Wczorajsza wizyta Władimira Putina na Budapeszcie ściągnęła falę krytyki na Wiktora Orbana. Węgierski premier bratając się z Rosją złamał bowiem europejską solidarność wobec Kremla. Dla Węgier współpraca z Moskwą oznacza jednak wymierne korzyści. Oto co osiągnął Orban.
1. Korzystniejsze warunki dostaw gazu
Putin i Orban doszli do politycznego porozumienia ws. przedłużenia wygasającego w grudniu 2015 roku kontraktu na dostawę rosyjskiego gazu ziemnego. Jak powiedział Orban, do ustalenia pozostały jedynie kwestie techniczne. Węgry będą otrzymywać gaz na korzystniejszych nich dotychczas warunkach. - Gazprom jest gotów przenieść nieodebrany przez Węgry gaz na kolejne okresy, a jednocześnie kraj ten zwalnia się z warunku "take-or-pay" ("bierz lub płać") - poinformował Putin.
Orban doprecyzował w środę, że gdyby nie osiągnięte porozumienie, Węgry musiałyby zapłacić Rosji 3 mld euro za niewykorzystany gaz.
Jak podkreślił, zgodnie z obecnym kontraktem Węgrzy płacą Gazpromowi 260 dolarów za 1 tys. m sześc. gazu. - Postaramy się osiągnąć zmiany w tej taryfie - poinformował Orban.
Dodał, że celem Węgier jest zwiększenie ilości zmagazynowanego gazu od Rosji do 3 mld metrów sześciennych.
2. Kredyt na elektrownię
Rosja udzieliła także Węgrom pożyczki w wysokości 10 mld euro na rozbudowę jedynej na Węgrzech elektrowni atomowej w Paks. Dzięki kredytowi z Moskwy Węgry sfinansują budowę dwóch nowych reaktorów. Oba kraje podpisały umowę międzyrządową dotycząca tej inwestycji w grudniu.
Rozbudową elektrowni zajmie się Rosatom - korporacja państwowa zarządzająca energetyką jądrową w Rosji.
3. Rynek dla węgierskich produktów
Wiktor Orban podkreślał też na konferencji po spotkaniu z Putinem, że Węgry potrzebują Rosji. - Dla nas ważne jest, aby Rosja była wciąż otwarta dla węgierskich produktów - zaznaczył premier.
Rosja jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Węgier. W 2014 roku obrót handlowy pomiędzy oboma krajami wyniósł prawie 8 mld dolarów.
W sierpniu, w odpowiedzi na sankcje gospodarcze nałożone przez UE na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie, Moskwa wprowadziła embargo na import produktów rolno-spożywczych z UE. Embargo objęło także mięso wieprzowe świeże, schłodzone i mrożone.
Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl