Koniec rosyjskiej utopii. Putin dusi gospodarkę regionów

Wzrost pensji o 50 proc., średnia długość życia na poziomie 74 lat, miejsca w przedszkolach dla wszystkich dzieci - to tylko część obietnic Władimira Putina z 2012 rokuWikipedia

Wzrost pensji o 50 proc., średnia długość życia wynosząca 74 lata, miejsca w przedszkolach dla wszystkich dzieci - tak miała wyglądać rosyjska utopia, którą obiecał obywatelom Władimir Putin zaledwie trzy lata temu - pisze "The Moscow Times". Dzisiaj nikt o nich nie pamięta, bowiem regiony, na których barki spadły reformy socjalne zadłużają się w rekordowym stopniu i przestają być wypłacalne. Dodatkowo Kreml tnie im dofinansowywanie, bo sam łata rosnącą pod wpływem sankcji, embarga i niskich cen ropy, dziurę budżetową.

Pod ciężarem tych obietnic najbardziej ucierpiały rosyjskie władze regionalne, których finanse popadły w wir zadłużenia. Za wyraźnym spadkiem pomocy z budżetu Kremla dla samorządów stoi wsparcie drogich projektów dotyczących remilitaryzacji oraz integracji zaanektowanego Krymu.

"Rosja będzie w tyle"

Tylko w tym roku, władze regionalne będą musiały przeznaczyć 400 mld rubli na obsługę kredytów komercyjnych oraz obligacji - wynika z wyliczeń agencji ratingowej Standard&Poor. Według raportu opublikowanego w maju przez moskiewską Wyższą Szkołę Ekonomiczną (HSE) już 20 spośród 83 regionów Rosji zalega z płatnościami.

Bankructwo jest politycznie niemożliwe do przeprowadzenia w Rosji - piszą autorzy raportu HSE. Ale dziesiątki regionów już tną inwestycje w infrastrukturę i wydatki na rozwój lokalnego przemysłu.

- To jest dokładnie przeciwieństwem tego, jak zareagowały rozwinięte gospodarki na światowy kryzys finansowy w latach 2008-2009. Taki wybór będzie miał trwałe konsekwencje - powiedział Alexander Deryugin, dyrektor Centrum Studiów Regionalnych w Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej.

- W dłuższej perspektywie, nie będziemy mieli żadnych szans na konkurowanie na równych warunkach z głównymi światowymi gospodarkami. Rosja będzie w tyle. To martwi mnie najbardziej - dodał.

Będzie nowy rekord?

"The Moscow Times" pisze, że źródłem regionalnego kryzysu zadłużenia jest 2012 rok, kiedy Władimir Putin wrócił na fotel prezydenta, ogłaszając przy tym szeroki wachlarz reform społecznych.

Konieczność przeprowadzenia szeregu ambitnych reform - począwszy od edukacji po politykę gospodarczą - spadła na rządy federalne. Kreml zarządził poniesienie wynagrodzeń dla nauczycieli do średniej regionalnej do końca 2012 roku, podniesienia wskaźnika urodzeń do 1,753 do 2018 roku, czy stworzenia 25 mln wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy do 2020 roku. Ciężar finansowania reform spadł na regiony.

Rok później, zadłużenie regionów "gwałtownie wzrosło do około 1 proc. produktu krajowego brutto, w związku z obowiązkowymi wydatkami, a jednoczesnym spadkiem zysków z podatków, które są głównym źródłem regionalnych wpływów. Spadła również pomoc z Kremla" - podkreślił Deryugin.

W 2014 roku kryzys pogłębiła gospodarcze tornado wywołane zachodnimi sankcjami nałożonymi na Rosję po jej zaangażowaniu w kryzys na Ukrainie. Wstrzymanie kolejnych inwestycji spowodował także gwałtowny spadek cen ropy na światowych rynkach, wyraźne osłabienie rubla, a w konsekwencji także spadek dochodów budżetowych Kremla.

Jak powiedział Deryugin, "przychody regionów, które w ubiegłym roku stanowiły 12,3 proc. PKB, są teraz na najlepszej drodze, aby pobić rekord najniższego poziomu dochodów".

Krótkoterminowe kredyty

Całkowite zadłużenie regionalne, bez pomocy Moskwy, wzrosło z 22 proc. dochodu tych regionów w 2009 roku do 34 proc., czyli 2,4 bln rubli pod koniec ubiegłego roku.

Karen Vartapetov z rosyjskiego oddziału Standard&Poor, poinformował, że tylko w tym roku "zadłużenie może wzrosnąć o 25 proc. do poziomu 3 bln rubli (52,9 mld dolarów)".

Niektóre z regionów są w znacznie gorszym stanie niż pozostałe. Jak informuje bowiem "The Moscow Times", zadłużenie 40 z 83 regionów Rosji przekracza 60 proc. ich dochodów, a kolejnych 10 zbliża się do zadłużenia na poziomie 100 proc. dochodów.

Prawdziwym problemem jest to, że kredyty uzyskane przez regiony są w dużej mierze krótkoterminowe i mają bardzo wysoki koszt obsługi, przez co pozostawiają najmniejsze jednostki z ogromnymi rocznymi płatnościami oraz niebezpieczną zależnością od rynków finansowych.

Polityka Kremla

Regionalne zadłużenie rośnie przez politykę Kremla, który ciężar wydatków socjalnych, obejmujących edukację, opiekę zdrowotną i emerytury, przesuwa na barki samorządów.

Udział regionów w "wydatkach socjalnych wzrósł z 45 proc. w 2012 roku do 51 proc. w roku ubiegłym ", wynika z raportu HSE.

Jest to także w dużej mierze wynikiem spadku wsparcia finansowego z Moskwy. Pomoc dla regionów spadła z 1,7 bln rubli (ok. 56 mld dol.) w 2012 roku, do 1,6 bln rubli w 2014 roku.

Ponadto, w ramach budżetu na 2015 roku, wsparcie dla regionów spadło o kolejne 15 proc.

Dobrze finansowane pozostają jedynie regiony na Dalekim Wschodzie, graniczące z Chinami i burzliwymi republikami Czeczenii i Dagestanu oraz zaanektowany niedawno Krym, które są ważna dla Kremla z przyczyn geopolitycznych.

- Pomoc dla regionów nie jest wymierzona w łagodzenie kryzysu budżetowego, lecz odzwierciedla geopolityczne priorytety rosyjskich władz - wskazują autorzy raportu HSE.

Młodzi, zdolni uciekają

Jak informuje "The Moscow Times", skutki rosnącego kryzysu zadłużenia są już widoczne. Tylko w zeszłym roku, regiony obniżyły wydatki na "narodową gospodarkę", która obejmuje transport, publiczną sieć dróg i wsparcie lokalnego biznesu - informują ekonomiści z HSE. Połowa regionów obniżyła również wydatki na budowę nowych mieszkań i użyteczności publicznej.

W pierwszym kwartale tego roku, 26 regionów obcięło wydatki na edukację, 21 na opiekę zdrowotną i 16 na zabezpieczenie społeczne - wyliczała prof. Natalia Zubarevich z moskiewskiego HSE, jedna z autorek raportu.

- W tej sytuacji, szczególnie narażone na cierpienie są osoby o niskich dochodach - dodała.

Jej zdaniem, długofalowym skutkiem takiej polityki będzie opuszczanie Rosji przez obywateli, zwłaszcza tych młodych i zdolnych, którzy będą poszukiwać lepszych możliwości za granicą. - To bardzo smutne - oceniła Zubarevich.

Wicepremier Rosji: mamy krytyczny poziom biedy
Wicepremier Rosji: mamy krytyczny poziom biedyTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę na południu Francji doszło do awarii prądu, która objęła około 160 tysięcy gospodarstw domowych. Do krótkich zakłóceń doszło też w trakcie projekcji filmowych w Cannes. Organizatorzy zapewniają, że awaria nie wpłynie na wieczorną ceremonię zakończenia festiwalu.

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Źródło:
PAP

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał, środki z funduszu zostaną przeznaczone między innymi na rozwój infrastruktury ochrony cywilnej oraz projektów o podwójnym zastosowaniu.

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Źródło:
PAP

Nike planuje podnieść ceny wybranych modeli butów sportowych i ubrań w Stanach Zjednoczonych - podaje BBC. Zmiana cennika wejdzie w życie na początku czerwca. Wcześniej podobny krok zapowiedziała konkurencyjna marka Adidas.

Znana marka podnosi ceny

Znana marka podnosi ceny

Źródło:
tvn24.pl

W południowokoreańskich kawiarniach Starbucks tymczasowo zakazano używania imion sześciu kandydatów na prezydenta podczas składania zamówień. Zdaniem przedstawicieli Starbucka nawoływanie klientów do odbioru napojów mogłyby zostać wykorzystane do prowadzenia agitacji politycznej.

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Źródło:
BBC

W 2024 roku wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sięgnęła 10 miliardów euro, co oznacza wzrost o 47 procent względem roku poprzedniego. To pierwszy wyraźny wzrost od 2016 roku - wynika z szacunków firmy analitycznej Rhodium Group.

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy na podstawie umowy-zlecenia i i działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Źródło:
PAP

Niemieckie PKB wzrosło o 0,4 procent w I kwartale 2025 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Tamtejszy urząd statystyczny zwrócił uwagę, że największa gospodarka Europy przewyższyła średnią stopę wzrostu strefy euro wynoszącą 0,3 proc. Agencja Reutera podaje, że wzrost wynika ze zwiększonego eksportu i koncentracji branży w obliczu taryf USA.

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Źródło:
Reuters