Ze świata

Deutsche Bank zapłaci 220 milionów dolarów. Za manipulowanie Liborem

Ze świata

Czym jest i na co ma wpływ LIBOR?
Czym jest i na co ma wpływ LIBOR? TVN24 BiS
wideo 2/4

Deutsche Bank zgodził się zapłacić 220 milionów dolarów w ramach ugody z amerykańskimi władzami. Ma to zakończyć sprawę manipulowania stopą Libor.

Kwota, którą zgodził się zapłacić niemiecki bank, jest ostatnim rozliczeniem wynikającym z udziału banków w manipulacji stopą Libor.

Równe zasady

Prokurator generalny stanu Nowy Jork Eric Schneiderman skomentował te doniesienia, mówiąc, że ofiarą banku padło wiele organizacji, także charytatywnych i rządowych.

Wyjaśnił, że 213 z 220 milionów trafi właśnie do ofiar nieuczciwego procederu. Pozostałe 7 milionów dolarów pochłoną opłaty sądowe. - Nie możemy tolerować fałszywych i manipulacyjnych działań, które zakłócają zaufanie do rynków finansowych. Duże instytucje, podobnie jak wszyscy uczestnicy rynku, muszą przestrzegać zasad - mówił Eric Schneiderman.

Kolejna kara

Nie jest to zresztą pierwsza suma, którą musiał zapłacić Deutsche Bank w toczącej się od kilku lat sprawie manipulacji stopą Libor. W 2015 roku na niemiecką instytucję finansową nałożono karę w wysokości 2,5 miliardów dolarów. Zmuszono też, aby z największego niemieckiego banku zwolniono osoby uczestniczące w oszustwie - było to siedmiu menedżerów. Jeszcze wcześniej, bo w 2013 roku, Deutsche Bank zapłacił karę w wysokości 725 mln euro nałożoną przez Unię Europejską. Kwota 220 milionów dolarów, którą zapłaci Deutsche Bank, jest ponad dwukrotnie większa od tej, którą zapłacił brytyjski bank Barclays w ubiegłym roku, aby zakończyć podobną sprawę.

Czym jest Libor?

Nazwa Libor to skrót od angielskich słów London Inter Bank Offer Rate. Oznacza on stopę procentową kredytów, jakie udzielają sobie banki na rynku w Londynie. Wskaźnik Libor to jedna z dwóch części, które składają się na przykład na oprocentowanie walutowych kredytów hipotecznych.

Autor: msz/gry / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: db.com

Pozostałe wiadomości