

Japonia planuje budowę nowego reaktora jądrowego w elektrowni Mihama na zachodzie kraju. To pierwsza nowa elektrownia atomowa, która ma powstać w tym kraju od katastrofy w Fukushimie z 2011 roku.

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Źródło:
CNN, The Japan Times, tvn24.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało tak zwaną tablicę alimentacyjną, która ma trafić do wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. To narzędzie ma pomóc sędziom w podejmowaniu orzeczeń w sprawach o alimenty i zakłada się, że pomoże w skróceniu czasu trwania postępowań. Jak podało Radio Zet, po fali krytyki MS rozważa zmiany w tablicy alimentacyjnej.

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Radio Zet

- Minister finansów pracuje nad projektem ustawy dotyczącym podniesienia kwoty wolnej od podatku - poinformował w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 rzecznik rządu Adam Szłapka. Pytany o zapowiedź prezydenta elekta Karola Nawrockiego dotyczącą projektu w tej sprawie, stwierdził, iż "nie może być takiej sytuacji, że będzie nieodpowiedzialna ustawa złożona na przykład przez prezydenta i większość sejmowa za tym zagłosuje".

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Źródło:
PAP

W czwartek Arcelor Mittel Poland (AMP), największy producent stali w Polsce, ogłosił "tymczasowe zatrzymanie" pieca numer 3 w Dąbrowie Górniczej. Powodem są wysokie ceny energii i uprawnień do emisji CO2, a także niewystarczająca ochrona rynku. - Bardzo zła wiadomość - ocenił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Źródło:
PAP

Prezes Starbucks Brian Niccol zarobił w 2024 roku 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik sieci - informuje portal stacji CNN, powołując się na raport Executive Paywatch. To największa dysproporcja płacowa spośród 500 czołowych firm notowanych na amerykańskiej giełdzie.

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Źródło:
CNN

Produkcja samochodów w Wielkiej Brytanii spadła do najniższego poziomu od 1953 roku, pomijając zamknięcie fabryk w czasach COVID-19 - wynika z danych opublikowanych przez Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Samochodów (Society of Motor Manufacturers and Traders, SMMT). Zdaniem ekspertów brytyjski przemysł motoryzacyjny właśnie "osiągnął dno", co może mieć poważne konsekwencje dla całej gospodarki.

Produkcja aut najniższa od siedmiu dekad. "Osiągnęliśmy dno"

Produkcja aut najniższa od siedmiu dekad. "Osiągnęliśmy dno"

Źródło:
PAP

Tysiące pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej mieszkają w dramatycznych warunkach w Roosendaal w Holandii - alarmuje dziennik "de Volkskrant". Osoby zakwaterowane nielegalnie płacą setki euro za miejsce na materacu, często bez dostępu do prądu, ogrzewania czy bieżącej wody.

"Współczesna forma niewolnictwa". Byli tam Polacy

"Współczesna forma niewolnictwa". Byli tam Polacy

Źródło:
PAP

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości odnotowało w tym roku aż 40 tysięcy przypadków cyberprzestępstw w Polsce. Znaczną część z nich stanowią oszustwa związane z ofertami wakacyjnymi. Policja oraz przedstawiciele branży turystycznej apelują o ostrożność i podpowiadają, jak rozpoznać fałszywe oferty wyjazdów.

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Źródło:
PAP

Sprzedaż samochodów elektrycznych marki Tesla w Unii Europejskiej mocno w dół. Jak poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), w czerwcu 2025 roku liczba rejestracji nowych aut tego producenta była o 39,5 procent niższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Kłopoty giganta. Ogromny spadek sprzedaży

Kłopoty giganta. Ogromny spadek sprzedaży

Źródło:
PAP

Niskiej jakości i objęte międzynarodowymi sankcjami rosyjskie paliwo zalewa Afrykę, niszcząc przemysł naftowy i zagrażając zdrowiu Afrykanów - alarmuje Aliko Dangote, najbogatszy człowiek kontynentu. Sprowadzane z Rosji produkty naftowe najczęściej trafiają między innymi do Libii, Egiptu, Maroka i Tunezji.

Rosyjskie paliwo zalewa kontynent. Miliarder ostrzega

Rosyjskie paliwo zalewa kontynent. Miliarder ostrzega

Źródło:
PAP

W czerwcu, podobnie jak w całym drugim kwartale 2025 roku, sprzedaż nowych mieszkań spadła w większości największych miast - wynika z raportu portalu RynekPierwotny.pl. Zmniejszyła się również aktywność inwestycyjna deweloperów.

"Niespodzianka" na rynku. Duże spadki

"Niespodzianka" na rynku. Duże spadki

Źródło:
PAP

Wydobycie ropy i gazu to sektor, którego czas dobiega końca - ocenił w środę rzecznik niemieckiego ministerstwa środowiska, odnosząc się do informacji o odkryciu złóż ropy naftowej w rejonie wyspy Wolin. Przypomniał, że Unia Europejska planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Źródło:
PAP

O opłacie reprograficznej, nazywanej też ostatnio podatkiem od smartfonów, przez długi czas było cicho. Tymczasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego właśnie skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia wraz z zaktualizowanym wykazem urządzeń, które opłatą tą zostaną objęte.

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad ustawą zakazującą stosowania bezpłatnych staży - poinformowano w środowym komunikacie. Tego dnia w resorcie odbyły się wstępne konsultacje dotyczące planowanych zmian.

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Źródło:
PAP

Projekt waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Zakłada on najniższy wskaźnik wzrostu, jaki dopuszczają przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

Źródło:
PAP

Nowy mechanizm dochodów własnych Unii Europejskiej, zaproponowany przez Komisję Europejską - tak zwany podatek od firm - może doprowadzić do poważnych zakłóceń gospodarczych w Unii Europejskiej - ostrzegają eksperci brukselskiego think tanku Bruegel. Ich zdaniem Bruksela powinna zrezygnować z realizacji tego pomysłu.

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Źródło:
PAP