Koniec rosyjskiej utopii. Putin dusi gospodarkę regionów

Wzrost pensji o 50 proc., średnia długość życia na poziomie 74 lat, miejsca w przedszkolach dla wszystkich dzieci - to tylko część obietnic Władimira Putina z 2012 rokuWikipedia

Wzrost pensji o 50 proc., średnia długość życia wynosząca 74 lata, miejsca w przedszkolach dla wszystkich dzieci - tak miała wyglądać rosyjska utopia, którą obiecał obywatelom Władimir Putin zaledwie trzy lata temu - pisze "The Moscow Times". Dzisiaj nikt o nich nie pamięta, bowiem regiony, na których barki spadły reformy socjalne zadłużają się w rekordowym stopniu i przestają być wypłacalne. Dodatkowo Kreml tnie im dofinansowywanie, bo sam łata rosnącą pod wpływem sankcji, embarga i niskich cen ropy, dziurę budżetową.

Pod ciężarem tych obietnic najbardziej ucierpiały rosyjskie władze regionalne, których finanse popadły w wir zadłużenia. Za wyraźnym spadkiem pomocy z budżetu Kremla dla samorządów stoi wsparcie drogich projektów dotyczących remilitaryzacji oraz integracji zaanektowanego Krymu.

"Rosja będzie w tyle"

Tylko w tym roku, władze regionalne będą musiały przeznaczyć 400 mld rubli na obsługę kredytów komercyjnych oraz obligacji - wynika z wyliczeń agencji ratingowej Standard&Poor. Według raportu opublikowanego w maju przez moskiewską Wyższą Szkołę Ekonomiczną (HSE) już 20 spośród 83 regionów Rosji zalega z płatnościami.

Bankructwo jest politycznie niemożliwe do przeprowadzenia w Rosji - piszą autorzy raportu HSE. Ale dziesiątki regionów już tną inwestycje w infrastrukturę i wydatki na rozwój lokalnego przemysłu.

- To jest dokładnie przeciwieństwem tego, jak zareagowały rozwinięte gospodarki na światowy kryzys finansowy w latach 2008-2009. Taki wybór będzie miał trwałe konsekwencje - powiedział Alexander Deryugin, dyrektor Centrum Studiów Regionalnych w Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej.

- W dłuższej perspektywie, nie będziemy mieli żadnych szans na konkurowanie na równych warunkach z głównymi światowymi gospodarkami. Rosja będzie w tyle. To martwi mnie najbardziej - dodał.

Będzie nowy rekord?

"The Moscow Times" pisze, że źródłem regionalnego kryzysu zadłużenia jest 2012 rok, kiedy Władimir Putin wrócił na fotel prezydenta, ogłaszając przy tym szeroki wachlarz reform społecznych.

Konieczność przeprowadzenia szeregu ambitnych reform - począwszy od edukacji po politykę gospodarczą - spadła na rządy federalne. Kreml zarządził poniesienie wynagrodzeń dla nauczycieli do średniej regionalnej do końca 2012 roku, podniesienia wskaźnika urodzeń do 1,753 do 2018 roku, czy stworzenia 25 mln wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy do 2020 roku. Ciężar finansowania reform spadł na regiony.

Rok później, zadłużenie regionów "gwałtownie wzrosło do około 1 proc. produktu krajowego brutto, w związku z obowiązkowymi wydatkami, a jednoczesnym spadkiem zysków z podatków, które są głównym źródłem regionalnych wpływów. Spadła również pomoc z Kremla" - podkreślił Deryugin.

W 2014 roku kryzys pogłębiła gospodarcze tornado wywołane zachodnimi sankcjami nałożonymi na Rosję po jej zaangażowaniu w kryzys na Ukrainie. Wstrzymanie kolejnych inwestycji spowodował także gwałtowny spadek cen ropy na światowych rynkach, wyraźne osłabienie rubla, a w konsekwencji także spadek dochodów budżetowych Kremla.

Jak powiedział Deryugin, "przychody regionów, które w ubiegłym roku stanowiły 12,3 proc. PKB, są teraz na najlepszej drodze, aby pobić rekord najniższego poziomu dochodów".

Krótkoterminowe kredyty

Całkowite zadłużenie regionalne, bez pomocy Moskwy, wzrosło z 22 proc. dochodu tych regionów w 2009 roku do 34 proc., czyli 2,4 bln rubli pod koniec ubiegłego roku.

Karen Vartapetov z rosyjskiego oddziału Standard&Poor, poinformował, że tylko w tym roku "zadłużenie może wzrosnąć o 25 proc. do poziomu 3 bln rubli (52,9 mld dolarów)".

Niektóre z regionów są w znacznie gorszym stanie niż pozostałe. Jak informuje bowiem "The Moscow Times", zadłużenie 40 z 83 regionów Rosji przekracza 60 proc. ich dochodów, a kolejnych 10 zbliża się do zadłużenia na poziomie 100 proc. dochodów.

Prawdziwym problemem jest to, że kredyty uzyskane przez regiony są w dużej mierze krótkoterminowe i mają bardzo wysoki koszt obsługi, przez co pozostawiają najmniejsze jednostki z ogromnymi rocznymi płatnościami oraz niebezpieczną zależnością od rynków finansowych.

Polityka Kremla

Regionalne zadłużenie rośnie przez politykę Kremla, który ciężar wydatków socjalnych, obejmujących edukację, opiekę zdrowotną i emerytury, przesuwa na barki samorządów.

Udział regionów w "wydatkach socjalnych wzrósł z 45 proc. w 2012 roku do 51 proc. w roku ubiegłym ", wynika z raportu HSE.

Jest to także w dużej mierze wynikiem spadku wsparcia finansowego z Moskwy. Pomoc dla regionów spadła z 1,7 bln rubli (ok. 56 mld dol.) w 2012 roku, do 1,6 bln rubli w 2014 roku.

Ponadto, w ramach budżetu na 2015 roku, wsparcie dla regionów spadło o kolejne 15 proc.

Dobrze finansowane pozostają jedynie regiony na Dalekim Wschodzie, graniczące z Chinami i burzliwymi republikami Czeczenii i Dagestanu oraz zaanektowany niedawno Krym, które są ważna dla Kremla z przyczyn geopolitycznych.

- Pomoc dla regionów nie jest wymierzona w łagodzenie kryzysu budżetowego, lecz odzwierciedla geopolityczne priorytety rosyjskich władz - wskazują autorzy raportu HSE.

Młodzi, zdolni uciekają

Jak informuje "The Moscow Times", skutki rosnącego kryzysu zadłużenia są już widoczne. Tylko w zeszłym roku, regiony obniżyły wydatki na "narodową gospodarkę", która obejmuje transport, publiczną sieć dróg i wsparcie lokalnego biznesu - informują ekonomiści z HSE. Połowa regionów obniżyła również wydatki na budowę nowych mieszkań i użyteczności publicznej.

W pierwszym kwartale tego roku, 26 regionów obcięło wydatki na edukację, 21 na opiekę zdrowotną i 16 na zabezpieczenie społeczne - wyliczała prof. Natalia Zubarevich z moskiewskiego HSE, jedna z autorek raportu.

- W tej sytuacji, szczególnie narażone na cierpienie są osoby o niskich dochodach - dodała.

Jej zdaniem, długofalowym skutkiem takiej polityki będzie opuszczanie Rosji przez obywateli, zwłaszcza tych młodych i zdolnych, którzy będą poszukiwać lepszych możliwości za granicą. - To bardzo smutne - oceniła Zubarevich.

Wicepremier Rosji: mamy krytyczny poziom biedy
Wicepremier Rosji: mamy krytyczny poziom biedyTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl