Bogaci Chińczycy szykują plany "wyjścia ewakuacyjnego"

Źródło:
PAP

Najbogatsi Chińczycy poszukują możliwości wyjazdu kraju razem ze swoimi pieniędzmi - pisze we wtorek dziennik "Financial Times". Krezusi obawiają się o przyszłość drugiej gospodarki świata pod rządami Xi Jinpinga, który właśnie rozpoczął swoją kolejną kadencję.

Na zakończonym niedawno XX zjeździe rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Xi zerwał z tradycją, sięgając po trzecią kadencję na stanowisku sekretarza generalnego, i obsadził kluczowe komitety wyłącznie swoimi zaufanymi stronnikami.

Kolejna kadencja Xi Jinpinga i reakcja rynków

Rynki finansowe negatywnie oceniły decyzje ogłoszone po zjeździe. Mimo publikacji lepszych od oczekiwań wyników PKB za III kwartał, w poniedziałek ceny na chińskich giełdach poszły gwałtownie w dół. Hongkoński indeks Hang Seng spadł do najniższego poziomu od ponad dekady.

- Obawy dotyczą tego, że chiński rząd pod (kierownictwem) Xi w dalszym ciągu zmierza w stronę socjalistycznego modelu gospodarczego, co może sprawić, że od chińskich firm będzie wymagane nawet większe skupienie się na celach społecznych, a nie zyskowności - ocenił wspólnik z firmy Cherry Lane Investments Rick Meckler, cytowany przez agencję Reutera.

Przedłużenie władzy ponad zwyczajowe dwie kadencje przelało czarę goryczy dla części chińskiej elity biznesowej, która w poprzednich dekadach czerpała korzyści z wybuchowego wzrostu gospodarki Chin – ocenił w rozmowie z "FT" działający w Europie prawnik David Lesperance, który współpracował z zamożnymi rodzinami z Chin kontynentalnych i Hongkongu.

- Teraz, gdy przewodniczący zajął mocną pozycję (…) dostałem już trzy instrukcje "działacz" od różnych chińskich rodzin biznesowych o ultradużych majątkach, aby wprowadzić w życie ich plany wyjścia ewakuacyjnego - powiedział Lesperance.

Przed zjazdem KPCh pojawiały się nadzieje, że bardziej umiarkowane stronnictwa wewnątrz partii wpłyną na Xi, by wycofał się z uderzającej w działalność gospodarczą polityki "zero Covid", poparcia dla prezydenta Rosji Władimira Putina czy zacieśniania kontroli partii nad biznesem. Te nadzieje rozwiało przemówienie Xi na zjeździe i obsada kluczowych komitetów jego stronnikami.

Chińczycy poszukują "rodzinnych biur" w Singapurze

Dla wielu wyniki zjazdu nie były jednak zaskoczeniem. W Singapurze od miesięcy rosła liczba zapytań od zamożnych Chińczyków w sprawie "rodzinnych biur", czyli prywatnych podmiotów używanych do zarządzania rodzinnym majątkiem – powiedział "FT" wspólnik w firmie Dentons Rodyk, Kia Meng Loh.

- Klienci, z którymi pracuję, uznawali trzecią kadencję (Xi) za przesądzoną znacznie wcześniej niż w tym tygodniu - powiedział Loh. Dodał, że w przeszłości zamożne chińskie rodziny wolały lokować swoje majątki w Hongkongu, ale ten stracił swój powab, gdy na przestrzeni ostatnich lat Pekin zacieśnił nad nim swoją kontrolę.

Według danych Citi Private Banku liczba "biur rodzinnych" w Singapurze wzrosła pięciokrotnie między 2017 a 2019 rokiem. Od końca 2020 roku do końca 2021 roku prawie się podwoiła – z 400 do 700.

Dyrektor działającej w Singapurze firmy Bayfront Law, Ryan Lin, powiedział, że w czasie trwającego w ubiegłym tygodniu zjazdu KPCh otrzymał pięć zapytań dotyczących utworzenia "biur rodzinnych", z czego trzy są tworzone. Według niego większość chińskich klientów chce się przenieść do Singapuru razem ze swoimi pieniędzmi.

Niepokój wśród najbogatszych

Lesperance przekazał, że jego klienci przez lata opracowywali plany wyjazdu z Chin, legalnie przenosząc swój kapitał w bezpieczne miejsca i przygotowując nowe miejsca zamieszkania oraz obywatelstwa dla swoich rodzin. Chińscy bogacze są nie tylko zaniepokojeni plotkami o nowych podatkach, ale też coraz bardziej boją się o swoje osobiste bezpieczeństwo – powiedział.

Te obawy wzrosły w ostatnich latach po szeregu mniej lub bardziej tymczasowych "zniknięć" z przestrzeni publicznej wysoko postawionych osobistości, w tym założyciela Alibaby Jacka Ma, gwiazdy tenisa Peng Shua, finansisty Xiao Jianhua czy potentatki rynku nieruchomości Duan Weihong – podał "FT".

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów przekazało, że podatnicy złożyli już ponad osiem milionów deklaracji podatkowych za rok 2024 w usłudze Twój e-PIT. Resort przypomniał, że środa jest ostatnim dniem na rozliczenie się z fiskusem.

Ważny termin dla podatników

Ważny termin dla podatników

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl