Wiedeń odchodzi od gazu ziemnego. Powody to wzrost cen surowca, do czego przyczyniają się nałożone na Rosję sankcje oraz przechodzenie na odnawialne źródła energii (OZE). Rosja pozostaje głównym dostawcą gazu do Austrii.
Jak informuje dostawca energii Wiener Netze, coraz więcej właścicieli domów przy ogrzewaniu zastępuje gaz odnawialnymi źródłami energii. To zmniejsza zapotrzebowanie na ten surowiec i pozwala wyłączyć 10-15 kilometrów gazociągów rocznie.
Symboliczny pierwszy kilometr pod mostem Prater rozebrano latem ubiegłego roku. Operator szacuje, że do 2040 roku zdemontowanych zostanie około 4000 km sieci gazociągowej. Powodem jest nie tylko coraz powszechniejsze korzystanie energii ze źródeł odnawialnych, ale także stale rosnące ceny gazu. To efekt sankcji nałożonych na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.
"Zrezygnuj z ropy i gazu"
Wiele wskazuje na to, że trend odchodzenia od gazu w stolicy i całym kraju jest już nieodwracalny. Przyczynia się do tego zarówno sukcesywne rozwijanie dostępu do sieci centralnego ogrzewania i ciepła systemowego, jak i rządowe projekty zachęcające do rezygnacji z gazu.
Według Ministerstwa Ochrony Klimatu od uruchomienia 1 stycznia 2023 r. programu "Zrezygnuj z ropy i gazu" w Austrii złożono ponad 73,8 tys. wniosków o dofinansowanie, w tym w Wiedniu - 2865.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock