Bogaci jak nigdy. Mieszkańcy tego kraju pobili własny rekord

Ze świata

ShutterstockDuńczycy zgromadzili rekordowe oszczędności

Duńczycy dysponują największymi oszczędnościami od czasu, kiedy są prowadzone na ten temat statystyki - wynika z najnowszych danych banku centralnego. Zgromadzone pieniądze lokują w bankach i funduszach inwestycyjnych, które notują największą od pół wieku liczbę klientów.

Od niemal pięciu lat w Danii obowiązują ujemne stopy procentowe. Duńczycy muszą się natrudzić, by dobrze ulokować i pomnożyć swoje pieniądze, które jak się okazuje, są całkiem spore.

Jak wynika z danych banku centralnego, stan depozytów zwiększył się do 812,3 mld koron, co stanowi ok. 474 mld zł. Dla porównania Polacy mają w bankach ok. 35 mld zł.

Bogaty jak Duńczyk

Dane zaprezentowane w piątek są najlepszymi od czasu, gdy bank prowadzi statystyki - czyli od 16 lat.

Jak ocenił w komentarzu Tore Stramer, główny ekonomista Nykredit, Duńczycy cieszyli się "znaczącym wzrostem płac" przy rosnącym zatrudnieniu.

W Danii obowiązują ujemne stopy procentowe (-0,65 proc.) więc część pieniędzy jest lokowana w funduszach inwestycyjnych - swoje oszczędności w ten sposób pomnaża już 832 tys. Duńczyków, co stanowi największą liczbę od pół wieku.

Zdaniem Stramera Duńczyków stać obecnie nie tylko na spłatę kredytów, ale także na wyższe wydatki i jeszcze oszczędności.

Morawiecki: zaprezentujemy plan budowy oszczędności narodowych:

Morawiecki: zaprezentujemy plan budowy oszczędności narodowychtvn24bis.pl

Autor: MS / Źródło: Independent, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock