Polski parlament niespodziewanie przegłosował kontrowersyjny projekt ustawy o własności mediów, który może zmusić amerykański koncern medialny Discovery do sprzedaży większościowego pakietu udziałów w głównym, niezależnym nadawcy w Polsce, TVN-ie - pisze "Financial Times". Discovery będzie "nadal walczyć w każdy możliwy sposób", aby chronić TVN - stwierdził w rozmowie z "FT" prezes i dyrektor generalny Discovery International Jean-Briac Perrette.
"FT" pisze, że projekt ustawy, przedstawiony przez posłów Prawo i Sprawiedliwość, uniemożliwiłby firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadanie większościowych udziałów w polskich grupach medialnych.
"PiS twierdzi, że ustawa jest potrzebna, by zapobiec przejęciu kontroli nad polskimi mediami przez firmy z krajów niedemokratycznych. Zmiany te są jednak powszechnie postrzegane jako atak na TVN, który od dawna znajduje się na celowniku rządu za swoje, często krytyczne, relacje" - pisze brytyjski dziennik.
W piątek po południu Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu noweli ustawy o radiofonii i telewizji i przyjął lex TVN. Wcześniej niespodziewanie ustawą zajęła się Komisja Kultury i Środków Przekazu. Zarekomendowała ona Sejmowi odrzucenie uchwały Senatu. Teraz ustawa trafi do Kancelarii Prezydenta RP, gdzie o jej losach zdecyduje prezydent Andrzej Duda.
Prezes i dyrektor generalny Discovery International Jean-Briac Perrette powiedział w rozmowie z "FT", że był zszokowany nagłym odmrożeniem projektu ustawy. Ale podkreślił, że Discovery będzie "nadal walczyć w każdy możliwy sposób", aby chronić TVN. Brytyjski dziennik wskazuje, że stacja zatrudnia około 2 tys. osób, jest wyceniana na około 3 mld dolarów i jest jedną z największych amerykańskich inwestycji w Polsce.
- To jest pułapka - powiedział Jean-Briac Perrette w rozmowie z "Financial Times". - Nie dowierzamy, że członek UE, w przeddzień Bożego Narodzenia, w ostatnim możliwym momencie, ominie wszelkie procedury debaty nad prawem - dodał prezes i dyrektor generalny Discovery International.
Polski rząd "zamknięty dla biznesu"
Jean-Briac Perrette podkreślił, że polski rząd wysłał wiadomość, że jest "zamknięty dla biznesu" i przeciwko niezależnym mediom.
- Kochamy ten biznes - powiedział Perrette w wywiadzie. - Nie jesteśmy w żaden sposób zainteresowani rozbiciem go lub sprzedażą. W tym momencie nasza intencja jest w 100 procentach jasna: chcemy pozostać w Polsce - dodał.
Wskazał, że jeżeli Andrzej Duda podpisze ustawę, Discovery "będzie musiało ponownie ocenić" swoje opcje. - Discovery działa w prawie 200 lokalizacjach na całym świecie, w tym na trudnych rynkach, takich jak Rosja lub na Dalekim Wschodzie, ale nigdy nie spotkał się z taką sytuacją w Polsce - zaznaczył prezes i dyrektor generalny Discovery International.
Perrette powiedział, że nowe prawo może mieć szerokie konsekwencje dla Polski, podczas gdy bezpieczeństwo europejskie jest zagrożone działaniami Rosji wzdłuż granic Ukrainy i kryzysem migracyjnym zaaranżowanym przez Białoruś.
- Znajdujemy się w bardzo niepewnej sytuacji dla Polski, Europy i USA w związku z tym, co dzieje się na wschód od Polski - powiedział. - To test relacji i partnerstw, który dotyka interesów bezpieczeństwa narodowego, znacznie wykraczającego poza zakres wolnej prasy - dodał.
"FT" przypomina, że posunięcie PiS spotkało się z natychmiastową krytyką ze strony charge d'affaires ambasady USA w Polsce. Bix Aliu napisał w piątek na Twitterze, że Stany Zjednoczone są "skrajnie rozczarowane" dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP.
Podkreślił, że Waszyngton oczekuje, iż prezydent Andrzej Duda "będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami".
Lex TVN
11 sierpnia Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji nazywaną ustawą anty-TVN. Poparło ją 228 posłów, przy 216 głosach przeciw oraz 10 głosach wstrzymujących się. Proponowane przepisy, których projekt złożyli w Sejmie posłowie PiS, w zgodnej opinii komentatorów wymierzone są w niezależność stacji TVN.
Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji. 9 września Senat odrzucił nowelizację w całości.
We wrześniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przegłosowała przedłużenie koncesji dla telewizji TVN24. W głosowaniu uzyskano bezwzględną większość głosów – za przedłużeniem koncesji były 4 osoby, 1 przeciw.
Źródło: "Financial Times"
Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock.com