Paryż stał się najbardziej zanieczyszczonym miastem świata - poinformowała firma monitorująca jakość powietrza Plume Labs. Biuro mera Paryża ogłosiło w poniedziałek, że zamierza znacznie ograniczyć liczbę samochodów dopuszczonych do ruchu w mieście i okolicach. Powodem jest utrzymująca się nad centrum - od kilku dni - mgły smogu.
Dziś po ulicach miasta mogły poruszać się wyłącznie pojazdy o nieparzystych numerach tablic rejestracyjnych. Jest oczywiście kilka wyjątków: pojazd wjedzie do miasta jeżeli przewozi więcej niż trzech pasażerów lub spełnia inne wymogi - bardzo restrykcyjne przepisy ekologiczne. Karetki pogotowia, taksówki, ciężarówki-chłodnie i tym podobne samochody będą mogły jeździć po Paryżu bez ograniczeń. Podobne ograniczenie nakładano w przeszłości tylko dwa razy, w tym w marcu 2014 r.
Pyły zawieszone
Gęsta mgła smogu przykryła stolicę Francji w ubiegłym tygodniu. Poziom zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi (PM10) utrzymuje się na poziomie znacznie przewyższającym normy dopuszczane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Pył zawieszony to mieszanina drobnych cząstek o różnych rozmiarach i różnym składzie chemicznym. Cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) mogą wnikać do płuc, co powoduje poważne problemy zdrowotne, w szczególności u osób starszych oraz dzieci.
Organizacja non-profit Airpaif monitorująca poziom zanieczyszczenia powietrza przewiduje że, stężenie PM10 spadnie na początku tego tygodnia, ale potem ponownie wzrośnie.
Darmowy transport publiczny w zamian
Oprócz ograniczeń w ruchu samochodowym, władze w związku z ograniczeniem ruchu kołowego zadecydowały, że paryski transport publiczny oraz wynajem samochodów elektrycznych i rowerów w dniach 22 i 23 marca był darmowy w regionie Ile-de-France (region paryski liczący osiem departamentów).
Kiedy w zeszłym roku nałożono podobne ograniczenia w ruchu samochodowym, korki w stolicy Francji zmniejszyły się o ok. 18 proc., a zanieczyszczenie o 6 proc.
Autor: mw / Źródło: Quartz.com, TVN24 BiS, TVN24, PAP, Zielone Mazowsze