Sachs: ExxonMobil zagrożeniem dla akcjonariuszy i dla świata. Paliwowy gigant nie przejmuje się ociepleniem klimatu

Podbój Arktyki bez względu na koszty?Shutterstock

Strategia biznesowa ExxonMobil jest zagrożeniem dla jego akcjonariuszy i dla świata. Przypomniano nam o tym po raz kolejny, tym razem w raporcie National Petroleum Council's Arctic Committee, pod przewodnictwem prezesa Exxon Rexa Tillersona - pisze Jeffrey D. Sachs w serwisie "Project Syndicate". I dodaje, że raport wzywa rząd USA do kontynuowania wierceń naftowych i gazowych na Arktyce, nie wspominając o konsekwencjach takich działań dla zmian klimatu. A ta polityka jest niebezpieczna także dla akcjonariuszy firmy.

"Podczas gdy inne koncerny naftowe zaczynają mówić wprost o zmianach klimatu, model biznesowy ExxonMobil nadal zaprzecza rzeczywistości. To podejście jest nie tylko złe moralnie, ale też finansowo" - pisze ekonomista.

Zdaniem Sachsa 2014 roku był "najgorętszym w historii ponurym przypomnieniem o stawce, o jaką toczą się negocjacje klimatyczne. Ich punkt kulminacyjny ma nastąpić w Paryżu w grudniu. Rządy na świecie postanowiły utrzymać limit ocieplenia się klimatu poniżej 2 stopni Celsjusza. Jednak obecne działania oznaczają, że limit ten zostanie znacznie przekroczony - do końca wieku o 4-6 stopni. Odpowiedzią na to jest przejście od paliw kopalnych do energii niskoemisyjnej i pojazdów elektrycznych" - czytamy.

Naftowi giganci

Sachs zauważa, że "wiele światowych firm naftowych zaczyna to rozumieć". I podaje przykłady - ENI, Statoil i Shell - które opowiadają się za przyspieszeniem przejścia do energii niskoemisyjnej i zaczynają się do tego procesu przygotowywać. "Shell zwiększyła swoje inwestycje w technologię wychwytywania dwutlenku węgla i jego składnie (CCS). Ma to przyczynić się w przyszłości do ograniczenia emisji CO2 odpowiedzialnego w dużym stopniu za ocieplenie klimatu.

(…) Nie znaczy to jednak, że wszystko w tych firmach jest uzgodnione. Przynajmniej jednak mówią one o zmianach klimatu i zaczynają mierzyć się nowymi, długoterminowymi warunkami dla rynku. ExxonMobil jest inny" - pisze Jeffrey D. Sachs. Jego zdaniem zarząd firmy, "zaślepiony ogromną władzą polityczną", umyślnie lekceważy zmieniające się globalne realia. "Żyje w kokonie lobbystów waszyngtońskich i doradców politycznych, którzy przekonali liderów koncernów, że ryzyko biznesowe związane ze zmianami klimatu zostało w jakiś sposób zniwelowane, a świat nie zmieni się bez nich lub wbrew nim" - pisze ekonomista.

Zobowiązania i co dalej?

Podkreśla jednocześnie, że ExxonMobil jest "jednym z głównych bohaterów" tej gry. Według badań z 2013 roku - podkreśla Sachs - Exxon zajmuje drugie miejsce wśród światowych koncernów, tuż za Chevronem, pod względem łącznego udziału w emisji CO2. "Z badań wynika, że tylko ta jedna firma przyczyniła się do więcej niż 3 proc. światowej emisji od początku ery paliw kopalnych!" - ocenia ekspert. I pyta, jak ExxonMobil zamierza poradzić sobie z pogodzeniem własnych planów ekspansji ze światową polityką ograniczania emisji. "Niestety firma unika odpowiedzi i ignoruje limity. Beztrosko uważa, że rządy na świecie po prostu nie będą dotrzymywać swoich zobowiązań" - czytamy. "I tak dochodzimy do ostatniego raportu Arctic. Departament Energii zadał pytanie Krajowej Radzie Naftowej o pomysły dotyczące wierceń w Arktyce. To co otrzymał, to ćwiczenie na dezorientację. Rozwój wydobycia ropy i gazu w Arktyce może przyczynić się do ocieplenia klimatu znacznie powyżej limitu 2 stopni. Arktyka sama ociepla się już znacznie szybciej niż średnia globalna, powodując potencjalnie globalną skalę zakłóceń klimatu. Widać to w ostatnim czasie w warunkach pogodowych choćby w USA" - pisze światowej sławy ekonomistA.

Czas na coś innego

Według Sachsa świat posiada obecnie "wystarczające rezerwy ropy i gazu". "Teraz musimy przestawić się na energię niskoemisyjną" - zaznacza. I cytuje fragment raportu pisma "Nature": "Rozwój zasobów w Arktyce i każdy wzrost niekonwencjonalnej produkcji ropy jest niewspółmierne do wysiłków poczynionych w celu ograniczenia średniego globalnego ocieplenia do 2 stopni Celsjusza". "Raport National Petroleum Council’s Arctic nie zajmuje się jednak kwestią eksploatacji zasobów w Arktyce i jej wpływem na bezpieczeństwo klimatu" - pisze Sachs. I dodaje, że działalność ExxonMobil powinna być "głęboko niepokojąca" dla akcjonariuszy firmy. Bo jest przeciwna do globalnych potrzeb i politycznej zgody. Jeśli ExxonMobil utrzyma niebezpieczną strategią biznesową firmy, inwestorzy powinni szybko dojść do wniosku, że nadszedł czas, by pozbyć się akcji".

"Zarząd spółki planuje wydać ogromne sumy - być może dziesiątki miliardów dolarów - na rozwój arktycznych zasobów ropy i gazu, które na razie nie mogą być bezpiecznie używane. Zaś świata odwraca się w kierunku zielonych, odnawialnych źródeł energii" - czytamy.

Autor: mn/km / Źródło: Project Syndicate

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Premier Mark Carney podkreślił, że Kanada nie jest na sprzedaż, na co Donald Trump odparł, że "czas to pokaże". Prezydent USA wykluczył też obniżkę ceł na kanadyjskie towary.

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Źródło:
PAP

Amerykańscy przedsiębiorcy dwoją się i troją, by znaleźć sposób na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. Jak zauważa CNN, w centrum ich uwagi są takie pojęcia jak "skład celny" i "zharmonizowane kody systemowe". To pierwsze pozwala zapłacić cło później, a to drugie - znacznie je zmniejszyć. Wszystko legalnie.

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Źródło:
CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które padły 6 maja 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zapowiedziała, że do końca 2025 roku zostanie wprowadzony zakaz zawierania nowych umów na rosyjski gaz. Zgodnie z planem Brukseli kontrakty długoterminowe z Rosją mają być wygaszone z końcem roku 2027. Zapowiedź KE skomentował premier Donald Tusk.

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

Źródło:
PAP

Rząd przyjął pakiet deregulacyjny, który obejmuje zwiększenie limitu rocznej sprzedaży zwalniającej z obowiązku płacenia podatku VAT z 200 do 240 tysięcy złotych. Nowe przepisy mają także na celu między innymi ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów.

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców - przekazała Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. Premier Donald Tusk skomentował weto, na co następnie odpowiedział prezydent.

Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska

Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd Indii zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko domowi aukcyjnemu Sotheby's w Hongkongu, jeśli nie wstrzyma aukcji klejnotów związanych z relikwiami Buddy - podała stacja BBC.

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt noweli dotyczący aplikacji mObywatel. Wprowadzone mają zostać nowe funkcje, takie jak mLegitymacja nauczyciela, mStłuczka czy wirtualny asystent. Rozszerzone mają też być możliwości podpisu elektronicznego.

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Źródło:
PAP

Zespół CERT Orange ostrzega przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod operatora sieci komórkowej. "Dwie domeny używane w atakach zablokowaliśmy, ale to kwestia czasu, kiedy pojawi się kolejna" - napisano w komunikacie.

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd pracuje nad nowelą, która ma ograniczyć proceder wprowadzania na polski rynek ciągników niespełniających europejskich norm. Tak wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac Rady Ministrów.

Rynek ciągników. Rząd chce ograniczyć proceder

Rynek ciągników. Rząd chce ograniczyć proceder

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że rząd, we współpracy z resortem sprawiedliwości oraz resortem do spraw polityki senioralnej, pilnie przygotuje rekomendacje prawne, które mają chronić seniorów przed coraz częstszymi oszustwami i wyłudzeniami. - Wydaje mi się, że to jest najlepsza odpowiedź na to wielkie zamieszanie, jakie dzisiaj przez Polskę się przetacza - podkreślił.

"Pilnie zadanie". Tusk zwraca się do ministrów

"Pilnie zadanie". Tusk zwraca się do ministrów

Źródło:
PAP

Liczba Polaków może zmniejszyć się na koniec wieku do 10 milionów osób - alarmuje na łamach wtorkowej "Rzeczpospolitej" ekspert. Jak zaznacza, w 2025 roku liczba urodzeń w kraju wyniesie mniej niż połowę współczynnika gwarantującego prostą zastępowalność pokoleń.

Szokujące prognozy. O tyle może się skurczyć liczba Polaków

Szokujące prognozy. O tyle może się skurczyć liczba Polaków

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w kwietniu 2025 roku o 16,7 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. W kwietniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 35,64 tysiąca osób, co stanowi wzrost o 10,2 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Dwucyfrowy wzrost. Ekspert o "prawdziwym gamechangerze"

Dwucyfrowy wzrost. Ekspert o "prawdziwym gamechangerze"

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Ekonomiści prognozują, że RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Tak mogą spaść raty

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Tak mogą spaść raty

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy podszywają się pod skarbówkę, informując o rzekomym zwrocie nadpłaty podatku - podaje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Jak podkreślają eksperci, celem jest kradzież danych osobowych i danych karty płatniczej.

Metoda na zwrot podatku. "Celem jest kradzież"

Metoda na zwrot podatku. "Celem jest kradzież"

Źródło:
tvn24.pl

Cła Donalda Trumpa podnoszą koszty produkcji, uderzając w koncern Ford oraz firmę Mattel, producenta lalek Barbie - donosi portal stacji BBC. Mattel zapowiada wyższe ceny zabawek, a koncern Ford zmienia trasy importu i zawiesza prognozy finansowe.

Cła Trumpa windują ceny. Giganci ostrzegają

Cła Trumpa windują ceny. Giganci ostrzegają

Źródło:
BBC

Minister do spraw unijnych Adam Szłapka stwierdził, że jeśli negocjacje handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi nie zakończą się sukcesem, rozważone zostaną dalsze kroki, w tym złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Skarga na cła. "Będziemy bronić naszych interesów"

Skarga na cła. "Będziemy bronić naszych interesów"

Źródło:
PAP

Rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski poinformował, że przewoźnik odwołał kolejne loty między Warszawą a Tel Awiwem do środy. Decyzja ta jest wynikiem niedzielnego ataku rakietowego na lotnisko Ben Guriona.

Kolejne loty odwołane. Komunikat przewoźnika

Kolejne loty odwołane. Komunikat przewoźnika

Źródło:
PAP

Donald Trump powiedział, że wielu ludzi wie, kto wysadził gazociągi Nord Stream. Prezydent USA podkreślił przy tym, że to on jako pierwszy "wysadził" bałtyckie sieci przesyłowe, gdy nałożył na nie sankcje.

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Źródło:
PAP

Władze USA nałożyły sankcje na birmańską Armię Narodową Karenów, która została uznana za transgraniczną organizację przestępczą z powodu cyberoszustw, handlu ludźmi i przemytu. Wyniku działań KNA Amerykanie mają tracić miliardy dolarów.

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta Donalda Trumpa oferuje nielegalnym imigrantom 1000 dolarów za to, że dobrowolnie opuszczą Stany Zjednoczone - przekazał amerykański resort bezpieczeństwa krajowego (DHS).

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Ogłoszono przetarg na projekt i budowę odcinka autostrady A2 Biała Podlaska - Kijowiec. To pierwszy przetarg, który uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i umożliwia niedopuszczenie ofert wykonawców spoza UE.

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Źródło:
PAP

Właściciel działki będzie mógł wyciąć drzewo, jeśli w czasie 35 dni od takiego wniosku odpowiedni organ nie zgłosi sprzeciwu - wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac rządu.

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

- Jeśli spojrzeć na jedno wspólne wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć, to jak można utrzymać dziennikarstwo. Jeśli chcemy utrzymać dziennikarstwo na dużą skalę, potrzebujemy przychodów z reklam - stwierdził w rozmowie z TVN24 BiS Vincent Peyregne, Chief Executive Officer w WAN-IFRA, podczas trwającego w Krakowie 76. Światowego Kongresu Mediów.

Media na całym świecie mają ten sam problem. "Przychody te są przechwytywane"

Media na całym świecie mają ten sam problem. "Przychody te są przechwytywane"

Źródło:
tvn24.pl